Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Elutasíthatja az áldozásomat...

Elutasíthatja az áldozásomat az atya az alábbi helyzetben?

Figyelt kérdés

4 éve lettem római katolikus keresztény.

Rendszeresen járok misére.

Halálos bűnt, ami akadályozhatna az áldozásban, nem követtem el.


Most második éve járok folyamatosan ugyanabba a közösségbe egy kis faluban. De még itt soha nem gyóntam és áldoztam az elmúlt két évben.


Ha gyónás nélkül kimegyek áldozni, elutasíthatja azt az atya, mondva, hogy nála még nem gyóntam egyszer sem, pedig annyi ideje járok oda rendszeresen?


Vagy ez a hívő lelkiismeretére van bízva?


A kérdésem lényege: ilyen háttérrel megteheti azt az atya, hogy elutasítja az áldozásomat?


2015. jan. 3. 22:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Én is faluban lakom, és nem annál a papnál szoktam gyónni, akinél áldozni. Sokan járnak máshová gyónni, ez nem olyan, mint a körzeti orvos.
2015. jan. 3. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Én sem oda járok gyónni, ahová áldozni (mert nálunk ritkán van gyóntatás). Néha megkérdezi az atya, hogy voltam-e gyónni, ha igen, mondom neki, hogy igen és megáldoztat.

Ha voltál gyónni és nem kérdez semmit, de nyújtja az ostyát, nyugodtan áldozz.

2015. jan. 3. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Mennyi annak a valószínűsége, hogy nem áldoztat meg, mert nála még soha nem gyóntam, pedig rendszeresen járok ide misére?


A többiek itt gyónnak és áldoznak. Én vagyok az, aki még nála nem gyónt, viszont most már szeretnék rendszeresen itt áldozni, de máshol gyónni.


Elég kellemetlen volna a helyzet, ha "félreállítana", amikor én következek áldozni... ez tart vissza itt a kis faluban. :(

2015. jan. 3. 23:22
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem szokás féreállítani, esetleg megkérdezik, "mikor gyóntál utoljára?/katolikus vagy?" stb stb, válaszolj, de ez sem valószínű, esetleg beszélj valamikor az illető atyával
2015. jan. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Én azt javaslom, hogy ha már oda jársz misére, és ez egy kis falu, akkor mise előtt megemlítheted neki, hogy mi a szitu. Nem hiszem, hogy nemet mondana, de ha mégis, akkor legalább elkerülöd a kellemetlenebb helyzetet (hogy ott állít félre).


A másik lehetőség, hogy mégis elmész egyszer gyónni hozzá, még ha nem is követtél el halálos bűnt. Akkor teljesen biztos hogy áldozhatsz, a lelkiismereted is teljesen tiszta lesz és nem kell aggódnod semmitől.

2015. jan. 4. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én nagyon ritkán járok gyónni a mi plébánosunkhoz, az ok az, hogy jobban szeretek olyannál, akit nem ismerek.

Sosem volt ebből problémám, nem kérdezett rá, hogy gyóntam-e vagy ilyesmi. Egyszer mesélte, hogy mikor a pap áldoztat, akkor nincs joga ítélkezni és a lehető legnaivabbnak kell lennie, mert az olyanokat is meg kell áldoztatnia, akiről úgy tudja, hogy nem él ehhez méltó életet, de nem ítélkezhet, mert ki tudja, hogy nem gyónt-e valamikor ezelőtt és most akar változni. Akkor utasíthatja el, hogy ha az illető nem tiszta, tehát pl. be van rúgva.

2015. jan. 4. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A pap bárkitől megtagadhatja az áldozást, ha biztosnak látja, hogy az illető nem méltó rá

DE

ez nagyon-nagyon ritkán fordul elő, és kizárt, hogy a te esetedben megtörténjen. Sokkal inkább számíts arra, hogy egyszer odamegy hozzád mise után, hogy ki vagy, honnan jöttél.

2015. jan. 4. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"a hívő lelkiismeretére van bízva?"

Igen.

Egy éveben egyszer kéne gyónni, mindegy hogy hol. A mise elején a közös gyónás pedig elég. Azt komolyan kell venni.

2015. jan. 4. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Prókátor ***** válasza:

A pap nem kérdezi meg áldoztatás előtt, hogy gyóntál-e, vagy sem. Más gyóntatód is lehet, nem csak ő. Ha gyónás nélkül áldozol, az szentségtörés, és az a Te felelőséged, rád van bízva.

De! Ha két éve nem gyóntál, akkor van egy kis gond: máris lenne mit meggyónnod! Ugyanis az egyház 5 parancsának megsértése is hasonlóa sújos hiba, mint a tízparancs megsértése. És ugyebár abban ott van, hogy évente legalább egyszer GYÓNJ és áldozz!

2015. jan. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Most megyek majd nemsokára gyónni, egy másik atyához.


De amire a kérdésem irányult, arra megkaptam a választ, úgy gondolom.


Köszönöm szépen!

2015. jan. 4. 18:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!