Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A négy evangelista közűl ki...

A négy evangelista közűl ki az a Márk és ki az a Lukács? Honnan vesszük, hogy Máté írta a 'Máté evangéliumát', illetve Márk a 'Márk evangéliumát', Lukács a 'Lukács evangéliumát'?

Figyelt kérdés

Hol szerepel például Márk a Bibliában? Ki az, és honnan vesszük, hogy az a Márk írta a Márk evangéliumát?

Honnan vesszük, hogy Lukács írta a Lukács evangéliumát? Hiszen sem Márk, sem Lukács nem mutatkozott be úgy, amint János tette.

Éppígy nem tette tudtommal Máté sem.


A 12 apostol:

- Simon Péter

- András, Simon testvére

- Jakab, Zebedeus fia

- János, Jakab testvére

- Fülöp

- Bertalan (János írása szerint elképzelhető, hogy ő Natanaelnek hívta)

- Tamás

- Máté a vámszedő

- Jakab, Alfeus fia

- Tádé (Lukács alapján Júdás, Jakab testvére)

- Kánai Simon

- Iskarióti Júdás


Elképzelhetetlen, hogy Lukács evangéliumát Pál írta?


'Lukács' elején ez van:

"Tetszék énnékem is, ki eleitől fogva mindeneknek szorgalmasan végére jártam, hogy azokról rendszerint írjak néked, jó Theofilus,"


Az Apostolok cselekedeteinek nagy részét Pál írta (miért nem elképzelhető, hogy az egészet), melyben így kezdi:


"Első könyvemet írtam, Theofilus, mindazokról, a miket kezdett Jézus cselekedni és tanítani" ?


Tehát szinte bizonyos, hogy ugyan az írta a 'Lukács' evangéliumát is, aki az Apcsel első felét.

Persze azt mondják, hogy az Apcsel első felét Lukács írta, de honnan is vesszük ezt?


Nem a tartalmukat és igazságukat kritizálom, hanem a "ruhát", ami azon van, az iránt értetlenkedek.


2011. szept. 22. 09:33
 1/6 anonim ***** válasza:
71%

Aebi, Ernst:Rövid bevezetés a Bibliába

a kérdésözönre nagyon jó magasszínvonalú és mégis kezdőknek is teljesen érthető válaszokat ad

[link]

skönyvtárban is megleled

2011. szept. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
71%

> Elképzelhetetlen, hogy Lukács evangéliumát Pál írta?


Igen. Az alábbi Igék igencsak ellentmondanak annak, hogy Pál írta volna:


"Tetszék énnékem is, ki eleitől fogva mindeneknek szorgalmasan végére jártam, hogy azokról rendszerint írjak néked, jó Theofilus." (Luk 1:3)


"Tudtotokra adom pedig atyámfiai, hogy az az evangyéliom, melyet én hirdettem, nem ember szerint való; Mert én sem embertől vettem azt, sem nem tanítottak arra, hanem a Jézus Krisztus kijelentése által." (Gal 1:11-12)


"Mert én az Úrtól vettem, amit néktek előtökbe is adtam: hogy az Úr Jézus azon az éjszakán, melyen elárultaték, vette a kenyeret..." (1 Kor 11:23)


Üdv.

2011. szept. 22. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Sághegyi Csaba ***** válasza:
71%

"Az Apostolok cselekedeteinek nagy részét Pál írta"

Nem tudom, hogy ezt honnan veszed.


Kérdésedre válaszolva: onnan tudjuk, hogy azok írták, akik, mert az ősegyház, és a még élő apostolok nem hajították ki, mint kitalációt, hanem kezdettől elfogadták, mint hiteles híradást. Ugyanis abban az időben szép számmal jelentek meg kitalált dolgok is, de ezeket az ősegyház következetesen elutasította, hiszen nyilvánosan látták, hogy kavaró emberkék ténykedései ezek.


Mai példa hasonlóra:

Sokan odavesztek a holokausztban. Városomba a deportáltaknak több mint 80%-a soha nem jött vissza.

Manapság bizonyos emberek tagadják a holokauszt tényét. Többször küldtem nekik felhívást, hogy igazolják dokumentumokkal az itteni zsidók életben maradását, de nem tudták. Makacsul állítanak hazugságokat, de akik nem tébolyultak, mint ők, azok tudják, hogy ez hazugság. Éppen ezért nem fog bekerülni a történelemkönyvekbe.


Akkor is ilyen hazugságok voltak, és azonnal el lettek utasítva. Biztos lehetsz benne, hogy a könyvek szerzői jól vannak megadva.

2011. szept. 22. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ezt nem gondoljátok, hogy válasz?


Az a válaszotok, hogy "de, ők írták". De hogy miért gondolja mindenki így, és kik voltak ők, és honnan tudjuk, hogy kik ezek, arra egy választ sem kaptam.


Kedves első, köszönöm a linket, az ajánlást, biztos érdekes lehet a könyv, de nem most tudtam meg, hogy van Biblia.

2011. szept. 22. 14:27
 5/6 anonim ***** válasza:
89%

Itt van egy blog, van olyan rész ami ezzel foglalkozik:

[link]


Itt arról is írnak, hogy Jézus kitalált személyiség, mert egyik kortárs történész, fontos dokumentum nem említi. Érdekes oldal. Amúgy jó helyre írsz, vallásosoktól vallástörténeti dolgokat kérdezni...

2011. szept. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

A válasz írója 58%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 17:57


Én meg írok egy linket, ahol előadásokat hallhatsz a Biblia régészeti hitelességével kapcsolatban, többek között Jézus valós személyiségéről.


[link]


Mint írtam, nem a valóságtartalmukkal perlekedek, hanem a köntössel, amit emberek adtak hozzá. Ilyen csak egy gyenge példa: Máté, Márk, Lukács, János evangéliuma. Ezeket a címeket emberek aggatták rá. Krisztus evangéliuma létezik Máté, Márk...stb tolmácsolásában. A helyesebb így lenne: János által írt evangélium, és nem János evangéliuma.

2011. szept. 22. 18:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!