Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért mondta Jézus: "Szeresd...

Miért mondta Jézus: "Szeresd ellenségeidet"?

Figyelt kérdés
2010. febr. 26. 07:30
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
mert attól leszel nemes lélek,ha senkit nem gyülölsz hanem szeretsz mindenkit.
2010. febr. 26. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
60%
ellenségszeretet: keresztény válasz a gyűlöletre és a bántásra, természetfölötti erény. - Nem gyöngeségből fakad és nem zárja ki a rosszal szembeni ellenállást, sem a harcot a másik megváltoztatásáért, de eszközei ehhez nem a vitatkozás, s főleg nem az erőszak, hanem a szelídség és az önfeláldozás. Az ellenségszeretet alapja az a meggyőződés, hogy minden bántás és bűn elsősorban azt sérti, aki elköveti, mert megfosztja őt a lélek javaitól, kiszakítja a szeretet világából. Az ellenségszeretet annak az erőnek megnyilvánulása, mely képes Istenre, az igazságos Bíróra és mindenki Atyjára hagyni a végső igazságszolgáltatást. - Mint minden erényt, az ellenségszeretetet is a hétköznapok apró helyzeteiben kell és lehet begyakorolni. Ennek tartós elmaradása és kiiktatása a nevelésből a nagy társadalmi robbanások, háborúk egyik oka. Ilyenkor a helyes cselekvés normáit az élet védelme szabja meg, ami nem jogosít föl a gyűlöletre, miként ezt számtalan katona szent példája bizonyítja (katonavértanúk). - Jézus Krisztus "a régieknek mondott" szeresd felebarátodat, gyűlöld ellenségedet paranccsal szemben (ahol a parancs 2. fele nem szentírási eredetű, hanem a rabbik v. az esszénusok hozzátétele) adja az új törvényt mint a tökéletesség mércéjét: "Szeressétek ellenségeiteket, legyetek tökéletesek, miként a ti mennyei Atyátok tökéletes" (Mt 5,43-48; Mk 11,25; Lk 6,27.35). Ő maga üldözőinek is megbocsátott, sőt imádkozott értük (23,34); s példáját követik tanítványai (ApCsel 7,58; 1Kor 4,12; 1Tesz 5,15; 1Pt 3,9); megbocsátanak ellenségeiknek (Mt 6,14; 18,33; vö. Róm 5,10; Kol 1,21).
2010. febr. 26. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
88%

Az Újszövetség legfőbb parancsa a szeretet parancsa. Felebarát alatt a zsidók csak honfitársukat értették. Gyűlöld ellenségedet: nem volt bent az Ószövetségben ezt a legújabb kutatások alapján az esszénusok hangoztatták és így vált közkeletűvé a Krisztus-korabeli zsidóságnál. Különben a gyűlölni szónak a zsidóban sokszor "kevésbé szeretni" jelentése van. Utolérhetetlen ideált állít hallgatói elé az Úr Jézus, amikor a tökéletesség példájáula mennyei Atyát állítja.


Jézus a hideg megtorlás elvével ellentétben a békülékenység lelkületére tanít. Az Üdvözítő azt követeli, hogy szeretetünk terjedjen ki barátra és ellenségre egyaránt. Nemcsak az a kötelességünk, hogy ne ártsunk ellenségeinknek, hanem az is, hogy a felebaráti szeretet általános jótéteményeiből ki ne zárjuk őket (alamizsna, udvariasság, imádság), sőt, hogy szívből megbocsássunk nekik.

2010. febr. 26. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
Köszi a gyors válaszokat. És a mindennapi életben ezt hogy lehet megvalósítani? Ti ismertek valakit, akinek ez sikerült? Vagy esetleg nektek magatoknak? Mert eszmének szép gondolat, de a gyakorlatban nekem eléggé megvalósíthatatlannak tűnik...
2010. febr. 26. 07:53
 5/26 anonim ***** válasza:
88%
ellensgé --> rajongó, aki oloyan akar lenni mint te, rajongókat meg ugye szeretjük .. :)
2010. febr. 26. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:
08.06: :DD Érdekes meglátás, erre még nem is gondoltam :)
2010. febr. 26. 08:09
 7/26 anonim ***** válasza:
Ahogy van a mondás "A barátod a legnagyobb ellenség". Hát ezért mondta..szerintem..mivel általában a saját barátod az aki hátba tud szúrni, mert minden titkoddal, véleményeddel hozzáfordulsz...aztán csak várhatod, hogy mikor fordit hátat..Ezért van az is, hogy amit már 2 ember tud, az nem titok..Igyhát szeressél mindenkit, úgy az ellenségeidet is.
2010. febr. 26. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
50%
Hehe... Ez egy igen érdekes dolog. Ateista vagyok, és valahányszor felteszek egy-két kényelmetlenebb kérdést egy hívőnek, amire nem tud rendesen válaszolni, 5 esetből 4-szer olyan reakciót kapok, ami sokmindennel összeegyeztethető, de pont a "szeresd az ellenséged" doktrínával nem... szóval ahogy látom, tényleg nagyon kevesen tudják csak kivitelezni ezt. :D
2010. febr. 26. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
Én nem vagyok ateista, hiszek Istenben, de igazad van. Vallási témában sok a gyűlölködés. Én ezt a kijelentést, hogy "Szeresd ellenségeidet" és ennek súlyosságát, nehézségét és jelentőségét csak mostanában kezdtem átérezni, pedig már 29 éves vagyok. Papot sem nagyon hallottam még erről beszélni, pedig rengeteg szentbeszédet hallottam már. Mostanában nagyon foglalkoztat ez a dolog, egyrészt, hogy ezt miért mondhatta Jézus, másrészt, hogy hogyan tudnám megvalósítani a gyakorlati életben.
2010. febr. 26. 09:58
 10/26 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszolónak: ha elvonatkoztatunk attól, hogy Jézus mondta ezt, szerinted hogyan lehet ezt megvalósítani a gyakorlati életben? Meg lehet egyáltalán? Ismertél ilyen embert valaha? Én nem. Érdekelne egy ateista véleménye is :) (Egyébként én is volt, amikor ateista voltam - mivel anyukám is ateista volt, csak aztán valahogy húszéves korom körül "megéreztem" Istent, azóta hiszek benne.)
2010. febr. 26. 10:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!