Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a síita és a...

Mi a különbség a síita és a sunnita irányzat között? Ha nem vagyok arab, hanem európai akkor is lehetek muszlim?

Figyelt kérdés
2014. jún. 25. 20:05
 1/4 Szeressük egymást ***** válasza:
63%
Kívülről nézve az a fő különbség, hogy a síták a szunnitákat, a szunniták a sítákat gyilkolásszák.
2014. jún. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
6%

Igen lehetsz muszlim, az iszlám egyik tanítása, hogy Mohammed az egyetlen próféta aki az egész emberiséghez és ne mcsak egy néphez jött... (itt ellentmondás nekem, mert keresztényeket is egy népnek tekintik, pedig a kereszténység tényleg nem válogat faji vagy kultúrális alapon), viszont az igazság az, hogy fel kell venned egy fajta arabságot, illik tudni idővel arabul, a Korán fordításai nem számítanak Koránnak, csak értelmezésnek, imádkoznod arabul kell, a vallásgyakorlathoz sokmindent át kell venned, kicsit arabbá kell válnod.


A síiták a szunnitáktól a következő fő hittételekben térnek el (Vámbéry Ármin[39] és Goldziher Ignác[40] összefoglalásában):


Ali mint nagy szent tisztelete, ezzel együtt a trónbitorló kalifák és családtagjaiknak átkozása (ez vallási törvény is egyben) minden síita kötelessége. A szunniták is becsülik Alit, de isteni tisztelet egyedül csak Allahot illeti meg.

A szunnita hit jogi iskoláinak[J 19] (rítusok, madzhabok) megvetése, saját jogi iskolák létrehozása.

Ali és mártíromságot szenvedett leszármazottainak ünnep- és gyásznapjainak megünneplése, búcsújárás és zarándoklat nem csak Mekkába, hanem az összes mártír temetkezési helyére.

A keresztényeket tisztátalannak tartják.

Nem szükséges előimádkozó, nem szükséges szőnyeg, imádság közben nem Mekka felé fordulnak, mint a szunniták, hanem Kerbela felé.

A polgári törvények megengedik az ideiglenes házasságot (mutaa).

A vallási dolgok vezetésére hivatott testület (mudzstahidok) tagjait a leszármazás és kegyes élet alapján maga a nép választja, míg a szunnitáknál a imámokat és kádikat a kalifa vagy a kormányzat nevezi ki. Az imámokhoz való ragaszkodás a síita iszlám hatodik pillére.

Az imámok „tanító tekintélyek”, a Próféta örökösei, míg a szunnitáknál a kalifa csak végrehajtó hatalom (a saría megvalósítója). Az imámok bűntelenek és csalhatatlanok. A szunniták is tisztelik a Próféta leszármazottait, azonban szerintük Istenen kívül nem létezik csalhatatlanság.

Idzstihád (személyes jogi vélemény) jogosultsága, míg a szunniták szerint a muszlim közösség konszenzusa (idzsmá) a mérvadó.

Törvény engedélyezte színlelés, azaz a síitának szabad szunnitának kiadnia magát, ha élete vagy birtoka veszélyben forog (takíja, elővigyázatosság). Ez nem pusztán engedély, hanem kötelesség is.


Bennem az a VÉLEMÉNY alakult ki, hogy a bár a siíták azok a muzulmánok akiket általában üldöznek, egyes helyeken ők a nyitottabb, toleránsab emberek, de mindenképpen az iszlám rosszabbik fele, és sok esetben ellentmond az iszlám alapvető szellemiségének.


Annak idején 18 éves korom körül mikor én kerestem Az Istent, formálódtam hívővé ateistából, sokáig engme is érdekelt az iszlám, alaposan megismertem, mecsetben is votam, elolvastam a kegyek Korán magyar értelmezés fordítását, ami tele van magyarázó jegyzetekkel, és vallásilag a muszlimok csak ezt a fordítást ismerik el... összességében tisztelem a muszlimokat és sok szempontból sokkal jobb emberek mint a legtöbb ateista, de mégis azt mondom neked, nem ez a helyes hit, a magyar muszlimok nagyon toleráns és nyitott emberek, de sajnos az igazság az, hogy ez ellent mond az iszlámnak, nem az ázsiai muszlimokat rontotta meg a szélsőjobbos gondolkodás, hanem az európaiak közé szivárgott be valami európaiság, hmuanizmus, keresztény gondolatok, akármi... persze ez csak vélemény, a döntés a tiéd

2014. jún. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A szunnitának és a siítának is van több "leágazása". A fő különbség, hogy utobbi Alit tartja Mohamed egyetlen jogos "utódjának".

Mivel más hadíszokat tartanak hitelesnek, sokmindenben máshogy gondolkodnak.


Angolul rengeteg információt találsz a neten, magyarul ezt ajánlom:

szunni: iszlam.com

wikipedia.org/wiki/Szunnita_iszlám

siíta: magyarshia.hu

wikipedia.org/wiki/Síita_iszlám


Angolul:

[link]

[link]

[link]

[link]


Természetesen lehetsz muszlim. Magyarországon is vannak "mecsetek", bárki ellátogathat oda, tehet fel kérdéseket, segítenek.

2014. jún. 27. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A muzulmanok tobbsege nem arab..kedves kerdezo.
2014. jún. 28. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!