Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért ragaszkodnak a keresztén...

Miért ragaszkodnak a keresztények ahhoz, hogy az Ó-szövetség ugyanolyan jelentőséggel bír számunkra (keresztények számára), mint az ÚJ-szövetség? Elsősorban katolikusok válasza érdekel.

Figyelt kérdés

Van egy Ó-szövetség (régi) és van az ÚJ-szövetség.

Ha valóban ugyanolyan fontos volna az Ó-szövetség, akkor az ÚJ-szövetség miért adatott?


Jézus maga mondta, hogy betöltötte az Ószövetségben írt jövendöléseket. Jézust kell követnünk és nem a zsidóságnak adott törvényeket.


A Tízparancsolatot összefoglalta Jézus a két fő parancsolatban. Továbbá más fontos igéket is megismételt.

Tehát ha mi velünk (keresztényekkel) ÚJ-szövetségre lépett az Atya, Krisztuson keresztül, akkor miért ragaszkodnak sokan az Ó-szövetséghez?


Persze vannak abban is bölcsességek, útmutatások, de akkor is számunkra nem az ÚJ-szövetség az elsődleges, a zsinórmérték, az, ami ránk igazából vonatkozik?


Én egy másik kérdésnél írt választ ideemelnék (ezt nem én írtam, viszont ez alapján is azt gondolom, hogy az ÚJ-szövetség az, ami a keresztény élet zsinórmértéke elsősorban. (Ez pedig nem azt jelenti, hogy 100%-ban elvetjük az Ó-szövetséget, hanem azt, hogy már nem ugyanazzal a fontossággal bír kivéve a Jézus által utalt részeket.)


Az ÚJ-szövetség: „Eljön az az idő – így szól az ÚR -, amikor új szövetséget kötök Izrael és Júda házával. Nem olyan szövetséget, amilyent őseikkel kötöttem, amikor kézen fogva vezettem ki őket Egyiptom földjéről.” (Jer 31: 31-32). Az ÚJ-szövetség nem olyan, mint a régi. Ennek mégis ugyanolyan struktúrája van:


JÉZUS KRISZTUS

· Ígéret – örök élet (János 3: 16)

· Feltétel – hit (Róma 3: 21-28)

· Jel – az Úrvacsora (I. Kor 11: 25; Luk 22: 20; Mk 14: 24).


És mivel mi most már ezen „ÚJ szövetség” részesei vagyunk, fölösleges ragaszkodnunk az előző szövetségek jeleihez pl.


Dudley Canright szavaival: „Uriah Smith presbiter ezeket mondja: „Ha a Tíz Parancsolat az ószövetség volt, akkor örökké eltűnt.” A sinai szövetségnek az eltörlése olyannyira tökéletesen magában hordozza a zsidó szombat eltörlését, hogy a nyomát sem találjuk feltámadt Urunk sírjának ezen az oldalán.”


2014. aug. 6. 20:53
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
64%

Kedves kérdező!


1. A ószövetség nem csak törvényekről szól, ahogy helyesen megállapítottad.

2. Az erkölcsi törvények, azok mindig is erkölcsi törvények maradnak. Az Úr soha nem fogja azt mondani, hogy ma tilos kannibál rablónak lenned, holnap meg már lehetsz.

3. Az Újszövetség a Krisztus és nem Pál. Tehát a 4 evangélium. (még ha hivtalosan nem is így van).


Azt írod fontos a hit? Mi a hit? Milyen az aki hisz? És miben hisz?

Szerintem bízni kellene a krisztusban és követni őt, nem pedig a szánkkal hízelegni neki és megszegni a nevében az erkölcsi törvényeket mondván, hogy már megöltök.

2014. aug. 6. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 Pietrosol ***** válasza:
50%

Szia!


Nem kell ragaszkodni, viszont mindenki ahhoz ragaszkodik, amihez akar.


De lehet akár Jézushoz is, akinek dogait az evangéliumok írják le: "És hat nap mulva magához vevé Jézus Pétert, Jakabot és ennek testvérét Jánost, és felvivé õket magokban egy magas hegyre. És elváltozék elõttök, és az õ orczája ragyog vala, mint a nap, ruhája pedig fehér lõn, mint a fényesség. És ímé megjelenék õ nékik Mózes és Illés, a kik beszélnek vala õ vele. Péter pedig megszólalván, monda Jézusnak: Uram, jó nékünk itt lennünk. Ha akarod, építsünk itt három hajlékot, néked egyet, Mózesnek is egyet, Illésnek is egyet. Mikor õ még beszél vala, ímé, fényes felhõ borítá be õket; és ímé szózat lõn a felhõbõl, mondván: Ez az én szerelmes Fiam, a kiben én gyönyörködöm: õt hallgassátok."

2014. aug. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
Mert ha nem fogadják el az egész Bibliát,akkor Istennel szembe mennek,és hhúúú,de nem fogja őket szeretni...Fel kellene ébredniük végre az egyházi hatalmasságok álomba ringató hazugságaiból,és megérteni Jézus üzenetét! Persze úgy nehéz,ha azt is torzítva kapják kézhez.
2014. aug. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 yuda ***** válasza:

Kérdező!

Azt írod és helyesen, hogy Jézus betöltötte a törvényt.

Ehhez gyorsan hozzá is teszem, hogy Őelőtte senki nem is tudta betölteni.

Azután írod, hogy Jézust kell követni, hiszen Ő a minta.

Most akkor, ha Ő fontosnak találta a törvény betöltését, akkor mégse kövessük ebben?

Tudsz olyan igét, ami kimondaná, hogy az újszövetség azt jelenti, hogy az ószövetséggel nem kell törődni?

Ezekkel a kérdéseimmel nem felpiszkálni akarlak, hanem kíváncsi vagyok milyen értelem van benned.

Egyébiránt az is érdekel, melyik szövetséget érted ószövetség címszó alatt, mert több is volt.

2014. aug. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 Pietrosol ***** válasza:

yuda!


Ajánlom figyelmedbe az evangéliumok "Én pedig azt mondom néktek,..." kezdetű sorait. Itt írta felül az ószövetséget.


Amúgy, ha minden jó lett volna úgy, ahogy van, szükség lett volna Jézusra?

2014. aug. 6. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:

Én ezekből indulok ki:

1) Az Ó-szövetség Isten és zsidók között köttetett, míg az Új-szövetség Isten és emberek között (tehát nem csak a zsidók, hanem a "népek" minden tagjával).


2) Hogy lehet egyszerre KÉT szövetség érvényben ugyanolyan szinten?


3) Jézus miért csak bizonyos igehelyekre utalt az Ó-szövetségből?


4) Az, hogy Jézus betöltötte az Ó-szövetségben írtakat, az azt jelenti, hogy felülírta azokat. Nem eltörölte, hanem betöltve azokat felülírta. "ÚJ parancsolatokat" adott.


Köszönöm az eddigi válaszokat.

Várok még további meglátásokat.


A célom a tisztánlátás, nem a parttalan, céltalan vitatkozás.

2014. aug. 6. 21:46
 7/29 anonim ***** válasza:

Nyilvánvalóan (a kereszténységben) az Újszövetség tanítása az, amit hiszünk.


VISZONT az Újszövetséget lehetetlen az Ószövetség nélkül megérteni. Ezt nem nagyon tudom elmagyarázni, de kicsit olyan, mint amikor egy filmnek a végét nézed meg először, és nyilván már az utolsó 15 percből is megérted a lényeget, hogy meghal a gonosz rabló, győz a jó főhős, és happy end. De ahhoz, hogy értsd, hogy ez miért ilyen nagy szám, és egyáltalán mi rosszat tett a gonosz, és honnan jött a hős... ahhoz végig kell nézned a filmet az elejétől.


Ha katolikus vagy, gondolom, nagyjából ismered az Újszövetséget. Kezdd el olvasni az Ószövetséget! A prófétai könyveket javaslom kezdésnek (Izajás, Jeremiás, Ezekiel...), és meg fogsz döbbenni, hogy mennyi mindent értesz meg utólag az Újszövetségből, amire eddig nem is gondoltál.

2014. aug. 7. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
Jézus tényleg felülírta az Ószövetséget. Az volt a legnagyobb "bűne" a zsidók szerint, hogy szombaton is gyógyított. Csak a meggyógyult zsidók álltak ki mellette.
2014. aug. 7. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 A kérdező kommentje:

Már többször elolvastam az Ó-szövetséget is, és amikor az ÚJ-szövetséget tanulmányozom, szintén visszaolvasom az Ó-szövetségnek azon részeit, amelyre hivatkozás történik.


Tehát én sem azt mondom, hogy 100% elvetem az Ó-szövetséget.


A kérdésem ez:

Egy mai keresztény számára melyik a fontosabb, melyik az, amelyhez igazítania kell életét: Az Ó-szövetség vagy az ÚJ-szövetség?


Két szövetség nem lehet 100% érvényben. "Keresztények" az ÚJ-szövetség óta vannak.

Tehát az előzmények szempontjából okés az Ó-szövetség, de a zsinórmérték, az, ami alapján éljük a mindennapjainkat nem az ÚJ-szövetség kellene, hogy legyen?

2014. aug. 7. 08:46
 10/29 anonim ***** válasza:
Mert az is a Biblia része. Isten ihlette az Ószövetséget is. Másrészről az oktatásunkra lett megírva, vagyis sokat tanulhatunk belőle.
2014. aug. 7. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!