Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a Pápai tévedhetetl...

Mit jelent a Pápai tévedhetetlenség?

Figyelt kérdés
2017. máj. 25. 23:39
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
89%

Hogy hit és erkölcs dolgában amit ex cathedra kijelent, az úgy van. Ez általában ünnepélyes formában történik, tehát nem egyszerűen kiáll az erkélyre és mond valamit.

Nem kell hozzá zsinat és a többi püspök jóváhagyása sem, de az egész Egyházra érvényes és kötelező. Természetesen a Biblia tanításával egyeznie kell a kijelentésnek.


Szóval láthatod, ez nem mindennapos dolog, eddig mindössze 3 ilyen volt.

2017. máj. 25. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
29%

Semmit.

Ez csak egy dogma, tehát nem szabad gondolkodni rajta.


Pl. mi történik, ha NEM a Bibliával összhangban mond valamit? És ki állapítja meg egyáltalán, hogy mivel van összhangban, amit mond? A Biblia is ellentmondásos, és a keresztények is sokszor eltérnek a Bibliától.

Pl. mi történne, ha kimondaná, hogy a cölibátus nem a kereszténység része?

Vagy mi történne, ha kijelentené, hogy igenis a része? Jézus konkrét kijelentései ELLENÉRE?

2017. máj. 26. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 szp72 ***** válasza:
98%

A pápa a katolikus hit szerint csak akkor tévedhetetlen, ha ezzel az igénnyel lép fel, vagyis amikor ünnepélyesen "ex chatedra" kihirdet egy dogmát. Máskor tévedhet, sőt akár elvileg eretnekséget is mondhat.


Nagyon ritkán van, hogy a pápa egymaga dönt dogmatikai kérdésben. Általában összehívja a világ püspökeinek tanácsát az úgynevezett egyetemes zsinatot, s a döntésüket erősíti meg tévedhetetlen tekintélyével, vagyis pápa nélkül a katolikus egyházban nem lehet dogmát hirdetni.

2017. máj. 26. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 szp72 ***** válasza:
94%

@ Pl. mi történik, ha NEM a Bibliával összhangban mond valamit?


A pápát a korábbi dogmák ugyanúgy kötik, tehát azt már eleve nem vonhatja vissza, s eleve nem mondhat azzal ellenkezőt. A dogmatizálás ezért mindig a legnagyobb óvatossággal és körültekintéssel történik.


Az mindenesetre tényleg egy nagyon kényes szituáció lenne, ha egy pápa a megfelelő formalitásokkal kihirdetne egy nyilvánvalóan hamis tételt. Ugye ez azt jelentené, hogy a pápa megbolondult, ami ugye eleve kizárja, hogy pápaként működhessen. Sok fura pápa volt már, de ennyire bolond még nem.

2017. máj. 26. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
85%
Mi az a három, ami idáig volt? Lehet tudni?
2017. máj. 26. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
63%
vazze, én meg azt hittem, hogy azt jelenti, hogy ha Pápán járok, akkor nem tévedhetek. Hogy miket tud meg az ember nap mint nap... :)
2017. máj. 26. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
Ahogy már fölöttem írták: ez hit és erkölcs dolgában van, tehát nem azt jelenti, hogy a pápa felkel és azt mondja, hogy a lekváros bukta rossz dolog.
2017. máj. 26. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"Pl. mi történne, ha kimondaná, hogy a cölibátus nem a kereszténység része? "


Nem kell kijelentenie, a cölibátus nem dogma. Bármikor megváltoztathatná, ha akarná.

2017. máj. 26. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 szp72 ***** válasza:
100%

@ Mi az a három, ami idáig volt? Lehet tudni?


Ugye maga a pápai tévedhetetlenség is egy dogma, méghozzá egy eléggé kései, az I.Vatikáni zsinaton meghozott dogma. Ez azt jelenti, hogy az I.Vatikáni zsinat előtt tulajdonképp lehetett azon vitatkozni, hogy a pápa erőteljes és ünnepélyes döntése már önmagában végérvényes dogma-e. Ezért a korábbi pápák biztos ami biztos alapon gondoskodtak róla, hogy döntéseiket egy zsinaton is megismételjék.


Én nem vagyok biztos abban, hogy csak három ex cathedra döntés volt, de olyan amelyet még nem mondott ki valamelyik zsinat is, az valóban kevés lehet. Ilyen IX.Piusz Mária szeplőtelen fogantatása és XII.Piusz Mária testestül való mennybevétele dogmája.

2017. máj. 27. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok


Erre a Máriás dologra rákerestem, biztos, hogy tévedhetetlen?

"testben és lélekben fölvétetett a mennyei dicsőségbe."


Testében a mennyben?

Mit kezd ott a testével?

2017. máj. 27. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!