Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha meghal valaki, akkor ez...

Ha meghal valaki, akkor ez mit jelent? Szokás mondani, "Legyen neki könnyű a föld. " Ezzel mit akarnak mondani?

Figyelt kérdés

Értelmezésem szerint a halállal az egyén elhagyja az életet, a Földet. Ám felénk a temetés által a földbe kerül a halott...


A válaszokat előre is köszönöm!



2013. márc. 12. 20:42
1 2 3
 11/24 anonim válasza:
56%
ostobák. ezt azért mondják, hogy ha nehéz élete volt, legyen neki könnyebb miután eltávozott !!!!!
2013. okt. 10. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim válasza:
87%

Ókori római sírfelirat latin nyelven, magyarra fordítva:

"Legyen neked könnyű a föld és a téged borító homok,

nehogy a kutyák ki ne tudják kaparni csontjaidat"

Az 1900-as évek elején, közepén mikor a latin nyelv bizonyos fokú ismerete az átlagműveltséghez tartozott ez a sírfelirat közismert volt.

Én láttam a fényképét a sírfeliratnak, de nem találom pillanatnyilag a könyvet.

Ezzel a sírfeirattal illusztrálták, hogy a magyar nyelv úgymint a latin

dupplán tagad ha nyomatékosan állít!

2016. máj. 1. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim válasza:
89%

Utolsó sorokban:



Áldott legyen a Fény, mely rád sugárzik

– és a Fény, mely benned van!


Az áldott Napfény sugározzon be téged

és melegítse fel szívedet,

míg úgy nem lobog, mint a kandallók tüze!

Így minden idegen melegedni jöhet hozzád

és minden barátod is.

Sugározzék szemedből a Fény,

mint ablakokba állított gyertyák fénye,

mely a viharban vándorlókat hívogatja!


Áldott legyen a rád hulló, lágy, édes eső!

Hulljanak lelkedre a cseppek

és csalogassák ki a virágokat,

hogy illatukkal megteljék a levegő!


De áldott legyen a nagy vihar

és rázza meg lelkedet,

hogy fényesre és tisztára mossa –

és sok kis tavacskát hagyjon hátra,

amiben megcsillan az ég kékje,

s időnként egy-egy csillag is!


Legyen áldott a Föld,

az egész Földkerekség,

hogy mindenütt kedvesen fogadjon,

bármerre is vezessen utad!


Legyen puha a föld,

mikor terhétől fáradtan lepihensz

– és legyen könnyű,

amikor majd kint fekszel alatta!

Olyan könnyen terüljön el fölötted,

hogy lelked kiröppenhessen felfelé

– és elérje útja végén – Istent!

2018. jún. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:
100%
"sit tibi terra levis" legyen neked könnyű a föld - ókori Rómában használt sírfelirat "sit" legyen "tibi" neked "terra" föld "levis" könnyű
2018. nov. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim válasza:
100%
Itt az angol leírás: [link]
2019. jan. 4. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim válasza:
26%
...már elnézést,hogy közbeszólok, történelem ide-vagy oda akkor is morbid,és hülyén is hangzik,és az is.Nem latinul tanultunk,ha nem magyarul,úgy is kellene kifejezni magunkat.Durva,és gusztustalan kifejezés mód. A minap halt meg egy nagyon jó barátom,és a facén,ezt többen is írták.Dühítő,és ha élne még sztem.Ő is így gondolná!!!
2019. márc. 7. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Cubina ***** válasza:
60%

Szerintem is nagyon undorító részvétnyilvánítás ez. Mostanában mindenhol ezt látom egy halálesetet kommentelve.

Egyrészt a hozzátartozóknak biztos szörnyen esik, ha valaki ilyet "kíván". Mindenki jól tudja, hová került a test, nem kéne még emlékeztetni is erre a gyászolókat. Másrészt pedig, ahogy sokan hiszik, a lélek örök és a halállal felszabadul, szabadon szárnyal. Ezzel a "legyen könnyű a föld" szöveggel azt sugallják, hogy az illető halálával vége mindennek. Ott marad a föld alatt örökké, a föld súlyának nyomása alatt. De azért kedvesen azt remélik, hogy nem lesz olyan nehéz az a föld. Én biztos azonnal leütném és belökném egy gödörbe azt, aki így nyilvánít részvétet, miután elveszítettem egy szerettemet.

2019. júl. 26. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
60%

17: Ráadásul nagyon sokféle "temetés" van, nem általános, hogy koporsóban elássák, és egy nem közeli hozzátartozónak nem is lehet információja arról, mit tettek a testtel.

Van szórás (temetőben szóróparcella), urnatemető, és van, aki hazaviszi a hamvakat és otthon tartja.

Van, aki meghagyta, hogy vigyék el a hamvait bizonyos helyekre és szórják szét ott, és így ne legyen egy konkrét hely, ahol felkereshető.

2020. jún. 26. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
74%
Rengeteget látni mostanában, főleg Facebook-on. Nagyon idétlen, és jobban belegondolva, borzasztóan nyomasztó is. Mint azt már más is írta, azt feltételezi, hogy a halott a föld alatt magánál van, és érzi azt, hogy nyomja össze a föld, és ennek az elszenvedését kívánja enyhíteni ez a kívánság. Sok különböző hiedelem van, hogy mi történik a halál után, de abban talán mindenki egyetért, hogy az illető nem tudatos, érző állapotban fog feküdni a koporsóban (hacsak nem élve eltemetésről van szó, ami szerencsére már nem jellemző). Ezért ez a mondás azt is implikálja, hogy nem létezik túlvilág (ott ugye nem releváns, hogy milyen könnyű a föld, amellyel el van temetve valaki).
2020. szept. 8. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%
Közvetlen hozzátartozóm most hunyt el. Mivel én ismerem a hátterét ennek a kifejezésnek, nekem vigaszt nyújt (13-as válaszra gondolva), egyáltalán nem tartom "undorítónak". - Mint általában, most sem érdemes általánosítani.
2021. jan. 14. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!