Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan van a halottak napja a...

Hogyan van a halottak napja a reformátusoknál? Mit, hogyan csinálnak a síroknál, mit, hova tesznek a síron? És mikor?

Figyelt kérdés

Mert szeretnék egy üzenetet a sírra tenni, azoknak, akik halottak napján odamennek.

Élő családtagokat remélek találni így; vannak, akik az unokatestvéreiket találták így meg, hogy levelet írtak nekik, és a síron hagyták, vagy megkérték a temetőgondozót, hogy tegye a sírra.


De ehhez tudnom kéne pontosan, hova nem baj, ha odateszem, tetetem, hogy hova illik, vagy nem illik. És hogy mikor, hogy meg is találják.



2016. jún. 12. 01:49
 1/8 anonim ***** válasza:
Szia ! Én és apám reformátusok vagyunk.(édesanyám elhunyt) Mi nem csak halottak napján megyünk a temetőbe,és a tesóm és a gyermekei sem,hanem amikor úgy érezzük.Az hogy halottak napjakor mi szokás ? Aki megteheti az kimegyen,és mécsest gyújt.Ezt a sirkő elé szoktuk tenni.Az hogy rokonokat megtalálni a sirnál hagyott üzenettel hát az nem szokásunk.Olyat szoktak,és mi is hogy ha pont a temetésen nem tudunk ott lenni akkor gyász szallagot irni,de ezt azok is teszik akik ott tudnak lenni.pl fájó szivel búcsúzik,és megnyugvást kiván XY és családja...A rokoni kapcsolat felvételre talán valóban a temető gondnoknak kellene szólni,hogy ha ahoz a sirhoz mennek,kérem ezt a papirt adja oda.Ilyenkor illene minimum 1-2ezret adni a gondnoknak,és a cetlni leirni,hogy milyen ágon rokon,és egy telefonszámot.A sirnál csak koszorú van,és virágok.Olyan,hogy itt jártam ez,és ez vagyok hivjatok fel hát olyat nem szokás a sirnál hagyni.És mint irtam nem csak halottak napjakor megyünk ki.Ismerek olyan férfit,és az anyját aki hetente kb 2x kimegyen,de volt olyan srác akiről tudtam,hogy majdnem minden második nap kimegyen az apja sirjához.Ez egy kényes területe az embereknek.Én beszélni szoktam az anyu sirjánál,és sirni is szoktam.Nem hinném,hogy örülnék egy itt jártam hivjatok fel papirnak.Sajnálom,de nem illő !
2016. jún. 12. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
kiegészités: Ha falun van a sir akkor a helyi pappal kellene beszélni.Ez és ez vagyok,innen jöttem.Fel szeretném venni a kapcsolatot vele,és vele.Ilyen esetben a pap ismerheti vagy a pap segitője ismerheti a rokont.Jobb először tudni a levél cimet,és irni egy tapintatos levelet,még akkor is ha pont az adott faluban van.Hozzánk is közeledet egy távoli rokon,de igazából betörtek az életünkbe,és megzavarták azt.Közben ha levelet irt volna akkor másként kezeltük volna.Szerintem senki sem szereti ha csak úgy a levegőből jelentkezik egy rokon akit előtte sosem látott...nálunk igy volt...
2016. jún. 12. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb, ha a facebookon üzensz a rokonoknak.
2016. jún. 12. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


Igen, én is gondoltam, hogy nem biztos, hogy jó ötlet.

De többen a családfakutatók csoportjában állítják, hogy így találtak meg unokatestvéreket.


Én megam sem gondoltam, hogy jó ötlet, de már próbáltam mást is, és úgy nem sikerült rokont taláni, pedig kell, hogy legyen. Csak ugyanugy nem tud rólam, személy szerint, mint én őróla.


Próbálkoztam a fészbúkon, presze hogy ott kezdtem. De a biztosan rokon -kis falu, kiköpött nagyanyám öccse- is azt írta, hogy nem az; hogy tévedés.

Írtam lelkészeknek is, többedik levélre épphogy udvarias, kitérő válaszokat írtak. Nincs idejük bokros teendőik miatt, a gyülekezetbe szívesen várnak, ha érdekel az istentisztelet.

Nem todum, hogy ez egy református dolog-e, bár a katolikus papok sem jöbbak, csak megígérik, hogy ahogy tehetik természetesen segítenek, majd írnak, aztán semmi. Mindig csak valami későbbi dátum, mert addig nagyon elfoglaltak. És nagyon sajnálnak, hogy nem tudok odamenni. Imádkoznak értem, hogy jobban legyek.


Odamenni nem tudok, de küldtem nekik a családdal kapcsolatos adatokat, amiket mások is tudnak használni, akik a családjukat kutatják.

Tudom, hogy biztos pénzt kellene adnom, a levelekben kérdezem is, hogy mit tehetek, mivel viszonozhatnám, ha segíteni tudnak. Azt csak nem kérdezhetem, hogy mennyibe kerül, vagy igen?


Nem hiszem, hogy el leszek majd egyszer annyira keseredve, hogy mégis kipróbálom a sírra tett üzenetet, de ahogy 1-es is meggyőzött, nem valami jó megoldás.


Kösz mégegyszer.

2016. jún. 12. 15:25
 5/8 mamikert ***** válasza:

Kedves kérdező! Én református lelkész vagyok. Kerestek már meg levélben, emailben, telefonon hasonló kérésekkel. Egy egyszerű keresést, amikor tudják, pontosan kit keresnek, kb. év szerint is, gyorsan meg lehet találni. Tudtam segíteni. Ám olyan is volt, hogy több levélváltás történt, mert hiába böngésztem, az a család nem nálunk volt nyilvántartva. Ez nem pénzkérdés, én nem is kért4em ezért semmit. Volt olyan, hogy valaki Isten dicsőségére adományozott ilyenkor, ez teljesen önkéntes. Ettől függetlenül segítek, ha tudok. Az is többször előfordult, hogy valaki személyesen jött el, odaadtam az anyakönyveket, és maga lapozgatta, keresgette, egyik név elvezette egy következő családtaghoz, nagyon boldog volt, hogy sikerült. Ez azonban több órás kutatómunka, és azért volt eredményes, mert ő tudta, milyen neveket érdemes keresni.

Tehát ha teheted, menj el személyesen, kell, hogy segítsenek. Ha mégsem segítene egy kolléga, azt nagyon sajnálnám :( Üdv!

2016. jún. 13. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


Sajnos nem mindenki ilyen, sőt.

A probléma az, hogy a házat is nehéz elhagynom, nem tudok odamenni. Tudják is, meírtam.

Nem olyanra van szükségem, amit az anyakönyvekben meg lehet nézni, élő személyeket nem szabad, ha jól tudom.

Bár tényleg egy adatot még régebben kértem anyakönyvből, arra választ sem kaptam, pedig pontosan megírtam mindent. És ma is élnek ott azonos nevűek, latni a honlapjukon.

Másik faluban a fészbúkoldalunkon írták, hogy a hozzám is tartozó néven jár le sír, és arra gondoltam, hogy nehogy fölszámolják, ha itt vagyok, esetleg egyedül, akit érdekel. De ott sem válaszoltak, hogy mit kell csinálni, pontosan kiről van szó, mennyibe kerülne, stb.


Ha néha nem lenne egy-egy ember, és véletlenül pont állami hivatalnok, aki válaszol, és még meg is adja mások ímélcímét, vagy ötleteket is ad, már azt hihetném, hogy velem van a hiba, én írok valamit rosszul, vagy nem is tudom mi.


De azért az olyan fura, hogy igazából ennyire nélkülözhetetlen a személyes kontaktus annak ellenére, hogy tényleg mindent gépen csinálunk manapság.

2016. jún. 13. 15:24
 7/8 mamikert ***** válasza:
Valaki mondta, hogy olyanokról nem ad az anyakönyvből tájékoztatást, akik még élnek? Én nem tudok ilyen szabályról.
2016. jún. 25. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

A törvény szerint bárki elérhet 30 évnél régebbi halotti, 60 évnél régebbi házassági és 90 évnél régebbi születési anyakönyvi adatot. És leszármazottra ezek az időhatárok nem vonatkoznak.


De oldalági rokonok nem leszármazottak, szóval pl. nagyanyám testvéreinek a leszármazottjaira én bárkinek minősülök. sajnos.

2016. jún. 25. 20:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!