Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek az Istennek (! )...

Szerintetek az Istennek (! ) szóló, neki tett esküt/fogadalmat is tiltja-e Jézus szándéka (! ) szerint ez a szentírási rész: Én pedig azt mondom nektek: Egyáltalán ne esküdjetek sem az égre. Stb. /Mt 5.34-/?

Figyelt kérdés
Különös tekintettel arra, ha valaki úgy gondolná hogy egy bűnt nagy eséllyel úgy tudna kizárni az életéből, hogy egyszerűen "félne" megszegni egy ilyenfajta esküt, beleértve hogy ez így egy kissé pontatlan megfogalmazása a dolognak, de lényegét tekintve talán érthető. S itt most nem elsősorban a kérdező esetleges vallási értelemben vett éretlenségére való figyelemfelhívásra, vagy egyéb pszichologizálásra volnék kíváncsi, de még csak az egyesek szerint képzelt lényekkel való beszélgetés fölöslegességére való rámutatásra sem :) , csak a kérdésben, főleg annak első részében megfogalmazott felvetésre való válaszok érdekelnének. Bárki -aki magát kereszténynek vallja és úgy érzi hozzá tud szólni érdemben a kérdéshez- véleményét szívesen veszem és köszönöm is.
2014. máj. 25. 10:35
1 2
 1/12 pelgrim ***** válasza:

Aki csak félelemből nem tesz rosszat, az semmivel se jobb a gonosztevőnél.


Jézus az emberiség (ön-)tudatát jött kiemelni szánalmas állapotából, ez nem fér össze a félelemmel.

2014. máj. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. De szerintem gondold át, hogy a "csak félelemből nem tesz rosszat" kifejezés helytálló lehet-e a kérdés egészét figyelembe véve.
2014. máj. 25. 11:28
 3/12 A kérdező kommentje:
...valamint hogy ez volt-e a kérdés...?
2014. máj. 25. 11:29
 4/12 A kérdező kommentje:
Nekem úgy tűnik a kérdés aqlapján hogy a kérdező, illetve akiről a kérdés szól, eleve azzal a szándékkal él, hogy ki szeretné zárni az ominózus bűnt az életéből...de nem erre vontkozik a kérdés, beleértve hogy talán nem elég világos a megfogalmazása...(?)
2014. máj. 25. 11:40
 5/12 anonim ***** válasza:
Isten senkitől nem kér esküt,vagy fogadalmat,hiszen ő ismeri a legjobban az emberi természetet....Minden ígéretben ott rejtőzik a hazugság.Ha valaki egyszer határozottan elkötelezi magát valami mellett,akkor minek ígérgetni? Ezzel pont csak azt árulja el,hogy maga sem igazán hisz benne,hogy be fogja tartani.
2014. máj. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Igazából ez egy érdekes kérdés. Megpróbáltam érteni a a fejezetet és megnéztem nagyjából az eredeti nyelven is, hogy miről lehet szó.

De csak annyit tudok kihozni magamból, hogy ha fölösleges esküdözni. Ha azt mondod, hogy igen, akkor az legyen úgy. Ha azt mondod, hogy nem, akkor az legyen úgy.

Nem csak akkor kell jónak lenni, ha esküdöztél.

2014. máj. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Van abban igazság amit írtok, ez biztos, mégis van az úgy, hogy amit az ember esküvel ígér, az valahogy egy olyanfajta nyomatékosítása egy szándéknak, amit talán az ember hajlamosabb komolyan venni, vagy komolyabbnak tekinteni a szándékot, legyen az az övé, vagy másé. És hát az emberek -valljuk be- szoktak -egyébként- nagyon nemes és magasztos dolgok okán fogadalmakat, esküt tenni. Nem tudom vannak-e az itt választ adó emberek között esetleg házasok...? Na most lehetne arról valóban beszélgetni ennek fényében hogy általában az emberek -beleértve a keresztények túlnyomó részét- látens módon beteges hazudozó, csak mert jónak látta hogy esküt tegyen például az örök hűségre, vagy arról hogy az igehely fényében ők mind pogányok és eretnekek volnának, amennyiben emígyen értelmezzük ezt az igeverset...de a kérdés ezzel szemben továbbra is az, hogy Istenre esküdni (valamire), vagy Istennek esküdni (valamit) tiltott-e az írás szerint?
2014. máj. 25. 14:50
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem hiszem (nem tudok róla), de mi értelme van kedves Dove?

Jó azt megértem, hogy nyomatékosabbá teszi a mondanivalót és motiválja is az esküdöző embert a betartásában.

De ez picit olyan, mintha egyébként nem volna hiteles a szavad és azért esküdözöl (mentegetőzöl).

Ha viszont erőt ad a hűséghez, az jó. Csak akkor kérdés, hogy miért kell erőt adni?

Vagy mi van, ha megszeged az esküt? Akkor Isten a tiéd és mi lemészárolhatjuk utána? Vagy súlyosabb ítéletben kell részesíteni?


A házasoknak nem Istennek kell megesküdni, hogy nem hagyják el egymást, hanem egymásnak ígéretet tenni.


Itt írja a Biblia, hogy

Mózes III. könyve:19:12

"És ne esküdjetek hamisan az én nevemre, mert megfertőzteted a te Istenednek nevét. Én vagyok az Úr."


Itt csak azt mondja az Úr, hogy hamisan ne.


Itt pedig ezt:

Mózes V. könyve:10:20 "

Az Urat, a te Istenedet féljed, őt tiszteljed, ő hozzá ragaszkodjál, és az ő nevére esküdjél."


Itt pedig biztos vagyok benne, hogy nem arra az esküre gondolt a szerző. Hanem arra, hogy csak az élő Isten követésére szenteljük fel az életünket.


Zsoltárok könyve:24:4

"Az ártatlan kezű és tiszta szívű, aki nem adja lelkét hiábavalóságra, és nem esküszik meg csalárdságra."



És még ez is érdekes:

Ézsaiás próféta könyve » 45. fejezet

"

22

Térjetek én hozzám, hogy megtartassatok földnek minden határai, mert én vagyok az Isten, és nincsen több!

23

Magamra esküdtem és igazság jött ki számból, egy szó, mely vissza nem tér: hogy minden térd nékem hajol meg, rám esküszik minden nyelv!

"


Sajnos nincs sok erőm alaposan utána járni ennek, de úgy gondolom, hogy esküdni nem bűn Istennek. Csak Istenre nem kellene.

2014. máj. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Jakab 5 -ben ez van:

12

Mindeneknek előtte pedig ne esküdjetek, atyámfiai, se az égre, se a földre, se semmi más esküvéssel. Hanem legyen a ti igenetek igen, és a nem nem; hogy kárhoztatás alá ne essetek.


Tehát lehet esküdni, csak kárhozás alá könnyű miatta esni?

2014. máj. 25. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Azt nem mondhatjuk, hogy olyan, mint a Szentlélek káromlása, mert Péter is esküdözött, hogy nem ismeri Jézust.
2014. máj. 25. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!