Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor keletkezett az ószövetsé...

Janoskiansfan kérdése:

Mikor keletkezett az ószövetség és az újszövetség?

Figyelt kérdés

2012. nov. 29. 17:01
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az Ószövetség évszázadok alatt keletkezett, kb. Kr.e.10. századtól a Kr.e.5. századig tartó időszakban.

Az Újszövetség könyvei a Kr.u. 1. század második felében, és a Kr.u. 2. században keletkeztek. (Legkorábban Márk evangéliuma, legkésőbb a Jelenések könyve.)

2012. nov. 29. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönömm
2012. nov. 29. 18:06
 3/5 anonim ***** válasza:
45%

Az Ószövetség fundamentuma a Tóra, ami i.e. 445-re készült el Ezsdrás jóvoltából.


A Tóra keletkezése, Purim:

[link]


Az ezt megelőző időkre nincsen bizonyíték a monoteista JHVH-kultusz meglétére.



Az Újszövetség alapjait az a Pál (korábban Saul, aki rabbinak tanult) rakta le, aki soha nem találkozott Jézussal, viszont a legádázabb üldőzője volt Jézus követőinek a Szanhedrin megízásából.

Pál legfontosabb hittétele Jézus kínhalála lett, ami szerinte " az első szövetség alatt elkövetett bűnök váltságáért" kellett megtörténjen (Pál levele a zsidókhoz 9,15) és azért, mert a "törvény szerint majdnem mindent vérrel tisztítanak meg, és vér kiontása nélkül nincs bűnbocsánat" (Pál levele a zsidókhoz 9,22).


Pál néhány levele akár évtizedekkel is megelőzte az evangéliumok megalkotását, melyek nagy valószínűséggel Pál instrukciói alapján készültek el. Jézus egy szót sem írt le tanításaiból, így azokat eredeti formájukban nem ismerjük sajnos...

2012. nov. 29. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Az Újszövetség alapjait az a Pál (korábban Saul, aki rabbinak tanult) rakta le, aki soha nem találkozott Jézussal,"


Nem korábban vagy később, hanem Pál héber neve Saul volt, melynek jelentése: akit kértek.

Pál a latin neve, melyet a római polgárjogának köszönhetőnek kaphatta, melynek jelentése: kicsi


Két neve volt tehát, római polgárnevén Pál, héber nevén Saul.


Nem találkozott?


Apcs 9:4 - 9:5


(4) És ő leesvén a földre, halla szózatot, mely ezt mondja vala neki: Saul, Saul, mit kergetsz engem?

(5) És monda: Kicsoda vagy, Uram? Az Úr pedig monda: Én vagyok Jézus, akit te kergetsz: nehéz neked az ösztön ellen rugódoznod.

2012. nov. 29. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Nem találkozott?


Apcs 9:4 - 9:5

(4) És ő leesvén a földre, halla szózatot, mely ezt mondja vala neki: Saul, Saul, mit kergetsz engem?

(5) És monda: Kicsoda vagy, Uram? Az Úr pedig monda: Én vagyok Jézus, akit te kergetsz: nehéz neked az ösztön ellen rugódoznod."


Szerintem ennek a vizsgálatát érdemesebb a realitás talaján állva folytatni. Sajnos, az anya szülte hús-vér Jézus nem támadhatott fel a halottaiból és vissza sem jöhet, csak a vallási mítoszok keretén belül.


Úgy a feltámadásának, mint a visszajövetelének az ötlete szerintem Páltól származik. Enélkül ugyanis az ószövetségi messianisztikus elképzelések Messiását, Immánuelt ( [link] ), nem várhatta volna a Pál-féle kereszténység "Jézus második eljövetele" gyanánt... A két személynek valójában semmi köze nincsen egymáshoz.

2012. nov. 30. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!