Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szeretnék jobban megismerkedni...

Semmi, szinte por.. kérdése:

Szeretnék jobban megismerkedni a Hinduizmussal. Mely műveket ajánlotok ilyen célra?

Figyelt kérdés
Bhagavad-Gítát olvastam, és nagyon tetszett. Szívesen megismerném jobban a Hindu vallást de annyira szerteágazó és gazdag hogy jó lenne egy vonal amin elindulhatok.. Aki ebben jártas tudna adni valami támpontot? Ez egyetlen kikötésem hogy kérem hogy az úgynevezett "New Age" hívői nem válaszoljanak, tényleges, legitim, valódi Hindu források érdekelnek.

2015. dec. 1. 22:26
 1/8 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem ez sokkal gyakorlatiasabb vallás annál, hogy pusztán a szentkönyveit tanulmányozva hitelesen meg lehetne ismerni. Főleg nem autodidakta módon.


Én a Védákból olvastam azokat a szemelvényeket, amiket magyarul is kiadtak, és persze tetszett is, meg épülésemre is szolgált, de nem mondanám, hogy bármi közelebbi ismeretet is adott volna a hindu vallásról. :)

2015. dec. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Olyanról mint egységes hindu vallás nem is igazán beszélhetünk, hanem eredendően azonos gyökerű iskolákról amik közelebb vagy távolabb állnak egymástól de bizonyos közös pontok összekapcsolják őket.

Ezek között hat fő ortodox iskola van, mivel ezek állnak a legközelebb a Védikus tanításokhoz szerintem ezekkel lenne érdemes ismerkedned. Egymással harmonikus kapcsolatban állnak.

Nos, hogy ki mit ért meg bizonyos tanításokból az egyéni adottságokon is múlik. Vannak akik első olvasásra úgy értenek meg egyes dolgokat mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, vannak akiknek egy élet nem elég rá. Az sem mindegy milyen módon van ismertetve egy tanítás, továbbá hogy mennyire érzékeny az ember bizonyos összefüggések megértésére vagy szimbólumok feloldására, mennyire tud ráhangolódni egy bizonyos fajta gondolkozásra. Szerintem az elsődleges cél, hogy ezt a ráhangolt állapotot elérje valaki, hiszen utána egy szent iratot is könnyebben tud értelmezni. Addig felesleges olvasni, mert semmit nem fog érteni belőle egy ember, hasonlóan egy tájleíró vers olvasásakor ha az ember nem rendelkezik kellő ismeretekkel, és ráhangoltsággal akkor annyit fog érteni a versből amit az a szavak szintjén, miközben a lényeg nem a szavakon és a tájon van, hanem egy elvontabb üzeneten. Ezért én elsőként Baktay Ervin: India bölcsessége című könyvét ajánlanám. Nekem ez volt a bevezető ami amellett hogy ellátott a szükséges alapismeretekkel, megnyitotta a gondolkodásomat az felé hogy meg tudjam érteni az egésznek egységes lényegét. Szerintem fantasztikus könyv, remélem neked is segít. Ez tényleg egy bevezető, nagyon részletekbe menő ismereteket nem fog adni, de erre nincs is szükséges, így is éppen eleget ad ahhoz hogy elindulj egy jó úton a megértéshez. Ha érdekelnének még utána egyéb részletesebb,inkább specifikus mint általános könyvek akkor szólj.

Ha esetleg valami kérdésed támadna témával vagy a könyvvel kapcsolatban, írj bátran akár privátban, megpróbálok válaszolni.

2015. dec. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Baktay Ervin - Szanatána dharma


Ezt a könyvet ajánlom.

Nagyon jól leírja, hogy 'mi a helyzet'. Egy teljesen laikus számára is érthető, de a hindu vallásban jártasabb embernek is érdekes.

2015. dec. 2. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja, meg Bakos Atilla tud ilyenekről mondani valamit: https://www.youtube.com/watch?v=h38sImKXHjE
2015. dec. 2. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

René Guénon: Általános bevezetés a hindu doktrínák tanulmányozásához

Tényleg nagyon jól bemutatja a hindu "vallás" szerteágazóságát anélkül, hogy csapongó lenne és nagy előnye, hogy nem valami szektás álláspontból tárgyalja a témát. Nem száraz, tudományoskodó munka, de nem is zavaros misztifikáció, mint a new age-es írások.

2015. dec. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

# scriba


Guénon tényleg nem gagyi, de azért óvatosan kell vele is bánni. Nekem több ponton is úgy tűnt vele kapcsolatban, hogy ő is félreért egy-két dolgot, olyasmit, amit általában a nyugati emberek hajlamosak félreérteni. De azért tényleg érdemes rá odafigyelni.


(1. voltam, 2. nem én voltam)

2015. dec. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 catmother válasza:
100%
Bakos Attila: Ég a szívben. Jó vastag, és nagyon szerteágazó, kiváló könyv. Magam is kereső vagyok.
2015. dec. 13. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Bakos Attila tenyleg nagyon jo!

En mostanaban mindenfele puranat olvasok, sajnos szinte mind angolul van. Ezek a vedak kiegesztesei, nagyon hasznosak.

Illetve az Isopanisad nagyon szep, ha nem a legszebb, bar a Prabhupada magyarazatok kicsit furik nekem...

Egyebken tenyleg nagyon szerteagazo a hinduizmus, lehetetlen egysegesiteni. Mindenki megtalalja benne a neki megfelelo iranyzatot. Valaki a szemelytelen Valosagban hisz, valaki a szemelyes Istenben, valaki mindent illuzionak hisz, semmi sem letezik...es valamilyen szi ten mind igaz. Mert ezek ugyanazon Valosagnak mas-mas aspektusai kulonfele nezopontokbol. Ezert gyonyoru a hinduizmus 😍

2015. dec. 14. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!