Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hit és a tudás ugyanaz?

Hit és a tudás ugyanaz?

Figyelt kérdés

Ha nem, akkor miben különbözik a kettő?

A hit tárgyát be lehet bizonyítani egzakt módon hit nélkül?

Hit alatt nem a hiszékenységre gondolok, hanem az erős élő hitre.



2015. nov. 3. 22:17
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem eléggé egyértelmű h a kettő nem ugyanaz.

Nem halottam olyan tudományos kutatásról ami bebizonyította volna Isten létezését, ennek ellenére hány millió ember hiszi erősen hogy van?


Vagy hogy értetted?

2015. nov. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Clark Kent.. ***** válasza:
100%
Nem.
2015. nov. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Acvarius válasza:

A hit altalaban azoknak a dolgoknak a megmagyarazasa, amellyekrol mar nem tudunk esszerut allitani: "Duhong a tenger ,az istenek haragszanak rank." Lehet benne valami Ame-No-Mi-Kumari Shinto vízistennő, lehet, hogy tenyleg megharagudott rajuk, viszont lehet, hogy a szelek istene a duhos.

Leirjam, hogy mit TUDOK az istenekrol? .

A hit megmagyarazhatatlan dolog, egyet erteni lehet vele, de megcafolni nem. Azt allithatod, hogy valami van, de nem mindig allithatod azt ,hogy nincs: Nincsen vaj a kamraban, nincsen fogszabalyzom (azt allithatom). Nincsenek istenek ,miert ne lennenek? Lehet, hogy csak te nem lattad oket.

Ezert nem jo ez a kifejezes:" hiszem ha latom", mert a szemet a legkonnyebb becsapni.

A tudas az az, hogy mar lattam, magyaran nem csak hiszem, hogy a Fold kering a Nap korul, hanem tudatosan allitom. En tudom, hogy van a Vilagfa, de ha mas csak egy istenhivo, akkor neki mondhatom, hogy igenis letezik, de egy kereszteny mar poganynak belyegezne.. . :(.

2015. nov. 3. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 szp72 ***** válasza:
24%

A hit tekintélyi alapon való igaznak tartása valaminek.

Ha a hit forrása abszolút megbízható, akkor a hitem egyben tudás is.

Valójában a tudásunk legnagyobb része hiten alapul, hiszen képtelenség mindennek utána járni. Egyszerűen elfogadjuk, mert megbízhatónak tartunk mondjuk egy tankönyvet.


A tudás nem feltétlenül az igazság birtoklása, hanem inkább meggyőződés, hiszen lehet téves is a tudásom.


A tudás tehát meggyőződés, a hit pedig elfogadás. Ha a hitem forrásában abszolút megbízok, akkor a hitem tudás is egyben.

2015. nov. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

nem, a valóság megközelítésének egy egész más síkja, persze néha vannak átfedések


példa: tudás->maghasadás megértése, leírása, használatára való képesség megszerzése hit-> a maghasadással kapcsolatos tudást szinte ingyenes energia előállítására vagy atombombák fejlesztésére használjuk e


a hit más nyelvekben nem az "elhinni"-ből származtatható hanem pl az adott nyelv szavára a bizalomból vagy a hűségből, ott talán még kevésbé félreérthető


átfedések adódhatnak persze, pl etikai kérdések könnyebben eldönthetővé válnak bizonyos mennyiségű lexikális tudás birtokában, illetve a kutatás is bizonyos célok érdekében történik


mindenki aki nem "az erősebb kutya b..." elv alapján él csupán az "hisz" valamiben


és az ateizmus is vallás ha pszichológiailag vagy társadalomtudomány szempontjából vizsgáljuk

2015. nov. 3. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Igen. De az én ismertem és tudásom, illetve megtapasztalásom csak az enyém, nem másé. Én nem elhiszem, hogy van Isten, hanem tudom, míg az, aki ezeknek az ismereteknek és megtapasztalásoknak a hiányában van, azt mondja, hogy ez nem igaz, én tévedek,csak mert nem élte át amit én.
2015. nov. 4. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

#1 Azért tettem fel a kérdést mert úgy látom ez eléggé zavaros, nézzél csak szét itt a gyakorin. Például Isten egzakt módon való tálalása.


"hit forrása abszolút megbízható"

Milyen forrás, és azt hogy lehet bebizonyítani?


"Valójában a tudásunk legnagyobb része hiten alapul, hiszen képtelenség mindennek utána járni. Egyszerűen elfogadjuk, mert megbízhatónak tartunk mondjuk egy tankönyvet."


Hiten alapul a tudás, tudomány? Tehát építek egy műtárgyat és akkor vagy-vagy alapon nézem hogy összedől e avagy sem? A tankönyvet tudtommal az ember értelmezi, gondolkodik mikor olvassa, utánanéz több forrásnak, teszem azt megérti nem? Nem csak vagy-vagy alapon hisz benne.

Kedves szp72, te a hited tárgyát be tudod mutatni egzakt módon, tudod bizonyítani a hited nélkül? Vagyis elvonatkoztatva? Természetesen azzal tisztában vagyok hogy az emberben munkálkodik az élő hit. Ami nem a hiszékenység, nem a vakhit.


"Én nem elhiszem, hogy van Isten, hanem tudom,"

#6

Istent nem hit által lehet megismerni?

2015. nov. 4. 06:14
 8/15 Acvarius válasza:
0%

Az istenekben nem kell hinni ,tudni kellene roluk, hogy vannak. Nem akarok predikatorna, vagy mi a fenenek tunni, de istenek vannak.

A kulonbozo kulturakban azer "kulonboznek", mert masmilyen testben mutatkoztak meg. Az emberek elott. Aki tudja iranyitani az "almait" ,azok totemuk segitsegevel lathatnak nehany istent. Oregistent csak a halottak "lathatjak", es akkor dont, hogy az osokhoz kerul, vagy a gyokerszinten lesz-e bezarva.

Az isteneket csak tavolrol lathatjak, hiszen hozzajuk kerulni ,nem elonyos.

Persze az aki egy Isten-ben hisz ,annak mas lehet a velemenye. :)

2015. nov. 4. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A hithez kell valamilyen fokú tudás,tapasztalat is,hiszen valamin el kell indulni.De,hogy lehet hinni olyasmiben,amiről semmi tapasztalatunk nincs? A kulcsszó a nyitottság.Ha elfogadom azt,hogy igazából "bármi" lehetséges,akkor megnyílnak előttem az utak,lehetőségek.Paradox módon,a tudás ilyen értelemben=nem tudás,mert megrögzött,szilárd hitrendszerrel a saját korlátaimat állítom fel,így nem tudhatom,hogy mi van a falakon túl.De ha szilárd hitrendszerem van,akkor is nagyon fontos,hogy higgyek benne.
2015. nov. 4. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Valahol ugyanaz.A hatásaiból visszavezetve a hit tárgyát,tudásra lelsz.Pl.:elektromos áram.Nem látod,de a vele járó hatásokat (mező,mágnesesség,...) vizsgálva meggyőződsz valóságáról,sőt idővel tudsz is vele számolni,használni akár.

Az eredő ok sokszor nem látszik egyértelműen,de a hatásaiból egyértelműen visszavezethető,felfedezhető.Egy elmélet keretein belül el is nevezhető...:)

2015. nov. 4. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!