Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Fellelhető információ arról,...

Fellelhető információ arról, hogy milyen szertartásokat végeztek a keresztények a ma is használt legősibb szertartások előtt (bizánci, kpot, örmény stb liturgia előtt), még a milánói ediktum előtt?

Figyelt kérdés

2015. máj. 17. 20:56
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Van egy jó és egy rossz hírem. A jó hír az, hogy a legjobb összefoglaló mű ebben a témában amivel eddig találkoztam, teljes egészében fönt van a neten. A rossz hír az, hogy ez is csak angolul :)

[link]

2015. máj. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
jó hír az is ,hogy tudok angolul, köszi a linket :D
2015. máj. 17. 21:21
 3/7 anonim ***** válasza:

Kedves kérdezö, a kérdésedre a feleletet megtalálod a Bibliában.


Az elsö században élö keresztényekröl szól, akik az elsö tagjai voltak a keresztény gyülekezetnek.


A keresztény vallás a zsidó vallás folytatása. A keresztény gyülekezet elsö tagjai zsidók voltak. Jézus szintén. Ö a Júda törzséböl született.


Mivel a zsidóknál is tiltott volt a "bálványimádás", a képek szobrok elötti hajlongás, ugyanez volt érvényben az elsö keresztényeknél is.

1.János 5:21 "Örizzétek meg magatokat a bálványoktól"


Nem voltak széjjel osztva a papok és laikusok osztályára. Jézus ezt a parancsot adta nekik:

Máté 23:8-12 "Titeket azonban ne hívjanak rabbinak, mert egy a ti tanítótok, ti pedig mindnyájan testvérek vagytok...se atyátoknak, mert egy a ti Atyátok az égi....hanem aki a legnagyobb közöttetek, az legyen a szolgátok..."


Abban az idöben nagyon elterjedt volt a görög nyelv használata, az Új szövetséget is görög nyelven írták.


A keresztény szó a görög Chri.sti.a.nous´ szóból ered, melynek jelentése Krisztus követöi.


A Cselekedetek 11:26 szerint a tanítványokat Antiókhiában kezdték elöször keresztényeknek hívni.


Aktívan hirdettek az akkor ismert világban.

1.Korintus 9:16 "...jaj nekem, ha nem hirdetem a jó hírt!"


Mindenütt hirdettek, nyilvánosan és házanként Cselekedetek 5:42


Arról is ismertek voltak, hogy betartották a Jézus Krisztus parancsát, hogy semlegesek legyenek. Nem vettek részt a háborúkban, nem ölték meg embertársaikat fegyverrel. János 17:16 Máté 26:52


A fontos dolgokat a Jeruzsálemi vezetö testület tagjai a Szent Szellem vezetése által megtárgyaltak és döntést hoztak, melyet aztán széjjel küldtek a gyülekezeteknek

Cselekedetek 15 része


Jézus elítélte a farizeusok ájtatosságát. Márk 12:40

Imáikat szívböl mondták, nem elöre betanult szövegeket, melyeket újra és ujra imésteltek volna. Filippi 4:6,7

2015. máj. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

28%... gondolom jehova tanúja...

sikeresen nem válaszoltál a kérdésre, a Bibliát én is olvastam... esetleg olvad újra a kérdést ha nem tudod a választ meg ne válaszolj! Én sem tudom, ezért kérdezem

2015. máj. 18. 12:12
 5/7 anonim ***** válasza:

Az elesés tudod fokozatosan következett be ettöl az elsö századi a Bibliában leírt tanítástól.


De ez volt az eredeti, akár tetszik akár nem :)

és ez a bizánci, a kopt, örmény liturgia elött idöböl származik :) tetszik nem tetszik így van.

2015. máj. 18. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

te szerencsétlen, inkább ne válaszolj, mert mint írtam, ne ma kérdésre válaszoltál, nem írtad milyen szertartásaik voltak, írhattad volna, hogy a Bibliából egyértelmű, hogy a napi 3szori imádságot elvégezték, esetleg írhattad volna ,hogy akkoriban si őrtorony tanulmányozás ment vasárnaponként mert csak és kész és nem érdekelnelk a történészek és kész...

de még ehhez is kevés vagy...

2015. máj. 18. 20:29
 7/7 anonim ***** válasza:

# grkaty


"Nem voltak széjjel osztva a papok és laikusok osztályára."


De, szét voltak. Püspök és diakónusok szentelésről teljes egyértelműséggel számol be az Apcsel illetve az apostoli levelek.


"De ez volt az eredeti, akár tetszik akár nem :)

és ez a bizánci, a kopt, örmény liturgia elött idöböl származik :) tetszik nem tetszik így van."


Ezt is pontosítani kell, mert nem egészen így van.


A legelső keresztény liturgia Jakab apostol jeruzsálemi liturgiája, ebből alakult ki a többi liturgia is, közülük jónéhány még az apostolok idejében. A Jakab liturgiát évente kétszer ma is elvégzik az ortodox egyházakban.


A kopt liturgia Márk evangelista nevéhez fűződik, aki Alexandria első püspöke volt. A kopt rítust mai napig végzi a kopt egyház.


A keleti szír (babiloni) rítus Tamás apostol nevéhez fűződik, ezt az asszír egyházban mai napig végzik.


A nyugati szír (antiochiai) rítus Péter apostol nevéhez fűződik, ő volt Antiochia első püspöke (előbb, mint hogy Róma püspöke lett volna). Az antiochiai rítust a szír egyházban végzik a mai napig.


Az antiochiai liturgia minimális változtatásával születtek meg a 4. században a bizánci liturgiák Aranyszájú Szent János és Nagy Szent Bazil a szerzőjük. A bizánc (görög) liturgiákat végzik az ortodox egyházban.


A Róma városi liturgia szintén a nyugati szír rítusból alakult ki, még az 1. században. Ennek formája többször is változott a századok során, legutóbb a II. Vatikáni Zsinat liturgikus reformja következtében.


Az örmény rítus is eredetileg az antiochiai rítusból alakult ki Tádé és Bertalan apostolok idejében. Később érte bizánci és némi latin hatás is, ennek ellenére nagyon archaikus vonásokat őrzött meg.

2015. máj. 21. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!