Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Facebook, ehhez mit szoltok?...

Facebook, ehhez mit szoltok? (lent)

Figyelt kérdés

A mindenki számára ismert Facebook közösségi médiabirodalom néhány nappal ezelőtt új „funkciókat” mutatott be felhasználóinak, ami sokak szerint igazi rémálom a személyes adatok védelme szempontjából. Van azonban egy ennél is ijesztőbb, eddig rejtve maradt funkció, amit Nik Cubrilovic, ausztrál vállalkozó, író és hekker fedezett fel, miszerint a Facebook mostantól minden online tevékenységünket nyomon követi, függetlenül attól, hogy be vagyunk-e jelentkezve vagy sem.


A Facebook által bevezetésre kerülő minden változtatással személyes adataink védelme egyre kevésbé biztosított. A legutóbbi „legfrissebb hírek” szolgáltatással például a Facebook minden online lépésünket közzéteszi Facebook barátaink, sőt a teljes netes nyilvánosság számára. Ami pedig a legborzasztóbb, hogy mostantól a kijelentkezés sem véd meg ettől, mert a Facebook úgynevezett állandó cookie-k segítségével, minden olyan weboldalon nyomon követi tevékenységünket, amely Facebook gombokat vagy widget-eket használ, akár be vagyunk jelentkezve akár nem.


„A Facebook akkor is tudja, mit csinálunk és látja, milyen oldalakat látogatunk a neten, ha ki vagyunk jelentkezve,” írja Nik Cubrilovic blogjában. „Az egyetlen megoldás, ha az ember minden Facebook cookie-t töröl a böngészőből vagy esetleg megtehetjük, hogy egy külön böngészőt használunk a Facebook-ra és egy másikat minden egyébre,” írja Cubrilovic. (Egyéb tippek és érdekességek, például a Facebook kommentje és Nik válasza Nik blogjában: [link]



Vajon hány Facebook felhasználó fog értesülni erről az újításról? A weboldal természetesen nem közölte felhasználóival, hogy nyomon követi őket és nem létezik hivatalos leírás vagy mód a „funkció” kikapcsolására.


A Facebook híres arról, hogy önkényesen megváltoztassa az oldal működési mechanizmusát, beleértve a személyes beállításokat is, a felhasználókra hagyva, hogy valahogy kibogarásszák, hogyan állítsák vissza a korábbi beállításokat és védjék meg valamilyen szinten személyes adataikat, miután azokat önkényesen nyilvánosságra hozták. A Facebook átállt a felhasználók által engedélyezhető funkciók használatáról, aminek a lényege, hogy a felhasználók eldönthették, akarják-e a funkciókat, a sokkal bonyolultabb „letiltásos” megközelítésre, ahol a drasztikus változtatásokat a felhasználónak kell valahogy letiltani, azaz rájönni, hogyan állíthatják vissza a korábbi beállításokat (amennyiben ez egyáltalán lehetséges még).


„A regisztrálásnál még van választása a felhasználónak, de ezt követően a Facebook alapbeállításai a ’tegyünk minden közzé’ politikát követik,” mondja David Vaile, az ausztrál New South Wales Egyetem (UNSW) kibertérbeli törvények és eljárások központjának ügyvezetője a Facebook „hihetetlen mértékű és szemtelen adatgyűjtési módszereiről.”


„A Facebook ismét olyasmit tett, aminek megértése meghaladja a legtöbb felhasználó képességeit, miközben személyes adataik szinte semmilyen védelmet nem élveznek. A helyes hozzáállás az lenne, mint ahogyan a legtöbb weboldal ezt a politikát követi, hogy ’a felhasználó kifejezett kérése vagy utasítása nélkül semmit nem teszünk közzé.’”


[link]



2015. jan. 5. 14:17
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez eddig is így volt, és nem csak a Facebooknál. Ugyanezt csinálja az összes nagy szolgáltató, de még egy kisebb webáruház is, vagy igazából bárki, aki akar.


Ingyen használsz egy szolgáltatást, legalábbis közvetlenül pénzzel nem fizetsz érte. Cserében te magad vagy a fizetség.

Nem kell ezen felháborodni, meglepődni. Semmi sincs ingyen, de nem is tartanak fegyvert a fejedhez, hogy neked márpedig fent kell lenned facebookon, legyen gmailed stb.


Persze lehet mindent végigkattintgatni, elfogadni a felhasználási feltételeket elolvasás nélkül, de akkor nem kell meglepődni az ilyesmin. Hogy hosszú, hát istenem... A múltkor kötöttem telefonelőfizetést. Mondtam a srácnak, hogy elolvasnám, mielőtt aláírom, de nem akarom feltartani a sort, tudna szerezni egy széket vagy valamit? Úgy meglepődött, mondta, hogy ilyet még senki sem csinált.

Na ez itt a nagy baj, nem pedig az, hogy egy cég módosítja a felhasználási feltételeket. Az emberek fejében kellene rendet tenni.

2015. jan. 5. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sztrecskó ***** válasza:

Én kaptam róla értesítést a facebooktól. Ez a csávó csak "lefordította" úgy, hogy mindenkinek érthető legyen.

Sosem bíztam a facebookban, ezért már eddig is külön böngészőt használtam hozzá. Nem adtam meg semmilyen személyes adatomat. Na, így próbáljon megtalálni!

2015. jan. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ez annak a jele, hogy az idők jelei blog írói felfedezték, hogy erről szól az internet. Nem kell bekapcsolni a gépet és kész. De én szeretném tudni, hogy milyen istenben hisz az, aki bármi miatt képes bepánikolni?
2015. jan. 5. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!