Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a Siva-hit és...

Mi a különbség a Siva-hit és a Visnu-hit között? (Részletesebben lent)

Figyelt kérdés

Mik a különbségek és hasonlóságok a Siva-hit és a Visnu-hit között? Azon túl, hogy melyik melyik isteni formát imádja...


Pl. Hogyan imádják Sivát és hogyan Visnut?

Milyen saiva mantrák vannak, és milyen vaisnava mantrák?

Milyen filozófiai különbségek vannak a két út között?


Van itt bárki, aki a _Siva-hitet_ gyakorolja, vagy legalább azzal szimpatizál, az iránt érdeklődik?


2011. jún. 8. 12:27
 1/9 anonim ***** válasza:

Én régebben gyakoroltam a Siva hitet. Ott leginkább az anyagi javakon van a hangsúly. Siva viszont Visnu híve, ezt olvashatod a Srimad Bhagavatamban.

Siva és Visnu kapcsolata érdekes. Itt egy példa: ha Vistu a tej akkor Siva a túró. Mindkettő tejtermék de mégsem ugyan az.

Sivát általában lingam vagy Sivanataraja formában imádják.

Om namah sivaya egy alapvető mantra http://www.youtube.com/watch?v=rq-1bxJc7F0 érdekesek a képek xD

A vaisnavák általában Visnu egy egy formáját imádják és annak a formának a nevét kántálják (Ráma, Krisna, Narayan stb.)

Filozófiai különbség: a saiviták egyben a feleségét Parvatit is imádják, néha állatáldozatokat mutatnak be.

A vaisnavák vegetáriánusok.

2011. aug. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Szia!


Azt írod, hogy Te gyakoroltad, vagyis ezek szerint már nem. Megkérdezhetem, hogy miért, vagy mi felé mozdultál el?


Egyébként ami nekem eddig lejött a saiva-hitből, az alapján nem mondanám azt, hogy ott az anyagi dolgok fontosak, hanem éppen az ellenekezője, ahogy én értelmeztem. Illetve az, hogy Siva egy vaisnava, az többnyire inkább a krisnások körében elterjedt nézet, és az ő fordításaikban.

2011. aug. 11. 18:47
 3/9 anonim ***** válasza:

A Brahma-samhitából tudom hogy Siva Visnu híve, ezt Brahma mondta. A Rig-Védában is az áll, hogy mindenki Visnu híve. Siva egy speciális avatár, mivel ő se nem az anyagi világban és nem is a lelki világban lakik...Siva áll a megvalósítás legmagasabb fokán, az emberek de még a félistenek sem állnak vele azonos szinten.

Sok vaisnava tiszteli ugyan Sivát de nem istenként imádja.

A Krisnások más tészták, ők is szépen követik a Védákat :)


Nekem a Siva-lingam volt sok. Nem szabad őt utánoznunk csak a tanit kell követnünk. Nagyon sok saivita szív hasist azzal magyarázva, hogy Siva is azt szív...mi nem vagyunk Siva.


Siva többször is hódolatát ajánlja Visnunak és Laksminak, de olyat még sehol sem láttam hogy ez fordítva lenne :)


A saiviták a shaktit imádják, itt az energiákon van a hangsúly. Siva elég szenvedélyes, egyszer Visnu inkarnációja teljesen rabul ejtette őt, ebből látszik, hogy nincs azonos szinten Visnuval :)


Amúgy nagyon jó a kérdés, kár hogy valaki jelentette, nem tudom melyik okos tette ezt....

2011. aug. 11. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Szia ismét!


Köszi a választ!

Egyébként én is azt vallom, hogy nem utánozni kell a tetteit, hanem a tanait/elveit követni.


Ez ugyanolyan, mintha pl. a keresztények a vízen járást akarnák mindenáron elsajátítani, csak mert Jézus is járt a vizen, ahelyett, hogy a tanait követnék. :)


Nem tudom, hogy mi és miért jelentette ezt a kérdést.

De kíváncsi lennék, hogy mi kivetni való van két irányzat összevetésében? Hiszen engem tényleg érdeklődő, keresőként érdekel a hasonlóság/különbség...


Egyébként hol látod, vagy honnan tudod, hogy valaki jelentette?!


Köszi az eddigi választ!

2011. aug. 11. 20:00
 5/9 A kérdező kommentje:
Egyébként nekem is a Sivalingam az a pont, amitől idegenkedem...hogy a hitben annyira kiemelt/központi helyen van. Bár azért azt ne feledjük, hogy az eredeti kultúrkörnyezetben egészen másképp viszonyulnak ehhez, mint itt nálunk, vagy "nyugaton".
2011. aug. 11. 20:03
 6/9 anonim ***** válasza:

Szóval végül is örülök, hogy foglalkozol ezzel a vallással, sokkal okosabb vagy, mint a többi fanatikus :)

Mindegy, hogy melyik félistent imádják, Isten a hegy csúcsa hozzá pedig sok út vezet, az egyik legrövidebb az pedig Siva :)

2011. aug. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ja egyébként onnan, hogy nincs kiírva, hogy kérdés jelentése...mert már valaki megtette...-.-"
2011. aug. 11. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyébként a vízen járás a jógik egyik képessége ún. siddhi tulajdonság. Sokk siddhi tulajdonság van pl.: valaki nagyon könnyűvé válhat, vagy meg tudja sokszorozni magát...

Olvastam, hogy Jézus volt Indiában.

2011. aug. 11. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Nekem a Siva-lingam volt sok. Nem szabad őt utánoznunk csak a tanit kell követnünk. Nagyon sok saivita szív hasist azzal magyarázva, hogy Siva is azt szív...mi nem vagyunk Siva."


nem. de ebben a mondában az is benne van, hogy Siva az embereknek ajándékozta a kendert.

2011. aug. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!