Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Siva-hit / Siva-kultusz...

A Siva-hit / Siva-kultusz tényleg ennyire szex-centrikus? (Folytatás lenn)

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a hinduizmuson belül van Brahma (teremtő), Visnu (fenntartó) és Síva (pusztítva megújító).


Mostanában ezeket az irányokat tanulmányozom, és NAGYON meglepett az alábbi oldal:


[link]


ahol Síva egy meztelen férfi, de olyan pózokban, hogy rendesen belepirultam!

Tényleg szexközpontú ez a síva irányzat, vagy én értem ezt ennnyire félre tudatlanságomból kifolyólag.


Mi más köze lenne egy meztelen férfinek a hithez?

Mit gondoltok erről?


2011. ápr. 12. 16:30
 1/7 anonim ***** válasza:

A vallások nemcsak a hitről szólnak. A hithez magához nem feltétlenül kellene köze legyen "egy meztelen férfinak", de ha tanulmányozod az ősi kultuszokat, vallásokat, azt fogod találni, hogy a szexualitás mindegyiknek szerves része. A férfi mint teremtő erő, a nő mint a termékenység szimbóluma a világ minden táján fontos volt. A kereszténység térhódítása előtt a szexualitás nemhogy nem volt bűn, hanem a világ egyik legtermészetesebb és legszentebb dolgának számított - épp ezért nem meglepő, hogy istenségeket is ábrázoltak kihangsúlyozva a szexualitást.

Emellett a szexuális energiákat át lehet alakítani szellemi energiává (ahogy kb. bármilyen energiát bármilyenné), ezt célozza például a tantra, a jóga és egyéb energetikai gyakorlatok, amelyek arra irányulnak, hogy a Kundalini-kígyó felemelkedhessen az ágyéktól a koronacsakráig.

2011. ápr. 12. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Szia!


Akkor én most egy nagyon "barbár" módon közelítettem meg, és ugye nyugati mentalitással...


Miközben a Te leírásod alapján a szex-nek egészen más jelentése/értelme volt és van pl. a síva-kultuszban. Vagyis ők nem a fizikai, materialista "hasznot" látják benne, hanem átlényegül...vagy inkább mondjam azt, hogy a nyugati nézet degradálta azt?


Nem tudom másképpen kifejezni most, amit leírtam, de remélem, nálam jártasabb személyek értik és megfelelően ki tudják fejezni.


Köszönöm a választ és érdekelnének még más források ebben a konkrét témában.

2011. ápr. 12. 17:50
 3/7 anonim ***** válasza:

Szia,


első vagyok.


Nincs azzal semmi baj, ahogyan megközelítetted a témát, mindenki a saját kulturális hátteréből indul ki: egy keletinek biztosan a mi európai világunk lenne furcsa – pl. az, hogy már szinte semmiben sem látjuk a szentséget, minden profán, szekuláris; vagy épp ellenkezőleg: a kereszténység duális jó-rossz értékrendje szerint meghatározott. A keleti népek és a kereszténység előtti korok ’színesebb’ világa pedig a nyugati ember számára jelent újdonságot.


Node vissza a kérdésedhez: azt írod „Vagyis ők nem a fizikai, materialista "hasznot" látják benne, hanem átlényegül...vagy inkább mondjam azt, hogy a nyugati nézet degradálta azt?”

Úgy gondolom, a tantra művelői egyszerre tekintik fizikai, érzelmi és szellemi élménynek a szexet. Nem hiszem, hogy a fizikai dimenziótól el lehetne szakadni –és nem is lenne érdemes. Egy olyan világban élünk, ahol minden mindennel összefügg, minden mindenre hat. A kiegyensúlyozott szexuális élet hozzájárul az ember fizikai és pszichológiai egészségéhez is – ezt ma már bármelyik modern gondolkodású orvos és pszichológus is elismeri. A szellemi síkon végbemenő változásokat itt, a nyugati világban viszont nem sokan ismerik el – főleg, ha eleve tagadják a fizikai síkon kívüli valóság létét.


Forrásokat konkrétan nem igazán tudok írni neked, mert magam sem vagyok épp a keleti tanok szakértője, de ha olvasol angolul, akkor a sacred-texts.com oldalon a Tantra, a Buddhism vagy a Sacred Sexuality kategóriákban bőséges olvasmányokat találsz.

Ha pedig a szexualitás kissé ezoterikusabb, mégis nyugati megközelítése érdekel, Freud műveit tudom ajánlani.


Remélem, mások tudnak neked konkrétabban is segíteni a saját megközelítéseikkel, forrásokkal... :)

2011. ápr. 12. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszi a segítséget! Most már világosabb.

Engem valójában konkrétan a Siva-kultusz, Siva-hit érdekel. Csak meglepett a linkelt oldal tartalma, hogy én ugye egy hitről, stb. szóló oldalt vártam, és olyan képekbe futok bele.


DE most már értem jobban, és már nem is hat durvának. :)


Köszi az ajánlott oldalakat is!

2011. ápr. 12. 20:57
 5/7 anonim válasza:
az jó ha meg érteted :)
2011. ápr. 22. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Érdekes valami ez. Nem tetszik, de érdekes.
2011. ápr. 23. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Ez egy tantrikus nézőpont. Ők a szexközpontúak.

Mind emellett van Sívának egy lingam formálja is. De!!!!

Talán a legfontosabb dolog amit tudnunk kell, hogy Síva a transzcendencia az elmélyedés a jóga és az anyagi léttől való megszabadulás "adományozója". Tudni érdemes hogy a szexuális örömök hajszolása brutálisan az anyagi léthez kötözik az élőlényt. Ez egy ellentmondásnak tűnik, de csak a nyugati hozzáállásunk miatt. Itt leszögezném, hogy a nyugati nézőpont mára globalizálódott. Ha elmennél Indiába semmi garancia nincs rá, hogy egy ősi és hiteles formájával fogsz találkozni a Síva hitnek. Már csak azért sem mert aki hirdeti magát arról tudhatod hogy nem az. Síva alázatra s önmegtartóztatásra tanít.

2011. dec. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!