Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Biblia mikor lett fejezetekr...

A Biblia mikor lett fejezetekre, illetve versekre osztva?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Láttam az interneten régi Biblia kéziratokat. Korábban például a Sínai kódexet amely az i.sz. IV. századból származik, illetve most felkerült néhány Holt tengeri tekercs is az internetre. Pl az Ésaiás tekercs az i.e. II. századból való


De azt vettem észre hogy ezek a kéziratok nincsenek fejezetekre, illetve versekre osztva. Mikor tették meg ezt? Előre is köszönöm a válaszokat.


2011. szept. 28. 22:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Fejezetekre a 12. szazadban lettek osztva a Biblia konyvei, megpedig egeszen pontosan 1205-ben, Stephen Langton, canterbury erseknek koszonhetoen. Versekre eloszor Santi Pagnini osztotta fel a fejezeteket (nem tudom pontosan melyik ev, de kb. a 15. szazadban lehetett), de modszere nem volt elfogadott. Majd jott Urunk 1551-ik eve, amikor Robert Estienne a ma is hasznalatos versekre osztotta fel a gorog Ujszovetseget, majd 1571-ben a heber nyelvu Biblia is fejezetekre es versekre lett osztva. Az elso Biblia, ami komplett fejezetekre es versekre osztva lett kiadva, az az 1560-ban megjelent genovai Biblia. A Bibliaban egyebkent 1189 fejezet es 31 163 vers talalhato.
2011. szept. 29. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget :)
2011. szept. 29. 11:19
 3/3 anonim válasza:

#1


"1571-ben a héber nyelvű Biblia is fejezetekre és versekre lett osztva."


Itt [link] viszont azt írják, hogy: "a Talmud már ismeri a szöveg versekre való osztását", ami mondjuk a 2. századot jelenti.


Akkor most hogy van pontosan?

Köszönöm!

2022. máj. 21. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!