Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Krisna-tudatúak: honnét...

Krisna-tudatúak: honnét veszitek a 'szabad akarat' hitét, vagyis melyik szöveg alapján, és mit értenek rajta? Ha lehet, idézzétek a pontos részt, részeket e szövegből!

Figyelt kérdés
A 'szabad akarat' alatt azt értitek, hogy nem ok-okozat alapján történik egy tett, egy elhatározás?! Vagy mást?

2014. júl. 15. 17:49
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
22%
A szabad akarat alatt azt értjük, hogy van választásunk: a jót akarjuk, vagy a rosszat! Ahogy Arjunára sem kényszerítette rá Krisna a választást, úgy ránk sem! A Bhagavad gíta elmondása után azt mondta Krisna Arjunának: cselekedj a saját belátásod szerint. Én csak azt tudom, hogy még párezerszer el kell olvasnom a Gítát, de még akkor se biztos, hogy megértem.
2014. júl. 15. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Elolvastam a Gíta tartalomjegyzékét, és onnan kiindulva nézelődtem magában a szövegben. Sehol nem ír szabad akaratról, ami számomra nagyon megnyugtató és értékelhető. A 'szabad akarat' ugyanis önellentmondás. Utak mindig vannak, amik vagy a szempontjaid alapján vett 'jó' vagy 'rossz' felé visznek, illetve maguk is jók vagy rosszak, de szempontok nélkül nincs egyik se; a moralitáshoz -bármilyenhez- szempontok kellenek, amit adhat pl. egy isten, vagy akár adhat az ember magának is, ha nem kapott, nem örökölt, nem interiorizált már korábban kívülről. De kissé eltértem a témától. Ha valami nem függ ok-okozattól, akkor véletlen. Mármost ki az, aki azt mondhatja jogosan, hogy ő a véletlen alapján szabad?! Mintha a véletlen kisajátítható lenne! Ha minden fizikai állapot levezethető egy korábbiból, akkor ugye nincs szabad akarat. Ha nem vezethető le, akkor meg egyrészt káosz van, célokat kijelölni és megvalósítani lehetetlen -azokhoz kauzalitás kell!-, másrészt pedig ez a "szabadság" nem kisajátítható.


A Gítában pedig szó sincs sehol szabad akaratról, hanem csak a jiva, az egyéni lélek parányi függetlenségéről! A részbeni függetlenség pedig egyáltalán nem jelenti az ok-okozati viszonyok tagadását!

2014. júl. 16. 08:38
 3/18 anonim ***** válasza:

18. fejezet

63. vers


"Íme, kinyilatkoztattam neked a titkok titkát. Fontold meg

jól, s aztán tégy úgy, ahogyan jónak látod!"


Nem kényszerített semmit sem Arjunára Krisna. Kár, hogy csak a tartalmát olvastad el, abból nem fogsz semmit sem megérteni.

Hát azt amúgy órákat lehetne ecsetelni, hogy mi a szabad akarat és mi a sors, mi a karma.

2014. júl. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

"Fontold meg

jól, s aztán tégy úgy, ahogyan jónak látod!"

Ebben nincs semmi, ami sértené a kauzalitás ( ok és okozat ) törvényét, valamint megerősítené a 'szabad akarat' valóban ostoba és ellentmondásos hitét.

Krisna okként lép fel, és akar is fellépni, vagyis azzal, hogy elmondta a legfontosabb dolgokat, hat is. Bárki megfontolása csupán annyit ér és jelent, hogy amennyiben erre elég ok késztette, időt és szellemi erőt áldoz arra, hogy az adott kérdést tanulmányozza. Viszont determinált, hogy kire mi és mennyire hat, valamint az is, hogy megfontolásának mi lesz az eredménye! Krisna persze tudhatja Arjunáról, hogy őrá hogyan is fognak hatni okként az ő szavai! Nincs ebben semmi kauzalitást sértő. Engem is okok késztetnek arra, hogy a kutyámat ráneveljem, hogy ne szarjon az ágyamra. A kutyám pedig az én hatásomra úgy is fog tenni, ha nem is azonnal, de egy idő után biztosan. A megfontolásban nincs semmi, ami véletlen lenne, illetve semmi, aminek ne lenne oka majd hatása! Remélem, érthető voltam.

2014. júl. 16. 12:54
 5/18 r.sentinel ***** válasza:

Kedves kerdezo !!


Szabad akarata van minden eggyes lelekenk, fuggetlen barmilyen irastol. Mindenki maga donti el mit akar megtapasztalni akar tudatosan akar tudatlanul. Ja es nincs olyan hogy veletlen !!!

2014. júl. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Igen, ha így nézzük, nincs szabad akarat. A szabadság azt jelenti, hogy látjuk azokat az erőket, amik irányítanak.

De te nagyon értelmes ember vagy, de miért nem szeretnéd tanulmányozni a Gítát?

2014. júl. 16. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Tanulmányozom a Gítát, de mikor időnként felmerül bennem valami kérdés, sokszor csak a tárgymutatóból indulok ki, nem olvasom el az egészet újból. Az viszont biztos, hogy sok tekintetben messze lennék a Krisna-tudatú hívők néhány alapvetésétől akkor is, ha a Gítát elfogadnám igaznak a saját értelmezésemben.


Az első, ami például azóta is eszembe szokott jutni velük kapcsolatban, hogy mire fel az a nagy sietség kifelé az anyagból?! :) Van a sietségükben szerintem valami természetellenes és hamisság, illetve valaminek vagy valamiknek a kompenzálása. Én nem bánnám, ha a következő életemben is emberként születnék meg.

2014. júl. 16. 15:19
 8/18 A kérdező kommentje:

"... mindenki, minden tekintetben az Én utamat járja!" 4/11.

"Én vagyok minden lény kezdete, közepe és vége." 10/20.

"... minden élőlény a Legfelsőbb része, vagyis az Enyémek ők." 4/35.

2014. júl. 16. 15:48
 9/18 anonim ***** válasza:
Akkor nem érted meg az életed. Sajnos most rossz híreket közlök veled. Ez az élet egy szenvedés. Szenvedés a születés, az öregség, a betegség, a halál. A buddhisták még jobban kifejtik ezt az igazságot. Ki az aki szeretne maradni egy szenvedésekkel teli helyen?
2014. júl. 16. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Számomra meg nem szenvedés az élet, na?! Vajon mennyiben önmegvalósított az a jiva, vajon mennyiben tölti be szerepét, aki azért rohan a lelki világba, mert ott talán nem fog szenvedni?! Sokak miért nem várják meg azt az anyagi testet, amiben természetesebb, kényelmesebb, magától adódó módon mehetnek majd át a lelki világba, miért erőltetik azt, ami nem is felel meg egyáltalán az aktuális természetüknek?! Jártam már a Krisna-völgyben, és ott volt az a benyomásom, hogy sok szerzetes rá van feszülve erre az egész hitvilágra, istenre, közben meg gyötrődik -talán a sok egyébről való lemondása miatt. Ha hisz ebben a hitrendszerben, miért nem vár egy következő életre úgy, hogy a mostaniban meg valamivel lazábban fogja magát? Én inkább az élet elől menekülő embereket látok, nem megvilágosodott jivákat. Az anyagi világnak is oka van, és ha hiszel ebben a hitrendszerben, akkor annak is Krisna az oka.
2014. júl. 16. 17:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!