Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus iskolába járok,...

Katolikus iskolába járok, vallásosan neveltek. Már nem hiszek Istenben. Váltsak iskolát?

Figyelt kérdés

Mindkét szülőm katolikus. Már általános iskolába is katolikusba jártam, gimibe ráadásul egy katolikus lánygimnáziumba járok, ahol komolyan veszik a vallást és sok ehhez kapcsolódó esemény van.

Fiatalabb koromban természetes volt számomra, hogy én is vallásos vagyok, kicsi korom óta jártam misére, ebben a környezetben nőttem fel, az iskolában is ezt láttam. Egy-két éve azonban, ahogy egyre inkább önálló gondolataim vannak, egyre többet tudok a világról, egyre többet olvasok, egyre kisebb a hitem... sőt, nyárra eljutottam oda, hogy igazából már nem hiszek Istenben. Elhagytam az esti imákat, nem járok már a családommal templomba. Ők ennek persze nem örülnek, de beszélgettünk róla, nem kényszerítenek. Szerintem reménykednek, hogy csak kamasz kori lázadás.


Az iskola a legnagyobb gondom most. 16 éves vagyok, 10. osztályos, 2,5 évig még gimis leszek. A suliban minden hétfőn misével indítunk, minden nap közös ima, rengeteg vallásos dolog, és én ettől már nagyon idegenkedem. Külön tanóra is van (a hittan mellett), amelyeken vallási témákat beszélünk meg, és az érzéseinkről beszélünk. Képmutatásnak is érzem, hogy részt veszek ezekben, miközben már Istenben sem hiszek. Szeretném, ha nem olyan elvek irányítanák a hétköznapjaimat, amelyeket nem tartok magaménak és nem hiszek bennük. A suliban még nem mertem ezt elmondani, mert olyan közeg, hogy szinte elképzelhetetlen, hogy valaki nem vallásos... Mindegyik iskolatársamról úgy tudom, hogy tényleg hívő katolikus, ahogy a tanárok is. Persze ennyi ember között biztos van, aki nem vallásos, csak nem árulja el, mint én, de ez teljesen tabutéma... Nem tudom, hogy reagálnának. Így viszont folyamatosan hazudok, amikor a vallás kerül szóba, és ezt se bírom sokáig...


Másrészt viszont sok szempontból nagyon szeretek ebbe a suliba járni. Innen van az összes barátnőm, akikkel már 4. éve oszt.társak vagyunk (6 osztályos gimi), imádom őket, és a suli rengeteg olyan jó programot kínál, amit máshol lehet, hogy nem kapnék meg. Kirándulások, külföldi utak, közösségkovácsoló iskolai programok. A tanárokat is nagyon bírom, az oktatás színvonala is magas. Ha nem lenne a vallás-dolog, eszembe se jutna elmenni innen. Így viszont nem jó, hogy titokban kell tartanom, hogy az iskolai elveiben már nem hiszek...


Szerintetek mi lenne a legjobb megoldás?

a) Maradjak a suliban, és a hátralévő 2,5 évben tegyek úgy, mintha még mindig vallásos lennék?

b) Maradjak a suliban, de beszéljek erről valamelyik tanárral, hogy ne legyen bűntudatom?

c) Menjek át egy nem egyházi iskolába?


Vallásos és nem vallásos emberek tanácsát egyaránt várom. Köszönöm!


16/L


2015. nov. 7. 14:35
1 2 3
 1/22 Clark Kent.. ***** válasza:
Ezt a döntést nem hozhatja meg más helyetted, neked kell átgondolnod, hogy jársz jobban.
2015. nov. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
55%
maradj ott de ne tettesd, ennyi
2015. nov. 7. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
55%

Én a "b" alternatívát javaslom.

Tévedés arra fogni a dolgot, hogy "kinyílt a szemed" meg hogy "elkezdtél önállóan gondolkodni", mivel a hit nem ezektől a dolgoktól függ. Nyilván a magad útját kell járnod, de talán egy kicsit túl dialektikusan fogod fel a dolgot.

2015. nov. 7. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
64%
Nem tudom, ez milyen iskola, ugyanis vannak egyházi iskolák, ahol egyáltalán nem elvárás a hit. Nem vagyok biztos abban, hogy nálatok minden tanuló "szentfazék". Ha jók a tanárok, jók a társak, akkor azt javaslom, mindenképpen maradj! A gondolataidat pedig nem kell szégyellni, vállald fel őket! Akár a "beszélgetős" órán is bedobhatod.
2015. nov. 7. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
58%

Az iskolaváltást nem ajánlom semmi esetre sem. Hamar megbánnád.


Te lennél a "friss hús", akire minden csávó rányomul, a csajok meg kiutálnak majd maguk közül, mert a srácok rád nyomulnak. Akkor is kiutálnak, ha a srácok hiába nyomulnak nálad.


Nagyjából ezt a szappanoperát játsszák minden suliban, ha új diák érkezik.

2015. nov. 7. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
69%

Hogy őszinte legyek, nem nagyon láttam még normális katolikus iskolát. A környékbeli városokban nincs ilyen, az biztos, mindegyik legallja intézmény, ahol alig vannak egyáltalán hívők, csak azért keresztény suli, mert az egyház könnyebben fenn tudja tartani mint az állam. Szerintem ne menj át másik iskolába, maradj csak, és nyugodtan beszélj róla valakivel. Meg persze még lehet, hogy változni fog a véleményed.


16 éves katolikus lány

2015. nov. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim válasza:
0%

Én ennek nagyon ellene vagyok hogy valakire ráerőltetik a vallást. ÉN csak ott tanítanám a hitet ahol direk azt akarja tanulni a gyerek például lelkész akar lenni. de az hogy hallottam ismerőseimtől hogy általános suliban már muszály imátkozni meg ilyenek...Komolyan mintha szekta lenne.Meg gyónni.A sok katolikus pap meg hallani néha hogy nyulkálnak a kisgyerek gatyájába . Fúújj.

Bocs az offért:)

2015. nov. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

#7

"ÉN csak ott tanítanám a hitet ahol direk azt akarja tanulni a gyerek például lelkész akar lenni. de az hogy hallottam ismerőseimtől hogy általános suliban már muszály imátkozni meg ilyenek.."


Csak akkor muszáj imádkozni, ha a szülő hittanra íratja a gyerekét. Íratta volna erkölcstanra, ott nem kell imádkozni.

2015. nov. 7. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

A mi iskolánk tényleg nagyon katolikus. Minden hétfőn közös mise az iskola kápolnájában, plusz még jópár alkalommal más napokon is. Minden nap délben közös ima. Köszönések, üdvözlések mind latinul (Laudetur Jesus Christus!). Lelki napok, lelki gyakorlatok. A tanáraink kb. fele nővér.


Szerintem is jó lenne maradni, csak nem tudom, kivel beszéljek erről. Itt valahogy alapnak veszik, hogy mindenki vallásos, és bár biztos van, aki "nem szentfazék", ilyenről nem beszélünk... A barátnőimmel sem beszéltem még erről (mind hívők), talán velük kellene először?

2015. nov. 7. 16:16
 10/22 anonim ***** válasza:
és hianyzasnak számít ha nem mész misére?
2015. nov. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!