Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az evangélikus vallás valahol...

Az evangélikus vallás valahol félúton van a katolikus és a református között, szokásaikat, hittételeiket, templomaik kinézetét tekintve?

Figyelt kérdés
És miért van az, hogy angolul az "Evangelical" szó nem a Lutheránus egyházat jelenti, mint nálunk, hanem a XX. században létrejött Neoprotestáns irányzatokat?

2016. júl. 10. 11:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Az evangélikus Vallást ugye Luther Márton alapította.Az evangélikus vallás valóban mondhatni hogy egy átmenet . A Katolikus egyház engedi a képábrázolásoka. Az evangélikus egyház Csak olyan képeket enged meg amelyek Jézushoz köthetők( ha jól tudom) A református egyház még a kereszt ábrázolását is tiltja. A katolikus egyházban minden misén van áldozás. Az evangélikusoknál nincs mindig úrvacsora de ha van azt kovásztalan kenyérrel végzik. Míg a reformátusoknál mindig van és mindig kovászos kenyérrel. A Katolikus templomok díszítése változó, pl a gótikus katolikus templomok nem igen díszesek a barokk templomok annál inkább. Az evangélikus templomokban vannak díszek minimálisan a református templomban egyáltalán (Bár erdélyben az ilyen templomok mennyezetét virágmintákkal díszítik.Hittételekről a wikipédián részletesen olvashatsz.
2016. júl. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

igen, első ránézésre "valahol a kettő között" de ennél azért bonyolutabb


ez "evangelical"-t pedig kb úgy lehetne fordítani, hogy "evangéliumi" mert ezek a neoprotestánsok azzal az igénnyel lépnek fel ,hogy ők olyan keresztények mint amilyeneket a biblia leír

2016. júl. 10. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
23%

Szia!


A Római katolikus vallás gyakorlatilag a IV. századtól létezik, amikor a kereszténység államvallássá lett. Nagyon sok mindent megváltoztattak az eredeti bibliai tanításokhoz képest és ez ellen léptek fel a reformátorok.


Mivel Luther - az evangélikus felekezet megalapítója - azelőtt búzgó katolikus volt, így nem szakított olyan radikálisan a római istentiszteleti formákkal, mint a legtöbb később reformátor, például Kálvin, aki a református egyház megalapítója volt.


Luther alapelve az volt, hogy az egyházban minden szabad, ami nem ellenkezik az evangéliummal. Így - bár a latin helyett áttértek a nép nyelvére - templomaikban továbbra is megtalálható az oltár, a kereszt, a papi ruhák, a gyertyák, a keresztvetés, amelyeket a legtöbb protestáns egyház - köztük a református - is elvetett, mint túl katolikus dolgokat. Az evangélikusok azonban úgy vélik, hogy a liturgiának ezek a formái nem követelmények, mégis értékesek, részint a szépségük folytán, részint azzal, hogy általuk részesedünk a megelőző korok hívő keresztény családjainak a vallásos tapasztalatában. A magyarországi evangélikus templomokban is találunk tehát Jézus Krisztust, vagy bibliai személyeket és történeteket kiábrázoló oltárképeket. Ezeknek a templomba bevitelét a reformátusok nem helyeselik.


Ha nem is olyan nyomatékkal, mint a Római egyház, az evangélikusok is azt tartják, hogy a kereszteletlenül elhalt kisdedek nem üdvözülhetnek. Ezért ők is megengedik az un. szükségkeresztséget, ilyen a reformátusoknál nincs.


Az úrvacsorával kapcsolatosan Luther arra a meggyőződésre jutott, hogy az emberi bűnért a teljes elégtétel már meghozatott a mi Urunk keresztre feszítésével, így a római tanítás a miséről és az áldozatokról értelmetlenné vált számára. Az Úrvacsora az evangélikus tanítás szerint a hívők találkozása az élő Istennel, aki valóságosan jelen van: a megszentelt kenyér és a bor Krisztus valódi teste és valódi vére, jóllehet a kenyérben és a borban semmiféle fizikai változás nem történik. A kenyér alatt náluk ostya értendő.


A reformátusok nem fogadták el Luther tanítását, hogy Krisztus teste és vére valósággal jelen van az Úrvacsorai jegyekben, szerintük, ha Krisztus egyszer az ő igéjében és Szentlelkében velük van, az igazi hitnek semmi szüksége nincs arra, hogy őt még testileg, szájjal ehetően is magához vegye. Jézus szava: "ez az én testem" szerintük egyszerű jelképes beszéd, amivel az Úr, mint minden keleti ember, sokszor élt tanításai során.


Hát röviden ennyi jutott eszembe...


Üdv. Péter

2016. júl. 11. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Anxo ***** válasza:

Szia!

Nincs félúton, a reformátushoz sokkal "Közelebb" áll, mar amennyire a protestáns mozgalomból kialakult felekezetek kozel állnak egymáshoz.

Mint az elottem szolo elmondta, a protestáns felekezetek egy 16. században élt ember elgondolasai, elvei alapján jottek letre, akit utan tobb masik tanító is követett,akik megalapították a maguk vallasait. Tobb ponton szakitottak az apostoli tanítással, es egymással is. Innen eredeztethetők a ref. es Evangélikus gyülekezetek is.

2016. júl. 12. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Csak pontosítani szeretnék, mielőtt bárki félreértené: én nem írtam olyat, hogy "a protestáns felekezetek egy 16. században élt ember elgondolasai, elvei alapján jottek letre, akit utan tobb masik tanító is követett,akik megalapították a maguk vallasait. Tobb ponton szakitottak az apostoli tanítással, es egymással is." - sőt még csak nem is utaltam erre.


Én azt írtam, hogy a Római Katolikus Egyház sok mindent megváltoztatott az eredeti bibliai tanításokhoz képest, és ez ellen léptek fel a reformátorok. Vagyis éppen, hogy az egyház szakított több pontos a Jézusi és apostoli tanítással, ezért volt szükség a reformációra, vagyis a visszatérésre az eredeti biblia tanításokhoz.


Üdv. Péter

2016. júl. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Anxo ***** válasza:
Nem írtál Lutherről?
2016. júl. 12. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!