Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Örök érvényű-e a tízparancsolat?

Örök érvényű-e a tízparancsolat?

Figyelt kérdés

A Katolikus egyház részéről az uj.katolikus.hu oldalon ezt olvasni a tízparancsolatról:


"A Sínai-hegyen Istentől adott parancsok a valláserkölcsi élet örök érvényű alaptörvényei (Kiv 20). Az embernek Isten és embertársai iránti kötelességeit összegzi. érvényessége minden időben megmarad, mivel Jézus azt mondta: "Nem megszüntetni jöttem a Törvényt, hanem beteljesíteni" (Mt 5,17)."


Ellenben a 2.parancsolatot eltörölték, a 4. parancsolatból a szombat napból vasárnap lett, és mivel a 2. parancsolat eltörlésre kerűlt, így az utolsó parancsolatot két részre szedték.


Ők maguk állítják a tízparancsolat örök érvényűségét, hivatkozva Mózes II. könyvére (Kivonulás), majd nem kicsit megváltoztatva sorolják fel.


[link]


2011. máj. 7. 19:52
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%
Igen, az.
2011. máj. 7. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
63%

Olvasd végig a Zsidókhoz írt levelet,aban megtalálod a helyes választ.

De lényegében ,azt fontos megérteni,hogy 2000éve Új szövetségben élünk,aminek nem a 10parancsolat az alapja,hanem Jézus Krisztus halála-feltámadása.Javaslom még a Galata levél olvasását is ha komolyan érdekel a téma.

2011. máj. 7. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 Ozmium42 ***** válasza:
42%

Azért van szombat helyett vasárnap, mert a hangsúly a hetedik napon van, a Bibliában pedig a szombat a hetedik nap. Nálunk viszont vasárnapnak hívják.


Az Egyház nem változtatta meg a tízparancsolat tartalmát, csak a mondatszerkezeteken módosított. Egyeseket összevont, másokat szétválasztott külön parancsolatokba. Az üzenete nem változott.


És igen, örök érvényű. Melyik is lenne az a pont, amelyikkel Jézus, vagy bárki más kötekedne?

2011. máj. 7. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A Tízparancsolatnak rendkívüli "méltósága" van a Biblián belül. Az Ószövetség népének, Izráelnek, Isten saját maga hirdette ki és írta fel kőtáblákra, amikor szövetséget kötött velük. A Tízparancsolat közlése a bűneset utáni egyetlen olyan eset, amikor Isten jelenléte tömegek számára érzékelhető volt, hallhatták hangját és átadott egy, a saját kezével írt dokumentumot (II. Mózes 19–20. fejezet; 31:18).


A Tízparancsolat kőtábláit azután – Isten utasítására – a legszentebb helyen, a templom legbelső részében, az úgynevezett szentek szentjében, a frigyládában kellett elhelyezni. Ezáltal világossá tette Isten, hogy ez a törvény az alapja és a célja az emberrel való szövetségkötésének.


Az Újszövetségben Jézus Krisztus maga tesz tanúbizonyságot a Tízparancsolat örök érvényű voltáról. A gazdag ifjú kérdésére: "Mit cselekedjem, hogy örök életet nyerjek?", Jézus így válaszolt: "Ha be akarsz menni az életre, tartsd meg a parancsolatokat". És mikor a fiatalember tovább kérdezett: "Melyeket?", Jézus a Tízparancsolat egyes parancsolatait sorolva megerősítette, hogy erre a törvényre gondol (Máté 19:16–19).


Johannes Amos Comenius, a híres cseh pedagógus és nagy keresztény gondolkodó írta: Az isteni jogrendnek ez a summája "felér a világ összes megszámlálhatatlan törvényével, szabályával, jogrendjével, sőt ezerszerte tökéletesebb azoknál." (A világ útvesztője és a szív paradicsoma)


Vannak, akik azért tartják idejétmúltnak a Tízparancsolat egyes parancsolataihoz való ragaszkodást, mert úgy gondolják, hogy a Megváltó Krisztus eljövetele után, az Újszövetségben már csak annak a lelki lényege, a szeretet egyetlen parancsolata az, ami az érvényes keresztény erkölcsi törvény. Az utolsó vacsorán azt mondta Jézus tanítványainak: "Új parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek; amint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást" (János 13:34). Ez a kijelentés azonban nem a Tízparancsolat érvénytelenítése kívánt lenni, Jézus csupán arra utalt, hogy az ő élete és tanításai hatalmas fényt árasztottak a törvény által megkívánt szeretet mibenlétére. Így a szeretet régi parancsolata valóban mintegy "új parancsolattá" lett. Szintén Jézus mondta ugyanis, mégpedig a búcsúbeszédei között: "Ha engem szerettek, az én parancsolataimat megtartsátok" (János 14:15).


Nevezetes misszióparancsában is így szólt: "Elmenvén széles e világra, tegyetek tanítvánnyá minden népet, és tanítsátok őket, hogy mindazt megtartsák, amit én parancsoltam néktek" (Máté 28:19–20).


Jézus tehát amellett, hogy hangsúlyozta, hogy a törvény betöltése a szeretet, fenntartotta a "parancsolatok" érvényét, fontosnak tartotta a Tízparancsolat minden egyes rendelkezésének a tanítását és megtartását.


Hasonlóképpen tett tanúságot Pál apostol is: "A parancsolat vége (vagy célja – Az itt található eredeti görög szó ezt a jelentést is magában foglalja, illetve ez az alkalmasabb fordítása itt) pedig a tiszta szívből, jó lelkiismeretből és igaz hitből való szeretet" (I. Timótheus 1:5). Ugyanakkor szól arról is, hogy "a törvény (a Tízparancsolat) szent és igaz és jó", és hivatkozik a saját tapasztalatára is ezzel kapcsolatban: "A bűnt nem ismertem, hanem csak a törvény által; mert a kívánságról sem tudtam volna, ha a törvény nem mondaná: Ne kívánjad!" (Róma 7:12, 7) (A Tízparancsolat X. parancsolatát idézi az apostol.) Vagyis a törvény nélkül nem tudnánk, mi a bűn, s következésképp szabadulni sem kívánnánk belőle.


Üdv. Péter

2011. máj. 7. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Péter válasza után nem tudok érdemben a kérdésre válaszolni, hiszen ő megtette helyettem.

De...


A válasz írója 33%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 20:56


Nem tudom hovatartozásodat, de feltételezem, hogy jt vagy.


Ha Lukács 10,7-re azt mondjátok, hogy nem nektek mondta, akkor azt mondom, hogy a Zsidókhoz írt levelet a zsidóknak írta, a Galata levelet a galataiaknak, és mit foglalkozzunk Jézussal, hiszen a zsidókhoz jött, nemde? Persze, hogy nem. Ha nem vagy jt. akkor bocsánat, nem neked szólt, hanem nekik.


Ozmium42


A tízparancsolat örök érvényű, azt mondod. Nem a szombat a lényeg vagy a vasárnap, hanem a hetedik nap. Ez történelmileg és teológiailag is megbukott, de ne foglalkozzunk most vele. Akkor, ha örök érvényű, akkor miért törölte el a katolikus egyház a 2. parancsolatot a bálványimádást, ha úgy gondolják, hogy a szentekhez, Máriához imádkozni, fadarab előtt leborúlni, babonából keresztet vetni nem bálványimádás, akkor?....

És miért változtatta meg néhány parancsolat jelentéstartalmát?


IIMóz20,2-3

" Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából.

Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem."


Katolikus 1.

"Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!"

.

.

.

IIMóz20,4-6

"Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.

De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.


Katolikus 2.

" Isten nevét hiába ne vedd!" Ez Mózesnál a 3. parancsolat, mivel a Katolikus egyház eltörölte az örök érvényű parancsolatokból a 2-at, így a 3. lett a második, a 4-ből a 3. és így tovább. azért, hogy meglegyen a 10, így a 10-et kettészedte.


IIMóz20,7

"7. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi."


Ez a katolikusoknál:

" Isten nevét hiába ne vedd!"


IIMóz.20,8-11 (A leghosszabb parancsolat, talán nem váletlen. Háromszor szerepel a szombat napja. Ha úgy gondolod, hogy nem érdekes.)

"Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt.

Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;

De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van;

Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt."


Katolikusoknál:

"Az Úr napját szenteld meg!"


A szülők tisztelete, a ne ölj, ne paráználkodj, ne lopj nem változott. (10-ből négy! Nem szép arány, aki egyet is vét a parancsolatokból az összeset hazugnak nevezi)


IIMóz20,16

"Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot."


Katolikusoknál:

"Ne hazudj, és mások becsületében kárt ne tégy!"


IIMóz20,17

"Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé."


Katolikusoknál a 9.parancsolat:

"Felebarátod házastársát ne kívánd!"


Katolikusoknál a 10.parancsolat:

"Mások tulajdonát ne kívánd!"


Ha katolikus azt mondja, hogy örök érvényű a tízparancsolat, akkor tessék azt úgy is használni. Nehéz lenne, mivel az összes faragott képet ki kellene dobni, nem szabadna a Pápa előtt leborúlni, gyűrűjét összenyálazni. Nem szabadna a vasárnapot megünnepelni, és minden parázna paptól meg kéne válniuk. A katolikus egyház a tízparancsolatot 16 évszázadon keresztűl hazugnak véli és saját dogmáit előrébb tartja, mint Isten parancsát.

2011. máj. 8. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 Ozmium42 ***** válasza:
0%

Végeredményben a naptárat ne írjuk át? 6 napon munkálkodott, írod. Nálunk a hatodik nap a szombat. Most akkor a nap neve a fontos, vagy az, hogy sorrendben hanyadik? Mert ha a szombatot szentelnék meg, az nálunk a hatodik nap lenne, ha viszont a vasárnapot, az nem szombat.


Egyébként nem állok le veled vitázni, még azt is ránk fogod tán, hogy a Bibliát is mi írtuk, a saját érdekeink szerint, hogy jó sok pénzünk legyen. A katolikusok pedig vénasszonyok, akik olvasni nem tudnak, csak bemagolják a tízparancsolatot, és csókolgatják a pápa gyűrűjét, meg bálványt imádanak. Százszor lerágott csont, innentől már csak kötekedés.


A keresztvetéssel mi a baj? Én úgy tudom, hogy mióta keresztény van, azóta keresztvetés. Nem is csak a katolikusokra jellemző. Inkább csak néhány.... nem mondom ki... köt bele még ebbe is.

2011. máj. 8. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Ozmium42! Mellébeszélni neked is nagyon megy! De a lényegről nem írtál semmit!!! Mi is van, hova lett az örök törvényű 2. parancsolat??? Szerinted?

Szerintetek?

2011. máj. 8. 12:51
 8/28 Ozmium42 ***** válasza:
0%
Benne van a Bibliában, mint kiderült a fentiekből. De a jó katolikust az természetesen nem érdekli. Csak az Egyház dogmái, meg a faszobrok...
2011. máj. 8. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
de már csak nem visszamenőlegesen....?
2011. máj. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

A kérdéesedben ott van a válasz:

"... a valláserkölcsi élet >örök érvényű alaptörvénye<..."

2011. máj. 8. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!