Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy sikerült alkalmaznotok...

Hogy sikerült alkalmaznotok Jézusnak a mértékletességgel kapcsolatos tanácsát?

Figyelt kérdés
2010. jan. 1. 06:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Most, amikor sátán világában önfeledt kicsapongások zajlottak? a hívők részt vesznek ezekben?
2010. jan. 1. 07:22
 2/6 anonim ***** válasza:
a hívőknek csak a jehovások szerint nem szabad ünnepelni, a Biblia semmi ilyesmit nem tilt
2010. jan. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Jézus hogyan élte meg a saját tanítását? A korabeli vallásos elit szerint részeges, a vámszedők és paráznák barátja. De ez őt nem érdekelte, el ment, mikor Máté elhívta magához, de biztos lehetsz benne, hogy mértéktartóan viselkedett. Ez minden keresztyén számára adott, mindenki maga dönti el, hova mehet el, és mit engedhet meg magának, ha Istennek nem tetszik, rá fog jönni, ne aggódj.
2010. jan. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
ha jobban, előítéletek nélkűl olvasnátok el a kérdésemet, rájönnétek, hogy a kicsapongás van kritizálva, nem az ünnep. eszem ágában sem volt azt mondani, hogy mindenki elpusztúl, aki elment szilveszterezni. elnézést, ha félreérthető volt.
2010. jan. 1. 14:51
 5/6 anonim ***** válasza:

mértékletesség, mértéktartás (lat. temperantia): erkölcsi erény, mellyel az ember a maga testi és lelki erőit, s a rendelkezésére álló más javakat a természet és az igazságosság rendje szerint használja és adja tovább. - A mértékletesség a sarkalatos erények egyike, Arisztotelész erénytanában az ember cselekedeteit meghatározó etikai erény, mely biztosítja az akarat uralmát az ösztönök fölött. - Társerénye az igazságosság, mely erőssé és állhatatossá teszi az akaratot abban, hogy megadja Istennek, a felebarátnak és önmagának azt, amivel tartozik nekik (az arisztotelészi meghatározás szerint „megadja mindenkinek azt, ami megilleti őt”). - A természeti népeknél a mértékletesség megfelelője az életbölcsesség, mely férfiaknál az erő értelmes használatában és a tökéletes fegyelemben mutatkozott meg. A kk-ban lovagi erénynek tartották, mely gátak közé fogja, s ezzel megsokszorozza és megfelelő cél szolgálatába állítja a testi-lelki képességeket. - A mértékletesség a helyes arány megnyilvánulása egymást kiegészítő dolgok (jogok és kötelességek) között: így a beszéd és hallgatás, tevékenység és pihenés, munka és imádság, a táplálkozás és annak kihagyása között. A helyes arány a kiegyensúlyozottság és a nyugalom alapja. - Mivel az ember leginkább a belső világán tud úrrá lenni, a mértékletesség megszerzése a gondolatok, ötletek, vélemények, kívánságok, vágyak, indulatok fékezésével kezdődik. Az értelemben megmutatkozó mértékletesség a józanság. Amilyen mértékben birtokolja a mértékletességet a belső világában, annyira fogja azt birtokolni a test és lélek egészséges harmóniájában; tehát annyira tud mértéktartó lenni a külső dolgokban (munkában, szórakozásban, evésben-ivásban stb.). A belső mértékletességet segíti a külső dolgok kötött rendje, ritmusa: a (családi és munkahelyi) napirend, az étkezések, imádságok, lefekvés, fölkelés lehetőleg azonos időpontjai, a vasárnap megszentelése stb. A liberális szemlélet e „kötöttségeket” folyamatosan rombolja, s velük az ember belső, vegetatív (ún. bio-) ritmusát is, ami súlyosan visszahat az emberre. - A mértékletesség az emberi kapcsolatokban önuralmat és a türelmet ad az emberi gyöngeségek viselésére, megakadályozza a szélsőséges megnyilvánulásokat, a természet és környezet megbecsülésére, takarékosságra nevel. - A Szentírás szerint a mértékletesség adja az embernek a józanságot, éberséget, megfontoltságot (1Tesz 5,6-8; Tit 2,2.12.22; 1Pt 1,13; 5,8). - Ikgr. Jelképe a korsó, melyet az erények allegóriái között női alak tart a kezében (Mariazell, oldalkápolnák).


mértéktelenség: a mértékletességgel ellentétes vícium, mely az embert vágyainak, ösztöneinek szolgáltatja ki. - A mértéktelenségben a tárgyak, gondolatok, szó, cselekvés uralkodnak az ember fölött. Ha nem tesz ellene az ember, a mértéktelenség szenvedélyek kiváltója lehet (alkoholizmus, drogfüggőség, kábítószer). Megmutakozik torkosságban, a tárgyakhoz, tevékenységhez való túlzott ragaszkodásban (függések), pótcselekvésekben, gondolatok csapongásában, felesleges beszédben, a dialógust nem igénylő monologizálásban stb. - Erkölcsi súlya attól függ, hogy a mértéktelenség mennyire vált szokássá, s mennyire ártott vele szándékosan az ember önmagának v. másoknak. A mértéktelenség mögött lehet rossz szokás, sodródás a mértéktelenséget hirdető fogyasztói szemlélettel. Az étel-italban való mértéktelenség oka lehet a szervezet hiánybetegsége is. Gyakran oka a céltalanság: az ember nem látja értelmét az akarat erőfeszítésének, mert nem ismeri a végső célt, melyhez elhatározásait, ítéleteit mérhetné.

2010. jan. 3. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
mindig mikor "meginganék", arra gondolok, hogy a testem a Szent Szellem temploma, így rögtön mértékletes leszek. :) akár ételben, akár italban, akár más dolgokban.
2010. márc. 29. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!