Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van itt olyan katolikus, aki...

Van itt olyan katolikus, aki direkt "idegen" atyánál szokott gyónni, és nem annál, ahova rendszeresen jár misére?

Figyelt kérdés

Én egy pici faluban lakom, ahol mindenki ismer mindenkit, és az atya is talán túl "közvetlen" - egyszer visszahallottam azt, amit 100%, hogy senki másnak nem mondtam el, viszont a gyónásomban neki igen.


Azóta járok másik atyához gyónni egy nagy város nagyon templomába. Természetesen továbbra is a régi helyre járok rendszeresen misére.


Utóbbi időben, templomon kívül találkoztam azzal az atyával, aki a falunkban tartja a misét. Célzást tett arra, hogy már 3 éve nem gyóntam itt....

Persze én nem mondtam senkinek, hogy máshol szoktam.


Félreállíthat egyszer áldozáskor? Megteheti, hogy nem áldoztat meg, mondván, ő nem tudja, hogy az elmúlt 3 évben valóban gyóntam-e?


2015. aug. 19. 14:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nincsen indoka, mivel azt te döntöd el, hogy áldozol-e, vagy sem.
2015. aug. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem teheti meg, nincs joga hozzá. H
2015. aug. 19. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

# 2


Megteheti. A Szentségeket nem kötelező kiszolgáltatni, sőt, a pap elvileg köteles mérlegelni, hogy méltó-e rá az, akit megáldoztat. Már kérdés, hogy a papok ezt általában a hívek lelkiismeretére bízzák.

2015. aug. 19. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Hoppá véletlen elküldtem.


Szóval én is nagyon ritkán szoktam annál a papnál gyónni, ahova misére járok, velem is ugyanaz a helyzet, kis falu, meg minden. Általában karácsonyi, húsvéti lelkigyakorlatkor más papot szoktak hívni gyóntatáshoz, akkor szoktam, meg ha valami kegyhelyen búcsúban vagyunk akkor ott. Ha már nagyon kell gyónnom, akkor szoktam az itteni papnál. Nem csak azért teszem így, mert véletlen kikotyogná, hanem mert tudni fog olyan dolgokról, amikről én nem szeretném, hogy tudjon.


Igazából nem értem a gyónás jelentőségét, mert szerintem a bűneim egyedül Istenre és rám tartoznak.

2015. aug. 19. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
3, És honnan tudja, nem-e máshol szokott gyónni? Én ebben az esetben megmondanám neki, hogy máshol, nincs ebben semmi...
2015. aug. 19. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"És honnan tudja, nem-e máshol szokott gyónni?"


Nem csak a gyónásról van itt szó. Nem egyszer láttam olyant, hogy a pap nem áldoztatta meg a sorban állót, csak áldásban részesítette, mert enyhe piaszaga volt a fickónak; vagy kitudja miért nem, nem derült ki a nagyközönség felé, de mégsem áldoztatta meg.


Egyébként hogy máshol gyónt-e vagy nem gyónt, azt onnan tudja a pap, hogy az illető megbeszéli vele. Ha az illető nem beszéli meg, akkor persze nem tudja, ilyenkor vagy megbízik a pap az illető lelkiismeretében, vagy nem. Rá is kérdezhet ha akar, és dönthet aszerint, ilyenre is volt már példa.


Lényeg az, hogy a Szentáldozás nem büfé-automata, hogy bedobom a pénzt a perselybe, oszt kapom az ostyát. :)

2015. aug. 19. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ha kérdezi, vagy utal rá, hogy miért nem ott gyónsz, mondd meg, hogy van egy lelki-vezetőd és nála szoktál gyónni is (nem kell megnevezni). Nem szólhat bele, nem is fog. Megértem azokat, akik "idegen helyre mennek" mert ez lényegi, hogy a pap csak egy közvetítő, a kegyelem működéséhez, és ezt jobban működik ismeretlennél.

Nem akarok vitát, de szerintem nem adta ki a gyónási dolgaidat - nagyon nem adhatja ki, és nem is szokták.

Kell az a gyónás.. Calcuttai Teréz anyának, (aki köztudomású, hogy nem volt egy megátalkodott bűnöző:D:D:) is volt lelkivezetője, gyóntatója... Kell az a szellemi lelki épüléshez, szellmi úton járáshoz.

2015. aug. 19. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Titoktartás ide vagy oda...

Ha van egy dolog, amiről 100% biztosra tudom, hogy senkinek nem mondtam el, és nem is tud róla, de gyónáskor beszéltem róla, de csak akkor, majd visszahallom célzásként, akkor mégis, gondolom, nem a Jóistenke kotyogta ki...


Nekem jobb az, ha idegen atyánál gyónok.


Ha automatának nézném, nem tenném fel ezt a kérdést sem. :)

2015. aug. 19. 16:43
 9/11 A kérdező kommentje:

Ja, és hogy beszéljem meg az atyával, hogy másnál gyónok.

Mikor és hogy, amikor a mise előtt gyóntat, nem ér rá, mise után autóba ül és megy máshova misézni....mert neki nem csak mi vagyunk az egyetlen közössége. Ez utóbbival maga indokolta, amikor többen jelezték mások, hogy szeretnék, ha nálunk is elérhetőbb lenne mise és gyónás előtt vagy után.


Én ezért beszélni sem akarok vele, hogy máshova járok...


Nem érzem azt, hogy be kellene neki számolnom erről. Csak azért, mert egyszer éppen jobban ráért és utalt a nem gyónásra....

2015. aug. 19. 16:47
 10/11 anonim ***** válasza:
Csak annyit mondj, hogy máshova jársz gyónni. Tipp: érdemes lenne oda járnod misére és áldoznod is. A gyónási titok megsértése kiközösítéssel jár, tehát ha kikotyogta a pap, akkor nem is misézhetne, hacsak nem oldotta fel a püspöke.
2015. aug. 19. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!