Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Valahol olvastam a 8 Bodhisatt...

RapDaddy kérdése:

Valahol olvastam a 8 Bodhisattva testvérről. Ők a buddhizmusban vagy a hinduizmusban vannak jelen?

Figyelt kérdés
Jöhetnek linkek,képek,esetleg könyvek is.
2011. jún. 14. 10:01
 1/5 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom hogy bodhisattvák a Buddhizmusban vannak, de majd jön Mab és elmondja.
2011. jún. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A bodhisattva olyan lény aki a minden eszmélő lény érdekében történő megvilágosodásra tette le fogadalmát. Célja tehát nem a nirvána elérése mint az Arahatoknak, hanem a Buddha megvilágosodásával egyenértékű tökéletes felébredés megvalósítása. Ennek érdekében világkorszakok és világbirodalmak sokaságán keresztül rendíthetetlenül segíti a lényeket relatív és abszolút szinten is. Végtelen számú bodhisattva van és mindegyiknek számtalan emanációja (kivetülése).


Hogy ez a nyolc honnan jön.... nem tudom talán a kínai buddhizmusban olvastam ilyet( A nyugati utazás avagy a majomkirály története című 16. században íródott regényben /Vu-cseng-en a szerző) A Kínai buddhizmusban van a nyolc lo-han akik viszont arahatok és nem bodhisattvák... Azt ajánlom valamely kínai buddhizmussal vagy művészettel foglalkozó lapon, könyvben nézz utána.


Én most csak az általánosan illetve a tibetben ismert bodhisattvákról írok a továbbiakban, tehát nem biztos, hogy az általam írottak a kínai buddhizmusra is igazak. Részben igen: Maitreya (kín: Pu-taj) Avalokitesvara (kín: Kuan-jin) és Mandzsusrí a három legnépszerűbb bódhiszatva kínában.



Minden buddhista iskola elismeri így az ortodox buddhisták a Theravádinok is:


Maitreya bodhisattvát. Őt maga a történeti Buddha nevezte meg mint utódját. Amikor a Buddha tanítása eltűnik és a lények a legmélyebb sötétségbe merülnek majd, akkor jelenik meg Maitreya és éri el a teljes megvilágosodást: azaz ő lesz a következő világkorszak Buddhája. De természetesen már most is tevékenykedik.


első kategória, a leendő Buddha:

1. Maitrey (a szeretetteljes, a JÖVŐ BUDDHÁJA)



második kategória, a transzcendens bodhisattvák, avagy a három FŐ BODHISATTVA:


A legnépszerűbb bodhisattva Avalokitesvara (kín: Kuan-jin, jap: Kanon, tib: Csenrézi)Kínában és japánban női alakban ábrázolják.


2. Avalokitesvara (a könyörülettel alátekintő, a legnemesebb minden bodhissatva közül, mert arra tett fogadalmat, hogy ő, lesz a legutolsó a Buddhák sorában, mert amíg egyetlen egy lény is marad a létforgatagban ő itt marad segíteni és nem lép a nirvána békéjébe)


3. Mandzsusrí (a transzcendens tudás védelmezője, egy élő kínai fiatalember volt aki Buddha tanításait Indiából Kínába vitte ezer veszélyen keresztül, számos csodát végrehajtva, hegyeket kettéválasztva.



4. Vadzsrapáni (a végtelen erő, haragvó démoni külsejű bodhisattva, minden akadáj elhárítója, és a buddhizmus védelmezője.


5. Prajnapáramita (a bölcsesség tökéletessége, női bodhisattva aktív formája:


6. Tara a Szabadító Buddha Anya, azonnali segítséget nyújt, ő a démonok legyőzője és a veszélyekből menekítő. (nekem sokat segített)


7. kínában és japánban is népszerű de sokat nem tudok róla. Ksitigarabha bodhisattva, ő a pokolba szált alá, hogy onnan szabadítsa meg a lényeket.


8. Padmaszambhava: (a lótuszból született mester, Buddha nirvánába távozása utáni aktivitásának kivetülése világunkban, rendkívül szigorú.)



A bodhisattvákról szóló tanítás eredete a Buddha Tri-káya három test tana.


Dharmakáya (Törvénytest, oszthatatlan, abszolút és túl van mindenen)


Szamboghakáya (illuzió vagy formatest a megvilágosodott lények hozzák létre annak érdekében hogy segítsék a sötétségben maradt lényeket) nem korlátozza az idő és a tér, sem a tudatállapotok, találkozhatsz vele látomásban, meditációban álomban, a jelenben, a jövőben...)A bodhisattvák ennek a szintnek a megfelelői


Nirmanakáya (a tényleges anyagisággal megjelent földi test, pl a történeti Buddha)


E tanokból alakult ki a buddhista panteon mely így alakul:


A szintek feletti szint:


Ádi Buddha (Ős Buddha, az egyetlen kizárólagos valóság, azaz maga a megvilágosodás, amely oszthatatlan és mindenkinek elidegeníthetetlen mi több egyetlen igazi esélye, autentikus valósága)


Az első szint:

Az 5 Dhányi Buddha (meditáció erejével teremtett buddhák, egyrészt az ŐsBuddha meditációjának minőségei, másrészt az emberi gyakorlók törekvései teremtik őket. Ez a dharmakája szint: Sorban: 1.Aksóbhja Buddha /színe kék, eleme víz, égtája kelet, állata elefánt, jelvénye jogar, minősége: a tükör bölcsessége, napszaka kora reggel. 2. Ratnaszambhava Buddha /színe sárga, eleme föld, égtája dél, állata ló, jelvénye drágakő, minősége az egyenlőség bölcsessége, napszaka dél, kora délelőtt és délután. 3. Amitábha Buddha /színe vörös, eleme tűz, égtája nyugat, állata páva, jelvénye lótusz, minősége a megkülönböztetés bölcsessége, napszaka este naplemente körül, késő délután 4. Amoghasziddhi Buddha / színe zöld, eleme levegő, égtája észak, állata garuda (a madarak királya) jelvénye váza, minősége a "karma mentes" cselekvés bölcsessége, napszaka az éjszaka éjfélig terjedő időszaka. 5 Vairocsana Buddha /színe fehér, eleme tér, égtája közép vagy origó, állata oroszlán,jelvénye tankerék, minősége a spontán bölcsesség, napszaka éjféltől hajanalig.

Ez az 5 Buddha család feje: Az 5 család, Vajra, Ratna, Padma, Karma, Dharma, a fenti sorrendben. Minden bodhisattva e családok valamelyikének a tagja.


2. szint Szamboghakája szint avagy Dhányi bodhisattvák.

pl: Amitábhához tartozik: Amitáyus Ratnaszambhavához: Szamantabhadra. A bodhisattvák részben ide tartoznak, pl. Avalokitésvara (padma család Amitábhához rendelve).


3. szint nirmanakáya Manusi Buddhák emberi világban meglelent Buddhák

pl. Amitábha, Amitáyus, Buddha Sakjamuni (a történeti Buddha)Amoghasziddhihez fog tartozni Maitreya. Aksóbhyához tartozott a mi Buddhánk előtti Buddha Kassapa Buddha. Vagy Avalokitesvara földi emanációja: Őszentsége a XIV. Dalai Láma.


Nos valahogy így!

2011. jún. 15. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

No, de a locsi fecsi helyett utána is nézhettem volna....

íme:


# Mañjushri, འཇམ་དཔལ་ or འཇམ་དཔལ་དབྱངས་,

# Avalokiteshvara, སྤྱན་རས་གཟིགས་,

# Vajrapani, ཕྱག་ན་རྡོ་རྗེ་,

# Maitreya, བྱམས་པ་མགོན་པོ་,

# Kshitigarbha, ས་ཡི་སྙིང་པོ་ or སའི་སྙིང་པོ་,

# Akashagarbha, ནམ་མཁའི་སྙིང་པོ་,

# Sarvanivaranavishkambhin, སྒྲིབ་པ་རྣམ་སེལ་, and

# Samantabhadra, ཀུན་ཏ

2011. jún. 15. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Úgy látom te nagyon benne vagy a témában.

Esetleg gyakorló Buddhista vagy?

Sok ehhez hasonló kérdésem lenne még:).

Majd egy-két dologban segítenél még nekem.

2011. jún. 15. 18:32
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen gyakorlom a buddhizmust amennyire erőmből telik :)Amiben tudok, szívesen segítek!

Üdv

2011. jún. 16. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!