Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Elképzelhető, hogy Ferenc...

Elképzelhető, hogy Ferenc pápáról egyszer majd kimondják az eretnekséget?

Figyelt kérdés

2017. jún. 23. 09:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%
Miért is?
2017. jún. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 changename ***** válasza:
Kik mondják ki?
2017. jún. 23. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
2017. jún. 23. 10:26
 4/13 A kérdező kommentje:
Feltettem egy kérdést, ami foglalkoztat. Nem kérdéseket szeretnék látni a válaszok közt. Ha nem értitek a problémát, olvassatok utána. Lehetőleg csak az válaszoljon, aki érdemben is tud a témához szólni. Köszi.
2017. jún. 23. 10:28
 5/13 anonim ***** válasza:
95%

Kedves Kérdező!


Érdemi választ szeretnék adni kérdésedre. Természetesen elképzelhető, h Ferenc pápáról egyszer majd kimondják az eretnekséget. És az is elképzelhető, hogy Ferenc pápát egyszer majd szentté avatják.


Az emberi elme képes arra, h sok mindent elképzeljen, akár egyidejűleg több, egymásnak ellentmondó dolgot is.


Nem értem, hogy a kérdésedet miért nem a Tudomány kategóriába tetted fel. Ott több ember van, aki agykutatásos és pszichológiai kérdésekben jártas.


Üdv!

2017. jún. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Kívülállóként nekem valószínűbbnek tűnik, hogy szentté avatják.
2017. jún. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

link alapjan ugy lattam ha lepecsetelik akkor minden marad a regiben

akkor miert kapna ezert (masert kaphat) kituntetest

es miert lenne eretnek ha nem valtoztatott

de lehet rosszul ertelmeztem


sokra mennek vele ha halala utan nyilvanyitjak eretneknek mivel Isten tudja hogy helyesen cselekedett e igy emberi kiatkozas miatt nem lesz a Mennybol is kiatkozva,

kerdes hogy az emberek helyesebben vagy gonoszabban fognak e elni a tortentek utan


Xy4

2017. jún. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Persze minden elképzelhető, de azért ezt én nem gondolom. Voltak azért Ferenc pápánál sokkal botrányosabb figurák is, akik ugyanúgy nem lettek eretnekek.
2017. jún. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 szp72 ***** válasza:
100%

Nem valószínű, hogy egy pápát eretneknek nyilvánítanak, legfeljebb egy-egy mondását. Az eretnek az aki tudatosan szembeszáll az egyház tévedhetetlenül definiált tanításával.


Egy pápáról - akit az egyház legfelsőbb vezetősége választ meg a hit legfőbb védelmezőjének - nehéz elképzelni, hogy tudatosan szembehelyezkedne az egyház tanításával. Az viszont elképzelhető, hogy rosszul értelmezi, rosszul magyarázza, rosszul alkalmazza a gyakorlatban.


Nem kötelező mindenben egyetérteni a pápával, szabad a pápát kritizálni, tévedéssel vagy akár súlyos esetben eretnekséggel is megvádolni, ha csakugyan szembe helyezkedik egy korábbi dogmával. A pápa nincs a dogmák felett, neki is hinne kell azokat, s bármikor számot kell adnia arról, hogy azokat nem hagyta figyelmen kívül.


Hogy mit miként kell értelmezni, ez pont maga a pápa dönti el, hiszen ezért ő a pápa. Ő dönti el, hogy egy értelmezést előír, megenged vagy megtilt. Ő dönti el, hogy min szabad vitatkozni s min nem. Ő dönti el, hogy milyen gyakorlatot enged meg és mit nem. S ő dönti, hogy kit mivel kell megbüntetni ha nem engedelmeskedik.


Ha egy intézkedése vagy állítása tömeges felháborodást kelt, akkor ő dönti el, hogy visszavonulót fúj vagy engedi akár egyházszakadásig fajulni a dolgokat, következetesen ragaszkodva a maga igazához. Az ő kezében ott van a végső eszköz, a tévedhetetlenség eszköze. A katolikus hit lényege éppen az, hogy ha pápa ezt az eszközt is beveti, akkor valóban tévedhetetlen, akkor valóban neki van igaza, s nem a szakadároknak.


Nekem egyenlőre semmi kedvem belemerülni az újból házasodtak áldozása körüli vitákba és botrányokba. Szerintem a pápa csak annyit akart, hogy gondoljuk át újból a kérdést, legyenek viták arról, hogy az újraházasodottakat mikor és milyen feltételekkel lehetne mégis áldozáshoz engedni, s nem akarta, hogy azonnal megváltozzon a jelenlegi gyakorlat. Lehet, hogy félreérthetően fogalmazott, de azért van a hittani kongregáció, hogy helyre tegye a dolgokat. Azt is a pápa nevezi ki, tehát az ő értelmezésük az irányadó.


Az Egyház, a Ferenc pápa, és az én véleményem is az, hogy az újraházasodás bűn. Aki ilyen bűnt követ el az házasságtörő és nem áldozhat. A megfontolandó kérdés pusztán csak az, hogy ez a bűn biztos, hogy semmilyen körülmények között nem bocsájtható meg az újabb kapcsolat megszakításáig? Még akkor se ha már olyan régi, hogy értelmetlen visszacsinálni a korábbi kapcsolatot. Tehát ha már mondjuk gyerekek is vannak? Ez a kérdés szerintem hasonlít ahhoz, hogy aki például lopott, az minden esetben meg kell-e térítse a kárt az utolsó fillérig. Lehet, hogy már nem tudja, lehet az lenne a nagyobb kár, ha megtérítené.

2017. jún. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
67%

Nem tudom.... Ferenc pápa tabukat döntöget, mert olyan megcsontosodott dolgokhoz nyúl hozzá, amikről sokan azt gondolják, hogy valami isteni rendelés, holott csak egy többszáz éves szokás, amelyet nem lehet beilleszteni a 21. századba.


Tipikus példa a meleg emberekhez való hozzáállása. A papok döntö többsége úgy tekint ezekre az emberekre, mint valami férgekre, akiknek se nevük, se méltóságuk nincs. Ferenc pápa azonban pozitívan áll hozzájuk, mert bennük is Isten képmását látja (mint minden emberben). Az egyházi tanításhoz nem nyúl hozzá, hiszen a melegházasságot ő is ellenzi, csupán annyit akar, hogy a melegeket is Embernek tekintsék és fogadják be őket is az egyházi közösségekbe.


Vannak azonban a fundamentalista katolikusok, akik mereven ragaszkodnak minden régi dologhoz, szó szerint veszik a Bibliát és sokkal fontosabb számukra egy ezeréves, kiüresedett szokás, mint a krisztusi szeretet vagy az evangélium szellemiségének megélése. Jézus is kárhoztatta az ilyen embereket, pl az farizeusokat, akik odafigyeltek minden apró vallási cselekményre, hogy azokat pontosan megtartsák, mindezt azonban lelketlenül, szeretet nélkül tették.


Szóval ezek a fundamentalisták nehezen bírják elfogadni a pápa krisztusi szellemiségét, emiatt mondják őt eretneknek, és az egyház szétzüllesztőjét látják benne.

2017. jún. 24. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!