Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Magyarországon jellemző a...

Magyarországon jellemző a körülmetélés?

Figyelt kérdés

Alig van hazánkban olyan ember, aki komolyan gyakorolja a vallását. Legtöbben csak rámondják, hogy ilyen-olyan vallásúak, de a nagy ünnepek kivételével, nem foglalkoznak a témával, sőt, van a ki az ünnepekkel sem. Akkor ez az orvosi beavatkozást, vagy inkább kínzás, ez náluk is minden esetben megtörténik? Vagy ezt sem veszik olyan szigorúan?


+Te hány embert ismersz, aki körül van metélve?



2012. júl. 23. 14:06
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

Ja erről jutott eszembe a kérdés:

[link]

2012. júl. 23. 14:07
 2/17 anonim ***** válasza:
81%
Egyet se.De nem is járok zsinagógába.Viszont kiszúrásnak tartom egy csecsemő szándékos megcsonkítását,lehet felnőve bánni fogja és a zsidó vallást is elveti vagy teljesen más vallást választ.Ha betölti a 18-at azt vágat le magáról amit akar.
2012. júl. 23. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, mennyire jellemző a körülmetélés Magyarországon. Vallásos zsidó családokban 100 %-ban; nem vallásos zsidóknál kérdéses az arány; egyéb vallásúak és ateisták esetén szintén.


Nem tudom, hogy az ismeretségi körömben van-e, aki körül van metélve; nem szokásom ilyesmikről kérdezősködni. :D


Viszont felhívnám szíves figyelmed, hogy az általad belinkelt kommentek felett maga a cikk található. :)


Idézem a vonatkozó részt, amivel teljesen egyetértek:


"Most akkor elmondom, hogy miért baromság a körülmetélés elleni tiltakozás.


Egyrészt azért, mert a körülmetélkedés valódi kockázata oly minimális, hogy százalékosan ki sem mutatható – még a védőoltásoké is jóval nagyobb. Másrészt, mert az a feltételezés is teljesen elméleti, hogy bárki megbánná felnőttként a fitymátlanságát. Ilyen egész egyszerűen nincsen. Sőt, minden adat azt támasztja alá, hogy egy rakás betegség kialakulásának esélyét csökkenti a körülmetélés.


A fityma eltávolítása nem csonkítás, ugyanis a fityma nem jó semmire, csak baj van vele. A szűkülete jóval több kisfiúnak okoz szenvedést, mint az eltávolítása. Mindenestre preventív célzattal, mindenfajta vallási zönge nélkül is levágják sok helyütt, pl. az amerikai férfiak nyolcvan százaléka körülmetélt.


De attól tartok, valójában nem is a körülmetélkedéssel van bajuk az ellene tiltakozóknak: annyira talán nem lehetnek hülyék. Magával a vallással van bajuk. Ez az újsütetű fitymaféltés igen szépen illik az elmúlt tíz év egyre erősödő szélsőséges szekularizmusába. Értsük jól, nem a szekularizmust kritizálom úgy általában, vagyis nem azt a gondolatot, hogy a vallás és az államigazgatás lehetőség szerint különüljön el. Gyakorló hívőként sem szeretnék vallásos államot. De olyat sem, amely tiltja és megszüntetni kívánja a vallási szokásokat és kultúrát, vagyis levéteti a burkát a muszlim kislányokról, levéteti a keresztet a spanyol iskolák falairól, elbocsátja az angol ápolónőt, mert imádkozik a betegéért, átkereszteli az oxfordi karácsonyt Téli Fény Ünnepének, valamint be akarja tiltani a körülmetélkedést.


Szerintem a fütyivel az legyen, amit a szülők akarnak. A gyerek egy csomó egyéb dologban sem tud önrendelkezni, hiszen gyerek, vagyis a szülei döntenek helyette. Amúgy pedig nem biztos, hogy jó ötlet halálosan felidegesíteni több tízmillió muzulmánt."


Közvetlenül elérhető itt:


[link]


Üdv. :)

2012. júl. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Berta, az eredeti linken is pontosan az van mint te linkeden.


Az ottani kommenteket elolvasva pedig elborzadtam. Meglepő mennyi habzó szájú bolond van Mo. szerte.

Én amellett vagyok hogy tarthatatlan és ostobaság az ilyesmi betiltása. Ha kötelezővé nem is tenném, de a tiltása egy jogi/egészségügyi rémálom. Hadd dönthesse el a szülő hogy elvégezzék-e ezt a beavatkozást, attól függetlenül hogy vallási vagy orvosi okokból kérik.


Másrészt a megkerülése elég egyszerű. Kell egy orvos aki alátámasztja hogy orvosi okai vannak. Nem hinném hogy komoly botrány nélkül lehetne egy ilyen döntést jogilag megtámadni.

2012. júl. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

^ Igen, tudom, hogy ugyanaz. :D


Ha megnézed, az idézet előtt ezt írtam:


"Viszont felhívnám szíves figyelmed, hogy az általad belinkelt kommentek felett maga a cikk található. :)

Idézem a vonatkozó részt, amivel teljesen egyetértek:"


Utána pedig ezt: "Közvetlenül elérhető itt:"


Szóval előre megfontolt és kitervelt, szándékosan elkövetett idézetmásolás volt, tisztelt bíróság. Kérem, szíveskedjék felmenteni. :)))

2012. júl. 23. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Hazardteam ***** válasza:
100%

Én nem olvastam semit, mert sietek, de a kérdezőnek:


Magyarországon kisebb mértékben van elterjedve, mint a németeknél pl. ahol egészségügyi okokból (egészségesebb) a 70-es éve óta alkalmazzák nagy tömegekben, persze külön kérésre. 8-adnapos korban a legmagasabb a véralvadási szint egész életünkben, előtte egészen csekély, utána lesüllyed és stagnál egy középszinten. A zsidó csecsemőket ezért metélik körül 8-napos korukban Isten parancsolatainak megfelelően. De nem mindegyiket. Ismertem egy zsidó családot, akik vallásosak voltak, amúgy rendkívül nagy formák. Ha ismered a macskafogó c. filmet, na a trombitás részt az "apuka2 követte el:) A lényeg: Az "anyuka" mesélte, hogy a 2 fiuk, mikor megszületett, úgy voltak vele, hogy noha vallásosak meg minden, nem fogják réerőszakolni a körülmetélkedést a gyerekekre. Majd amikor felnőnek, eldöntik ők. Felnőttek és tini korukban, amikor már képesek voltak önállóan dönteni, úgy döntöttek, hogy megcsináltatják. Még akkor is, ha felnőtt korban már khm.. elég "kellemetlen" és a nagyobbik fiú mesélte, hogy évekkel később is van hogy fáj, ha jól emlékszem viharok és légnyomáskülönbségek idején. Mikor rákérdeztem megbánták e, egyöntetűen azt válaszolták, hogy: NEM! A nagyobbik fiú pedig viccesen még annyit is közölt: "sokkal jobban lehet így 'dolgozni'" :)


A nemzsidó lakosság körében elenyésző mértékben, talán pár %-ban találsz olyan embert, akit körülmetéltek. Általában fitymaszűkület miatt csinálják kicsi korban. Meg van pár olyan is, akik szabadon választott módon csináltatják meg egészségügyi okokból, mint a németeknél. De az rendkívül ritka szerintem..

2012. júl. 23. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

A cikket akartam linkelni, csak félrekattintottam, és a hozzászólások ugranak fel, de mindegy.


Azt akartam még kérdezni -bár lehet külön kérdésként kellene feltenni-, hogy Összehasonlítható-e ez a művelet azzal, hogy a legtöbb kislánynak vallástól függetlenül kilyukasztják a fülét?

Az is egy fájdalmas beavatkozás, és annak aztán haszna nincs, csak lehetőséget ad arra, hogy díszeket rakjon az ember a fülébe. Még csak nem is orvosol semmit, mint néhány esetben a körülmetélés, ami garantáltan megelőzi az esetleges fitymaszűkületet.


Véleményeiteket továbbra is érdeklődéssel várom!

2012. júl. 23. 21:16
 8/17 Hazardteam ***** válasza:
100%

Furi kérdéseid vannak de..:)


Nem hasonlítható össze semmiképpen. A körülmetélkedést Isten adta Ábrahámnak a körülmetéletlenségben tanusított hitéért, illetve annak a szövetségnek a jeleként, ami egyrészt (így) véráldozattal is jár, másrészt az utódaira is vonatkozik, az ígéretekkel és kötelességekkel együtt és jelképezi a folytonosságot nemzedékről nemzedékre. Nem tudom mennyire érthető így.. A füllyukasztás az meg egy önös hepp, vagy kultúrális szokásminta, szépítőszerek felhelyezése céljából. Csak azért csinálják kicsi korban, mert akkor még sokkal könnyebben regenerálódik, mivel az agyalapi mirigy sokkal több növekedési hormont termel. A kettőnek kb. semmi köze nincs egymáshoz.


Egyébként egészségügyi szempontból a körülmetélkedésből legnagyobb mértékben nem is a férfiak, hanem a nők "profitálnak". Évszázadok óta megfigyelt és igazolt orvosi tény, hogy a zsidó nők körében 98%-ban ismeretlenek az olyan "női betegségek", amik a nemzsidó nőket sújtják (mármint azokat, akiknek a társa körülmetélt) Amúgy nagy különbségek vannak a "zsidó" körülmetélés és a "kórházi sima" körülmetélés között. Többek között az, hogy vannak szabályok, amiket be kell tartani vallási alapon és nagyon szigorúan. Ha jól tudom magánál a tevékenységnél is ott van rabbi, meg az orvos sem lehet akárki. Ellenőrzik, hogy minden előírás szerűen zajlik e (én legalábbis így tudom) Mert pl. törvény, hogy csak egy vágással végezheti el az orvos, annak is egyöntetűnek kell lennie, tehát nem "csiszitölhet". De van még pár ilyen. Asszem a rabbinak 6x borba kell mártania az ujját, a kisbaba meg leszopogatja és ez amolyan természetes érzéstelenítés, vagy tudja a jóég.

2012. júl. 24. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
97%

Nekem a férjem körülmetélt, de nem vallási okokból, hanem egészségügyiből.

Annyit tudok nőként hozzátenni, hogy a házaséletben semmilyen hátrányát nem érzem, viszont az tény, hogy a férjem előtti partnernél folyton visszatérő fertőzéseim voltak, mióta férjemmel vagyok soha, semmikor!

2012. júl. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 mustafa33 ***** válasza:
51%

Vallási okokból elfogadható, szülők joga akár a keresztelés. Egyébként meg létezik szapan, víz, higiéna és effélék. Ha Isten azt akarta volna, hogy ne legyen, nem teremti meg és nem később godolja meg magát és megparancsolja a levágását. Az amerikai meg német "szokás", csak agymosásos hóbort. Nagy lehetett a reklám és bedőlt a (nem hívő)nép.

Meg az a vicc ugrik be: A katolikus pap mossa a ház előtt a kocsiját és gondol egyet és jó cselekedettként megmossa a rabbi szomszédét is. A rabbi a függöny mögül meglátja amint locsolja a slaggal. Másnap reggel a pap látja a rabbit amint éppen fűrészeli le az ő kocsijának a kipufogója végét. Kérdezi mitt csinál? - Láttam kolléga tegnap megkeresztelted a kocsimat, gondoltam viszonzom.

2012. júl. 25. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!