Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a hit alatali...

Mit jelent a hit alatali megigazulas?

Figyelt kérdés
2011. júl. 3. 14:54
 1/8 A kérdező kommentje:

Hit általi megigazulás


David Clayton

Hit általi megigazulás


A hit egyik legelgondolkodtatóbb meghatározását a Zsidókhoz írt levél 11. fejezetének 1. versében olvashatjuk. Pál így kezdi a hosszú fejezetet:


„A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés.” (Zsid.11:1)


Nem sok ember adna ilyen meghatározást a hitre. A népszerű felfogás valahogy így hangozhat: „A hit tulajdonképpen az, amikor valamit teljes szíveddel elhiszel, még akkor is, ha nem látod.” Természetesen ez sem rossz meghatározás, Pál definíciójában azonban mégis van valami mesteri. Vajon miért kellett ilyen nyilvánvalóan megválogatnia, milyen gondolatokat és szavakat használ e meghatározáshoz? Ez a forradalmian egyedülálló megfogalmazás megérdemli, hogy alaposabban is megvizsgáljuk.


Nemrég feltettem magamnak egy kérdést, ami megértette velem, miért így fogalmazta meg Pál a hit definícióját, és mit is akart ezzel valójában mondani. Ez volt a kérdés: „Honnan tudhatom, hogy Krisztusban vagyok, és hogy elnyertem a szent lelket?” Hiszen nem jöttek kettős tüzes nyelvek, mint pünkösdkor, nem volt nyelveken szólás, nem láttunk gyógyulásokat és halottak feltámadását sem. Honnan kellene tudnom? Mi a bizonyítéka annak, hogy Krisztusban vagyok, és hogy elnyertem az Ő életét? De ez a kérdés eredetileg nem tőlem származik. Amikor arról beszéltem, mit jelent Krisztusban lenni, és hogyan lehet elnyerni a teljes megváltást Krisztusban, többen is megkérdezték: „Hol van mindezek bizonyítéka?” Szembe kellett tehát néznem a kérdéssel: mi a bizonyítékom? Tényleg, hol is van a bizonyíték?

A hit a bizonyíték


Pál szokatlan meghatározása tökéletes fércmunkának tűnik e kérdés megválaszolásához. „A hit” – mondja – „...meggyőződés [az angolban: bizonyíték]”. De mit is értsünk ezalatt, és van-e ennek egyáltalán jelentősége? Amikor bizonyítékról beszélünk, akkor felmutatható és megfogható valóságokat értünk alatta, mérhető tényeket, amelyeket ki lehet tenni a kirakatba, hogy bárki megvizsgálhassa. Ezzel éles ellentétben áll Pál kijelentése, amikor „nem látott dolgokról” beszél. A hit a nem látott dolgokról való meggyőződés. Ez ellentmondásnak tűnik. Korunk anyagközpontú világában, ahol a statisztikák, az adatok és a kézzel fogható tények a mérvadóak, Pál ködösítő kijelentését az első századi miszticizmusnak tulajdonítjuk. Azonban ez nem képletes vagy szimbolikus beszéd. Hiszen épp azt akarja mondani, hogy a lelki valóságok (így pl. az újjászületés) valódi bizonyítéka nem az, amit látunk, érzünk vagy mérhetünk. Nem olyasmi, amit mások számon kérhetnek rajtunk, vagy megvizsgálhatnak. Az igazi bizonyíték, a valóság, a meggyőződés: maga a hit.


Vajon a hit ezen meghatározásában az egyén tulajdon, személyes hitéről van szó? Választ ad-e ez a meghatározás arra a kérdésemre, amit feltettem magamnak: „Hogyan tudhatom biztosan, hogy Krisztusban vagyok?” Megválaszolja-e azt a kérdést, milyen bizonyíték után kell az embernek kutatnia, hogy meggyőződhessen arról, milyen viszonyban van Krisztussal? Én úgy hiszem, Pál meghatározása a hitről megfelel ezekre a kérdésekre. A hívőnek nincs szüksége más bizonyítékra Isten szavának teljesedését illetően, csak arra, hogy higgyen benne. Ha a világ minden bizonysága ellene szólna is, akkor sem dönthetné meg Isten szavának hitelességét. Szemeink, érzéseink mondhatnak ugyan mást, de mindezektől függetlenül Isten szava marad az igazság. Ez ad helyes képet a dolgok valódi állapotáról. Azzal, hogy hiszünk, bizonyítékunk van. A hit igazolja önmagát. Amikor valaki hisz, akkor tudja, hogy az úgy van, és nincs a világon olyan bizonyíték, ami megdöntse ezt a bizonyosságot. Így a hívő teljes szívből örvendezik abban, amit hisz, akkor is, ha a világ minden bizonysága látszólag ellene szól annak, ami számára hit által igaznak bizonyult.


I.Ján.3:9-ben ezt olvassuk:


„Senki sem cselekszik bűnt, a ki az Istentől született, mert benne marad annak magva; és nem cselekedhetik bűnt, mivelhogy Istentől született.” (I.Ján.3:9)


Mit tehet a keresztény ember, amikor ezt a verset olvassa? Mondhatja például ezt: „Mivel ez így van, ezért meg kell próbálnom nem vétkezni.” És neki is veselkedik minden erejével, hogy megpróbáljon nem vétkezni. Hisz ez az ember Isten szavában? Mert így is lehet értelmezni ezt a verset: „Ha ez így van, akkor a bűn többé már nem jelent problémát számomra.” És betelik azzal az örömmel, hogy megérti, Krisztus megszabadította őt a bűn fogságából; és ennek a szabadításnak az örömével megy tovább. A két válasz közül melyik a hit válasza? Melyik ember hitt igazán Isten szavának?


A hit a bizonyíték, és a hit igazolja önmagát. Egyedül arra van szükségem, hogy valóban higgyek Isten szavának. Ha további bizonyságokra vágyom, azzal azt fejezem ki, hogy nem is hiszek igazán, és ezért ez a legmegbízhatóbb garancia arra, hogy nem kapom meg a megígért áldást.

2011. júl. 3. 15:22
 2/8 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen mit is akarsz kérdezni?
2011. júl. 3. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
93%

Nem értek egyet ezzel a tanítással. János a levelében a következőt is mondja:


És arról tudjuk meg, hogy megismertük őt, ha az ő parancsolatait megtartjuk. A ki ezt mondja: Ismerem őt, és az ő parancsolatait nem tartja meg, hazug az, és nincs meg abban az igazság. A ki pedig megtartja az ő beszédét, abban valósággal teljessé lett az Isten szeretete. Erről tudjuk meg, hogy ő benne vagyunk; A ki azt mondja, hogy ő benne marad, annak úgy kell járnia, a mint ő járt. (1 Ján 2:3-6)


Tehát kell és fontos is a bizonyíték. Jakab szerint a cselekedetek a bizonyítékai a hitnek, a cselekedetek mutatják meg a hitet!

2011. júl. 3. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
90%
Csak annyit fűznék hozzá, hogy a hit az olyan mint a szeretet, ha nincs cselekedete, akkor nem az aminek gondolják. A démonok is hiszik hogy az Isten egy, de mégis rettegnek, mert démonikus hitük van, mivel Isten Igéjének nem tudnak engedelmeskedni. De hogy mélyebbre nézzünk, a hit, az a nem látott dolog alatta állója, az ami a létben megtartja a dolgot. Ha valakinek nincsen saját hite, akkor hiába kap Istentől meg egy remélt dolgot, (mert más hite által is megkaphatja) nem tudja megtartani, hanem elveszíti egy idő után. Így van ez sok isteni gyógyulással is, vagy szabadulásokkal is. Honnan tudom hogy Krisztusban vagyok? Onnan hogy Isten Szelleme bennem lakik, tehát nem bolond szűz vagyok, és közösségem van Isten Igéjével és a szentekkel. De nem csak húsvét másnapján meg karácsony másnapján, hanem állandóan.
2011. júl. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Mit neveztek cselekedetnek?
2011. júl. 4. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
94%
K.H. tanította hogy Isten Igéjét kell olvasni, hallgatni, mert annak a meghallásából származik a hit. Majd ha az megvan, akkor jön a megvallás, ami megerősíti a hitet. De ha nem cselekszünk Isten Igéje alapján, akkor hiába erőlködünk. Együttműködésre van szükség az Igével, akkor lesz meg nekünk amit kapni szeretnénk Istentől. Nagy hithez elengedhetetlen a megbocsájtás és a szeretetben járás. Mert a hit és a szeretet kéz a kézben járnak.
2011. júl. 4. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Ha az embernek nem lennének törvényszegései, illetve lenne saját igazsága, akkor "tartozás szerint" járna neki az igaznak nyilvánítás. De mivel ez nem lehetséges egyetlen ember esetében sem, csak arról lehet szó, hogy Isten kegyelemből "nem tulajdonítja" az embernek bűneit, hanem "váltságdíjat fizet" az ember büntetéstől való mentesítéséért, azáltal, hogy a Megváltó elszenvedi az ember helyett bűneinek büntetését. Másrészt pedig neki "tulajdonít" egy igazságot ajándékképpen, mert az valaki másnak az igazsága. Ez a hit általi megigazulás.


Azonban az Isten nem áll meg itt! A továbbiakban még ennél is többet tesz: "részesíti" is az embert az először csak neki tulajdonított igazságban. Így teszi jellemében és cselekedeteiben is igazzá a bűnnek "eladott", Sátán rabszolgaságában sínylődő és önmagában tehetetlen embert. Nagy kegyelem ez, hogy Isten megigazítja - igaznak nyilvánítja, majd igazzá is teszi - az embert, akinek adott helyzetében nincs, nem lehet semmi igazsága.


A hit általi megigazulás tehát az, amikor Jézus Krisztus igaz életét beszámítja Isten az én bűneim helyett, azaz a múltbéli törvényszegéseim mintegy "lekerülnek a számlámról", és ezzel együtt Krisztus nekem ajándékozza az ő igaz életét, mintha soha nem vétkeztem volna, tisztán állhatok Isten előtt, az üdvösség várományosaként. Mindez hit által történik. Jézus ezt mondta Ján. 6.47-ben: "Bizony, bizony mondom néktek: Aki én bennem hisz, örök élete van annak". Ez nem pusztán a bűnbocsánat tényéről szól, de ezt is magában foglalja.


Egyébként, ha részletesen érdekel a téma ajánlom neked a Rómabeliekhez írt levél 7-8. fejezetét.


Üdv. Péter

2011. júl. 4. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
28%
Az, hogy minden baromságot elhiszel, és akkor akiknek elhitted, azok szeretni fognak érte. Magadat meg egy életre átvered.
2011. júl. 4. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!