Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Katolikus vallás szerkezeti...

A Katolikus vallás szerkezeti felépítése szabályaival kapcsolatban a következő kérdések merültek fel bennem: Mi a különbség a prímás és hercegprímás között?

Figyelt kérdés

Csak az Eszergom érsek kaphatja ezt a címet, de Mindszenty hercegp. volt, míg Erdő Péter v. Paskai 'csak' prímás.

Bíboros is csak az esztergomi érsek lehet?

Csak bíboros lehet pápa, mert hallottam hogy pár száz éve egy síma szerzetest választottak pápává.

A görög katolikus és római kat. az két külön vallás, vagy csak két ág, milyen jogi és szervezeti kapcsolat van a kettő közt? (Látom a püspöki karban együtt vannak)



2013. febr. 14. 00:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

1. Igazából a hercegprímás már egy történelmi fogalom, Mindszenty még viselte a címet, de utána Lékai már lemondott róla, mivel ez inkább egy politikai cím. A prímás olyan főpap, aki egy adott politikai területet (tehát egy ország) fog össze. Erdő Péter ma Magyarország prímása. A hercegprímás a Német-Római Birodalomban olyan főpapokat jelölt, akiket a saját területükön a hercegi joghatóság megilletett. III. Károly a Magyarországon a prímási ranghoz kötötte, így összeolvadt a két fogalom. Tehát igazából nincs nagy különbség a kettő között, csak a hercegprímás már idejétmúlt.

2. Bíboros bárki (törvényes származású) klerikus lehet, akit a pápa erre kinevez. Ez igazából egy hagyomány kb. a XIX. század közepétől. Egyébként a magyar bíborosok majdnem fele nem volt esztergomi érsek.

3. Pápa felnőtt, megkeresztelt, megbérmált nőtlen férfi lehet jogilag. Nem kell az sem, hogy pap legyen. Ilyen esetben a pápaválasztás után felszentelik előbb pappá, majd püspökké. Utolsó ilyen Nagy Szent Gergely pápa volt 590-ben. V. Orbán pápa volt az utolsó, aki nem volt bíboros, 1362-ben választották meg. Tehát gyakorlatban a bíborosok maguk közül választanak mindig.

4. Igazából a görög katolikus és a római katolikus egy egyház, a pápa fősége alatt. Ezért vannak együtt a püspöki karban is. Teológiai különbség nincs, csak liturgiában, formai dolgokban van különbség, illetve a görög katolikus alsópapság nősülhet, a főpapoknak viszont ott is nőtlennek kell lennie.

2013. febr. 14. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
* bocsi, a 2. pontomban az a hagyomány, hogy az esztergomi érsek a magyar bíboros.
2013. febr. 14. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

Azert erdekes ez a mindenaron rang-korsag a keresztenyeknel.

Mas vallasokban ilyen nincsen.-vagy legalabbis nem annyi fele.

2013. febr. 14. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az utolsó kérdésedre tudok csak válaszolni, én görög vagyok, ezért nem értem a rómaiak hierarchiarendszerét.

Nos, dogmatikailag ugyanaz a két egyház tanítása, alapvetően csak a szertartások mások(a gk-ok olyan ortodoxok, akik elfogadták a pápa főségét, és egyesültek Rómával)plusz még néhány kánonjogi kérdésben térnek el, de abban sem olyan nagyon mérvadóan.

Azonban nem csak bíboros lehet pápa, a kánonjog szerint minden olyan, megkeresztelt katolikus férfi, akit alkalmasnak találnak a feladatra, lehetne pápa. Lehetne, ha a szokásjog ezt felül nem írná, ugyanis nem tudom hány száz, vagy lehet ezer éve már, hogy csak a bíborosok közül választanak pápát.

2013. febr. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Tényleg sokat megtudtam. Mindenki csak használja a fogalmakat de kevesen értik. Egyébként hol lehet utánaolvasni ilyen katolikus dolgoknak ? Látom kedves 1. tájékozott vagy szerencsére.
2013. febr. 18. 08:59
 6/6 anonim ***** válasza:

1. vagyok, én részben ezzel foglalkozom, tehát nekem könnyű..

Katolikus lexikonban utána lehet nézni ezeknek: ( [link] Én is innen néztem az írásom egyik felét, a mást meg egy egyházjogi könyvből.

2013. febr. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!