Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért pont a nyúl és a tojás...

Miért pont a nyúl és a tojás a Húsvét "jelképe"?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


honnan jött ez az egész? Egyáltalán mi köze a nyúlnak a tojáshoz? S a kettőnek mi köze Jézus feltámadásához?



2017. ápr. 5. 11:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Gondolom pogány elemek is belekeveredtek ... Semmi köze Jézushoz és a hívőkhöz. Ez amolyan kultúrkeresztény kérdéskör szerintem


Talán ez választ ad, de lehet, hogy baromság:

[link]

2017. ápr. 5. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
A húsvét jelképe inkább a bárány és a korpusz nélküli kereszt, a nyúl és tojás csak a néphagyomány része.
2017. ápr. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 TR75 ***** válasza:

A tojás a termékenység jelképe ("tavasz, megújulás, új élet és egyebek" a "pogány" hagyományokban), ehhez társult a keresztény értelmezésben az újjászületés ("Jézus kereszthalála által").

A nyúl szapora állat, tehát egyből kapcsolódunk is a tavaszi megújulás-termékenység témaköréhez.

(Amúgy a nyúlra két magyarázat lehet még: egy félreértés (Hasel-Hase) német területről, vagy az, hogy van olyan faj, amelyik fészket épít, nem üregben él.)

2017. ápr. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
11%
a tojás régi termékenységi jelkép, a nyúl meg onnan ered h régen a bárány volt a jelkép de egy képeslapon elég nyúlszerűre sikerült és ezt sokan átvették
2017. ápr. 5. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

A hústvét ösrégi tavaszi termékenységi ünnep, ezért a tojás az egyik jelképe, a nyúl, mint szapora állat szintén.

A nyúl meg azért "rak" tojást, mert a németben a Hase =nyúl és a Hasel = császármadár szavakat összetévesztették, és a nyúlra fogták a tojásrakást.


A húsvétnak semmi köze sem Jézudhoz, sem a kereszténységhez, csak egyszerüen "ellopták" a meglévö ünnepet

2017. ápr. 5. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
14%

Dehogy termékenységi ünnep:)


A húsvét a zsidó pészach, a kivonulás ünnepe (Egyiptomból való szabadulás ünnepe). Húsvétkor feszítették meg az Urat, innen a kultúr-keresztény folytonosság. Persze belekeveredtek népi elemek is: tojás, nyúl. A zsidó kivonulás egyben Krisztusra mutató prófécia is, így a húsvét lényege Krisztus.

Az Újszövetség nem írja elő a húsvét megtartását, így az igaz hívő nem tart húsvétot, vagy nem vallásosan emlékezik meg. Csak az Úrvacsorát írja elő az Újszövetség, így a mai katolikus húsvét egy kultúrkeresztény ünnep pogány elemekkel

2017. ápr. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

#6

Te már csak tudod, biztos éltél majd 2000 éve és jó tapasztalatokkal rendelkezel, hogy mit ünnepelnek a keresztények és mit nem.

Ezzel szemben a tények azt mutatják, hogy a húsvét a legrégebbi keresztény ünnep, amit az ősegyház idején már ünnepeltek. Ekkor keresztelték például a megtérőket is.

2017. ápr. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
0%

"Ezzel szemben a tények azt mutatják, hogy a húsvét a legrégebbi keresztény ünnep, amit az ősegyház idején már ünnepeltek. Ekkor keresztelték például a megtérőket is."

Válaszom a Tiéd: Te már csak tudod, biztos éltél majd 2000 éve és jó tapasztalatokkal rendelkezel, hogy mit ünnepelnek a keresztények és mit nem. :)))

Amúgy sehol nem írtam, hogy mit ünnepeltek volna a keresztények, ha visszaolvasol:)))


"Ezzel szemben a tények azt mutatják"

Jaj de szeretem ezeket a levezetéseket:)


"Ekkor keresztelték például a megtérőket is." És aki húsvét után egy nappal tért meg, vártak egy évet:) Az Apcsel kissé más képet mutat. Bármikor lehet keresztelni. Ez valami félrement ősegyházi szokás lehetett, amit Te követsz


Katolikus vagy?

2017. ápr. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Szerintem teljesen felesleges belemenni, hogy mely felekezethez tartozom, mert húsvétot az egész keresztény világ ünnepli, nem csak a katolikusok.


Egyébként én sem éltem 2000 éve, de vannak hiteles történelmi dokumentumok, amiket én elfogadok. Természetesen nem tartozott hozzá akkoriban a locsolkodás meg a nyúl, de ezt sehol sem állítottam.

2017. ápr. 5. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Csak azért kérdeztem, mert ha saját teológiád, akkor nem vitatkozom. Nincs értelme.

Én hívő vagyok, mégsem ünneplem vallásilag, hanem csak "kulturálisan" a család miatt. Jézus Uram áldozatáról pedig nap mint nap megemlékezem. Amúgy nincs bajom a húsvét ünnepével, szép emlékű ünnep, bár nem csak a keresztények, hanem rengeteg ateista is tartja, ezért kultúrköri kérdés. Szerintem teljesen helyes pl. a húsvéti mise, megemlékezés, legalább Krisztusra vonja a figyelmet


"Természetesen nem tartozott hozzá akkoriban a locsolkodás meg a nyúl, de ezt sehol sem állítottam." Nem mondtam, hogy állítottad. Ezek a pogány elemek, amiről írtam

2017. ápr. 5. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!