Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a római és a...

Mi a különbség a római és a görög katolikus mise között?

Figyelt kérdés
Kérdezem ezt római katolikus vallást gyakorló reformátusként :-)

2013. jún. 10. 12:57
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

:|

Ez a magyarázat elég érdekes. :D

Hát sok minden. Nem is nagyon tudom hol kezdjem és hogyan magyarázzam el. Én római misén keveset voltam, görögön annál többet.

A görög mise nagyon hasonlít az ortodox görög vagy pravoszláv rítusra és emiatt sokkal több hagyományt őrzött meg, mint a római rítus, amelyet először Tridentben eleve uniformizáltak (ahol nagyon régi rítus volt ott persze azt megőrizték), ezt nevezik ma hagyományos tridenti rítusnak. Viszont a vatikáni zsinaton a misét teljesen átalakították, közelebb vitték a protestáns istentiszteletekhez, és a hagyományból vajmi keveset őrzött meg.

Nos ez a görögöknél másképp történt. Itt a keleti rítust használják. Ha bemész egy görög templomba, ami rögtön szembetűnik, az az ikonosztáz és az oltár elhelyezkedése. A görögöknél a misét celebráló háttal misézik a híveknek (a rómaiaknál szemben) , ott is ahol "ökumenikus" templom van és az oltár a római rítus szerint van kialakítva.

Az egész mise sokkal jobban hat a szellemre, ezt a legnehezebb elmagyarázni. A sok gyertya, az énekek, a tömjénező, az arany-ikonosztáz mind inkább a lélekre, mint a tudatra hat(a rómaiaknál fordítva).

Az is ősi hagyomány, hogy az áldozás két szín alatt folyik. Ráadásul egyes görögkatolikus közösségekben előfordul, hogy azt a nagyon régi hagyományt követik, hogy a vörösbort használnak az átváltoztatáskor.


Szerintem mindenképpen érdemes elmenni egy életben egyszer legalább egy görög misére, mert én eddig mindenkitől csak azt hallottam, hogy nagyon szép és egészen más mint a római. A református egyszerűségtől, puritán istentisztelettől pedig ég és föld.

2013. jún. 10. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!