Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van az adventisták...

Miért van az adventisták tanításában, hogy azért tartózkodnak a hústól, mert a teremtésnél nem ettek húst az emberek?

Figyelt kérdés

A logikát még értem, de akkor miért esznek búzát, hiszen azt a bűnbeesés után adta eledelül az Isten. Az Éden kertjében csak a fák gyümölcseit ehették. Tehát ezzel a logikával csak gyümölcsöket ehetnének.


Kérek mindenkit csak a kérdésre válaszoljon, ettől eltérő teológiai eszmecseréktől tartózkodjatok. A kérdésből adódóan adventista válaszolók válaszait várom.

Köszönöm


2013. nov. 11. 19:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Én ugyan nem vagyok adventista, de a kiindulópontodat konkrét igével lehet cáfolni:

1Móz 1:29 És monda Isten: Íme néktek adok minden maghozó füvet az egész föld színén, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül.


A búza beletartozik a "maghozó füvek" kategóriájába, ezért nem igaz, hogy csak gyümölcsöket ehettek az eredeti terv szerint. Ha szerinted nem tartozik bele, akkor próbálj meg lisztet csépelni a búzából úgy, hogy a magját nem használhatod. :)

2013. nov. 11. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igazad van, köszönöm.

Én csak ebből indultam ki.


16. És parancsola az Úr Isten az embernek, mondván: A kert minden fájáról bátran egyél.

17. De a jó és gonosz tudásának fájáról, arról ne egyél; mert a mely napon ejéndel arról, bizony meghalsz.


De így van, a maghozó füvet is nekik adta, de erre nem emlékeztem, csak utánanézés nélkül fejből következtettem.


Így a kérdés tárgytalan.

2013. nov. 11. 20:23
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én adventista vagyok, mivel azonban a kérdés megválaszolásra került, csak kiegészíteni szeretném egy kicsit. Lényegében mi nem a hústól tartózkodunk, hanem a tisztátalan állatoktól, a 3Mózes 11. fejezete értelmében. Tehát vannak olyan testvérek, akik nem tartózkodnak a hústól teljes mértékben, csak a tisztátalan állatoktól. Természetesen vannak azonban olyanok is akik vegetáriánusok, egészségügyi okokra is hivatkozva, és igyekszenek visszatérni az eredeti étrendhez, amely ebben a topikban is említve lett. Bár én magam is vegetáriánus vagyok, de nagymértékben tiszteletben tartom mindenki étrendjét.


Minden jót!

2013. nov. 11. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy válaszoltál, és megragadnám az alkalmat, megmagyaráznád, hogy te / ti hogyan érted, értitek ezt a részt a Bibliából?


Timótheushoz írt I. levél 4. rész

3. A kik tiltják a házasságot, sürgetik az eledelektől való tartózkodást, melyeket Isten teremtett hálaadással való élvezésre a hívőknek és azoknak, a kik megismerték az igazságot.

4. Mert Istennek minden teremtett állata jó, és semmi sem megvetendő, ha hálaadással élnek azzal;

2013. nov. 11. 21:40
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Igen, nagyon szívesen elmondom, hogy én hogyan értelmezem ezt a szakaszt.


Az 1Tim 4. fejezetében Pál apostol apostol olyan emberekről beszél, akik a megengedett dolgokat is korlátozni akarják. Itt nem egyszerűen arról van szó, hogy nem ajánlanak bizonyos dolgokat, hanem egyenesen tiltják, vagyis lelkiismereti kényszert alkalmaznak. Ez a kényszer kihatással van az étkezésre is. A 4. versben az új szövegkritikai Bibliafordításokban hiányzik a "minden teremtett állat" kifejezés, így kétséges, hogy Pál ott a húsfogyasztásról beszél-e, nem pedig csak egyszerűen csak Isten teremtményeit magasztalja, és altalánosságban beszél bizonyos dolgok elvetéséről, illetve hálaadásáról. Akárhogy is legyen, ha az 1908-as revideált Károlit vesszük alapul, semmiképpen sem tudom azt mondani, hogy Pál itt kibővítené az emberiség étrendjét. Két okból kifolyólag is. Egyrészt azért, mert János apostol egészséges kíván (3Ján 1,2). Nyilvánvalóan a 3Mózes 11. fejezete is ilyen okból született meg. Például a sertésre pedig mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy egészséges. Én láttam annak idején, hogy miket adtak enni annak az állatnak, azt pedig gondolom nem kell ismeretnem, hogy mennyi orvosi jelentés tanúskodik arról, hogy nagyon egészségtelen állat. Ezzel az állattal nem lehet hálaadással élni. Másrészt pedig az (Ésa 66,15-17)-ben egy apokaliptikus leírást olvashatunk az Úr Jézus második eljöveteléről, ahol azok is ítélet alá esnek, akik tisztátalan állatokat fogyasztanak. Ennek alapján, ha az 1908-as revideált kiadást vesszük alapul, nem tudom azt mondani, hogy Pál eltörölte volna a 3Mózes11-ben szereplő étrendet. A bibliai szövegösszefüggés alapján én úgy látom, hogy minden olyan állatról van szó, amely tisztának minősül.

2013. nov. 11. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy válaszoltál.

„A 4. versben az új szövegkritikai Bibliafordításokban hiányzik a "minden teremtett állat" kifejezés”

Tudomásom szerint ez így nem igaz. Minden teremtett élőlény, minden teremtménye szerepel.

Így is megdönti a tisztátalan állatok fogalmát, ugyanis Pál ezzel azt mondja, hogy minden teremtény, így a csiga, disznó is jó és nem megvetendő.

„Például a sertésre pedig mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy egészséges. Én láttam annak idején, hogy miket adtak enni annak az állatnak”

Bocsáss meg, de a csirke, mint tiszta állat tudod, hogy mit meg nem eszik? Kacsát láttál már? A saját székletének a sarába totyog egész nap, mert a vizet nagyon kipacsálja. Hiába a rendszeres takarítás.

„Ezzel az állattal nem lehet hálaadással élni” Pedig Pál azt írja, hogy MINDEN teremtmény, abba bizony a disznó is beletartozik.


Ézsaiás 66-ot érdemes elolvasni. „Mert ímé, az Úr eljő tűzben, s mint forgószél az ő szekerei, hogy megfizesse búsulásában az Ő haragját, és megfeddését sebesen égő lánggal.”

Az Úr felhőkben fog eljönni. Tudom, emésztő tűz Ő („Mert az Úr tűzzel ítél”), tehát itt elég valószínű, hogy metaforikus képet láthatunk. Amikor azt írja: „a kik disznóhúst esznek és férget és egeret, együtt pusztulnak el mind, mondja az Úr.” Érthető úgy is, hogy akik tisztátalan dolgokat cselekszenek, bűnösök, megbünteti azokat az Úr. Nem érzem méltányosnak, hogy egy próféciának egy-egy sorát szó szerint vesszük, ami meg úgy fekszik nekünk, azokat szimbolikusan. Főleg, hogy aki lovat eszik, mint tisztátalant, az nincs megemlítve, tehát azokra nem lenne érvényes? Miért nem mondta egyszerűen csak azt, hogy aki tisztátalan állaltokat fogyaszt… Szerintem azért nem, mert nem biztos, hogy szó szerint értendő. És megjegyzem, így logikus is számomra, ahogy leírtam.

2013. nov. 12. 17:15
 7/7 anonim ***** válasza:
Adventista vagyok, nincs ilyen a tanításban (csak az életmód ajánlásokban van.)
2016. febr. 21. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!