Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hithű zsidók megtartják-e...

A hithű zsidók megtartják-e az ószövetségi ünnepeket? Páska, sukkot, engesztelési nap, stb.

Figyelt kérdés
Hogyan tartják meg? Hiszen az ünnepeik alapvető rendelete a gyülekezés, amit a templomukban (ami nincs már) hajtottak végre. Mivel, hogyan ünnepelnek?
2011. szept. 29. 20:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Van zsinagógájuk. De bárhol összegyűlhetnek. A zsidó ünnepekről, meg hogy hogy tartják van egy csomó honlap. zsido.com pl.

Egyébként rengeteg féle hithű zsidó van, ugyanúgy, mint keresztény, akik a keresztény ünnepeket is különféleképp tartják.

2011. szept. 29. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Értem az ünneplés alatt, mit a zsidóknak például áldozni kellene. Erre nem a zsinagóga van, hanem Jeruzsálem temploma.


Példa:

"A zsengék napján is, a mikor új ételáldozatot visztek az Úrnak a ti hetes ünnepeteken: szent gyülekezésetek legyen néktek; semmi robota munkát ne végezzetek.

Hanem vigyetek kedves illatul egészen égőáldozatot az Úrnak: két fiatal tulkot, egy kost, és esztendős bárányt hetet...."

2011. szept. 29. 21:59
 3/5 anonim ***** válasza:
73%
Nyilván amit csak a templomban végezhetnek el, azt nem csinálják. De szerintem ebből is több irányzat alakult ki, néhány dolog biztosan van, amit egyik-másik irányzat csinál, esetleg átalakítva.
2011. szept. 30. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
73%
Áldozni csak A templomban lehet. Nincs templom, nincs áldozat. A rabbinikus zsidóság amúgy is más, mint az ószövetségi. Ünnepelnek de kicsit másként.
2011. szept. 30. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az ünnepek rendje (naptár szerint arra a napra rendeltek) és a Templomi-áldozati rend (szentély) két egymástól elválasztható dolog, ugyanis az áldozatok sokszor csak szimbolizálnak dolgokat, pl. a füstölögtetés (jó illattétel) az Isten imádatát jelképezi. Isten pedig a prófétáin át többször hangsúlyozta, hogy elsődleges, az áldozatnál is több az engedelmesség, a hűség, az igazságosság. Márpedig ezek templom nélkül is megvannak. Lásd az Izrael történetében többször volt olyan időszak, amikor nem volt templom. Pl. Dániel idejében, és akkor is Isten előtt igaz ember volt, és megtette, hogy napjában háromszor is leborult Isten elé (áldozat)

Szóval úgy vélem, hogy az áldozati rend jelképez, de van annál fontosabb is Istennél, mármint Izrael Istenénél:


Zsolt. 40:7. Véres áldozatot és ételáldozatot nem kedveltél; füleimet fölnyitottad; égőáldozatot és bűnért való áldozatot sem kívántál.8. Akkor azt mondtam: Ímé jövök; a könyvtekercsben írva van felőlem, 9. Hogy teljesítsem a te akaratodat; ezt kedvelem, én Istenem, a te törvényed keblem közepette van.



Ámóc 5:21 Gyűlölöm, megvetem a ti ünnepeiteket, és nem gyönyörködöm a ti összejöveteleitekben.22. Még ha égőáldozatokkal áldoztok is nékem, sőt ételáldozataitokat sem kedvelem; kövér hálaáldozataitokra rá se tekintek.

23. Távoztasd el tőlem énekeid zaját, hárfáid pengését sem hallgathatom. 24. Hanem folyjon az ítélet, mint a víz, és az igazság, mint a bővizű patak.

25. Járultatok-é hozzám véres áldozatokkal s ételáldozatokkal a pusztában negyven éven át, oh Izráel háza?! 26. Majd viszitek hát Szikkútot, a ti királyotokat és Kijjunt, a ti képeiteket, a ti isteneitek csillagát, a melyet ti csináltatok magatoknak. 27. És Damaskuson túlra száműzlek titeket, azt mondja az Úr, a kinek neve Seregeknek Istene.

2011. okt. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!