Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért eretnek Tamás evangéliuma?

Miért eretnek Tamás evangéliuma?

Figyelt kérdés
Ő is az egyik Jézus tanítvány volt, nem lehet eretneknek nyílvánítani. Hozzám Tamás evangéliuma áll a legközelebb, mert őszinte, tisztességes sallangoktól és isteni tulajdonságoktól mentes.

2011. dec. 22. 20:30
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
56%
Azért eretnek, mert az x korban "uralkodó" egyházi "fejedelmek" eretneknek nyilvánították. Hogy miért? Puszta önkényből.
2011. dec. 22. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
53%

Hello!


A témával kapcsolatban kapcsolatban javaslom olvasd el ezeket:


[link]


[link]


Én erre az iratra nem az "eretnek" jelzőt használnám, hanem mint a szakkifejezés mondja a "pszeudoepográf" csoportba sorolom. Előre is bocsánatot kérek ha esetleg megbántalak, nem célom, de én például az (Ésa 34,16)-ra is alapozva nem fogadom el Tamás Evangéliumát Istentől ihletett iratnak.

2011. dec. 22. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
35%
A tridenti zsinaton elkönyvelték eretneknek. Hasraütésre.
2011. dec. 22. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
49%

20:54 vagyok.


Tamás Evangéliuma hitelessége ellen maga az irat eleje tanúskodik, ami így kezdődik:


"Ezek azok a titkos igék, melyeket Jézus, az Élő mondott és Didymosz Júdás Tamás leírt."


Ezzel szemben Jézus a (Ján 15,15)-ben ezt mondja:


"Nem mondalak többé titeket szolgáknak; mert a szolga nem tudja, mit cselekszik az ő ura; titeket pedig barátaimnak mondottalak; mert mindazt, a mit az én Atyámtól hallottam, tudtul adtam néktek."


Tamás Evangéliuma tehát számomra nem tekinthető hitelesnek, biztos vagyok benne hogy nem Tamás apostol a szerzője, hanem valaki más.

2011. dec. 22. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:
Utolsó, ez nem lehet érv, hogy azt gondolod, nem Tamás írta, ezért nem hiteles. Azt sem tudjuk pontosan, hogy a többi evangéliumot azok írták-e akik neve címjelzi.
2011. dec. 22. 22:04
 6/24 anonim ***** válasza:
71%

Tisztelt Kérdező!


Ha alaposabban elolvasod azt, amikre hivatkoztam, akkor rájöhetsz, hogy nem az az egyetlen érvem hogy szerintem nem Tamás írta.


Adtam két linket, amelyek röviden összefoglalják azokat a dolgokat amelyek az apokrif, illetve pszeudoepigráf iratokra jellemző. Mint említettem Tamás Evangéliuma ellentmondd a Bibliának, és ez már a legelején feltűnik, amikor arról olvasunk hogy Jézus "titkos szavakat" mondott, amiket Tamás leírt.


Jézus nem titkolózik, azokat a dolgokat amelyeket el tudunk viselni a tudomásunkra hozza. lásd a fentebb említett (Ján 15,15)-öt továbbá az Ószövetségben (Ám 3,7; Ézs 45,19)


Az Evangéliumok szerőzőségéről: Például János Evangéliumát köztudott hogy János apostol írta, ezt az keresztény hagyomány is alátámasztja, és széles körben elterjedt ez a nézet. Tudomásom szerint az egyik cáfolat János szerzősége ellen az volt hogy későbbinek vélték az evangélium keletkezését, ám amikor előkerült egy töredék i.sz 125-ból az evangéliumból, akkor ez az érv megdőlt. János szerzőségét tehát nincs okunk kétségbevonni, ellenben Tamás Evangéliumát, amelyet az Ősegyház nem fogadott el továbbá mint említettem ellentétben áll a Bibliával, és ellent mondd az (Ésa 34,16)-nak is, amely jövendölés a Kánon megbízhatóságát támasztja alá.


Röviden ennyit tudok elmondani, aki alaposabban utánanéz a dolgoknak az több infót is találhat. Én a magam részéről ezért nem tartom hitelesnek Tamás Evangéliumát, de nem áll mődomban meggyőzni téged az én nézeteimről, én csupán válaszoltam a kérdésre azzal, hogy leírtam a véleményem.

2011. dec. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Nincs igazad utolsó, mivel a többi evangélium is századokkal később íródott, tehát nem írhatták azok, akik neve jelzi. Ezt nem tudod cáfolni, senki sem tudja bizonyítani, hogy azok, azt viszont igen, hogy nem ők. Tamás és Júdás evangéliuma ami elfogadható.
2011. dec. 22. 23:08
 8/24 anonim ***** válasza:
81%

Tisztelt Kérdező!


Hogy őszinte legyek nem tudom hogy mi célból írtad ki a kérdést...Mert az sajnos tény, hogy a Bibliával kapcsolatos dolgokkal nem vagy tisztában, és olyan dolgokra hivatkozol, amit még a Bibliakritika sem tart reálisnak. Például ezt írod:


"Nincs igazad utolsó, mivel a többi evangélium is századokkal később íródott, tehát nem írhatták azok, akik neve jelzi."


Vegyük az Márk Evangéliumát, amely az első az evangéliumok közt. Ennek a keletkezési idejét i.sz 40-70 közé lehet tenni, míg a történet-kritikai írásmagyarázat 60-70 közé teszi. (Lásd: Vankó-Reisinger: Bevezetés a Biblia tanulmányozásába 89.o.)


A Wikipédia egy kicsit más adatot ad meg 65-70 közé teszi az evangélium keletkezését. (lásd: [link]


Tehát mind a kritikusok, mind a hívők megegyeznek abban, hogy az I. században keletkezett! Akkor hogyan lehetséges szerinted az, hogy "évszázadokkal később íródott"? Véleményem szerint sehogy, ez csupán egy bizonyítatlan elmélet.


Ezzel szemben Júdás és Tamás evangéliumát nem lehet hitelesnek venni, ezt most nem részletezném hogy miért, tessék utánanézni. Az azonban tény, hogy úgy mondasz véleményt, hogy nem ismered a Bibliát, így pedig ne haragudj, de a beszélgetést nem kívánom folytatni.


Üdv.

2011. dec. 22. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
89%

Kérdező, te tudni szeretnél valamit, vagy csak vitatkozni? Én inkább az utóbbira szavaznék...


"... a többi evangélium is századokkal később íródott..."


Nézz már utána alaposabban a dolgoknak, mielőtt ilyen állításokat teszel... Javaslom a Google-t, ill. a kereső használatát.


"Tamás és Júdás evangéliuma ami elfogadható."


Ööö, milyen alapon is? Forrás? Link?


Üdv. :)

2011. dec. 22. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
82%

Szia Berta!


Hogy őszinte legyek időközben bennem is megfogalmazódott hogy a kérdést pusztán provokáció céljából íródott ki. Na de ne legyen igazam, mert végülis nem ismerem a Kérdezőt.


Az azonban tény, hogy az adatai nincsenek a helyzet magaslatán. Igazából, hogy pontosítsam önmagam, nem is az a baj hogy nem ismeri a Bibliát, hanem az, hogy (lehetséges) nem is akarja megismerni, és úgy próbál vitatkozni. Így pedig semmi értelme, ezt láthatjuk. Remélem, egyszer azért majd ő is belátja, hogy hibás ez a felfogás amit ennél a kérdésnél tanúsított.

2011. dec. 23. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!