Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerettek vallási kérdésekről...

Szerettek vallási kérdésekről vitázni?

Figyelt kérdés
Vita alatt még véletlenül sem a sárdobálást értem, hanem az értelmes beszélgetést egymás hitnézeteiről.
2017. nov. 26. 17:41
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Én határozottan igen. Bár a legtöbb ember érzelmi alapon közelíti meg az egészet, így nem mindenkivel lehet.
2017. nov. 26. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Én is nyitott vagyok erre, bármilyen vallású emberrel, amíg nem kezdi el az én hitemet bírálni.
2017. nov. 26. 17:56
 3/16 anonim ***** válasza:
94%

"Én is nyitott vagyok erre, bármilyen vallású emberrel, amíg nem kezdi el az én hitemet bírálni."


A vita azt jelenti, hogy a hited egyes részeivel vagy az egésszel nem ért egyet, így a hitedet biralja. Most szeretsz vitatkozni vagy sem. A vita az egyet nem értés, kvázi a hited bírálója.

2017. nov. 26. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Dehogyis! Azzal még nem bírálja a hitemet, hogy nem ért vele egyet. Azzal bírálja, ha lekezelő stílusban nyilatkozik róla.
2017. nov. 26. 18:21
 5/16 anonim ***** válasza:
Nem.
2017. nov. 26. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Kulturáltan, megalapozott érvekre építve igen. Viszont egy ilyen vita feltételez mindét félről egy alapvető nyitottságot arra, hogy megismerje a másik nézeteit, gondolkodásmódját, miért abban és úgy hisz, ahogyan és amiben, majd ez alapján értelmesen elmondja, ő miért nem így gondolkodik. Kár hogy nagyon kevés ilyen ember van.
2017. nov. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
95%

Nem.


Megismerni szeretem mások hitének alapjait, tapasztalataikat, és h hogyan hasznosul a hitük személyes életükben. Mi vezette el őket jelenlegi állomásukhoz, mikor kérdőjeleződött/rendült meg a hitük, és ha most hisznek, merre van az előre az utukon? Mi a következő lépés számukra?


Ezek a fontos kérdések számomra, a különböző nézetek ütköztetése ezen életterületen céltalan és destruktív. Nem azért beszélgetek ilyesmiről, h mások hitét megkérdőjelezzem v meggyengítsem, hanem h épüljek belőle. Ennek nem feltétele a vita.

2017. nov. 26. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

A #7 válasz megvilágította a jelenség lényegét. A vita célja a nézetkülönbségek kiderítése, és amennyire lehetséges, egyeztetése. A vita minősége egy másik kérdés, de aki nem ebből a célból ül le vitázni, az nem tudja, mi a vita.

Ugyanakkor a vallás egy ember hitrendszerének egy szelete. A hit érzelmi kérdés, a kialakulásának nyilván van oka, folyamata, de mások érzelmeit nem vitatom meg, mert nem célom azok megváltoztatása (hacsak nem káros valamilyen szempontból, de az vallás esetén már a fanatizmus témaköre, nem a hité).

Tehát hitről vallásról szívesen beszélgetek bárkivel azzal a céllal, amit a 7. válasz leírt. Természetesen egy bizonyos minőségi szint felett csak, mert másnak értelmét nem látom.

És sok dologról szeretek vitázni, ekkor célom a másik meggyőzése (vagy a magam álláspontjának megcáfolása a másik által), de nem minden áron. A vitának szintje, célja van. Lehetséges adott esetben, hogy csak a másik álláspontjának tisztázása cél. A meggyőzés majd később (vagy soha).

2017. nov. 26. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Nem könnyű kérdés. Alapvetően nem. Az igazság igényli, hogy képviseljék. Sok vitát zártam azzal, hogy mindenki kövesse a meggyőződését. Másrészt az érveket ütköztetni nem rossz dolog, amíg a másik fél sem nyúl érvek helyett a személyeskedéshez. Mivel azonban sok esetben nem hús-vér emberekkel vitázok, hanem évszázados sztereotípiákkal, fárasztó és megterhelő a vita. Gyakori eset a gyakorin (is), hogy nem ugyanazon a platformon állunk. Igyekszem a Biblia álláspontját közvetíteni, de mások nem a Bibliából vezetik le a hitüket, hanem a hasukra ütve. Vagy a Biblia szavait igyekeznek felhasználni a Biblia más szavai ellen. Ilyenkor van olyan érzésem, hogy fantomokkal harcolok. Sokan nem ismerik fel a tényt, hogy a vita célja nem egymás lehengerlése, hanem érvek ütköztetése. Van egy pont, amikor mérleget kell vonni, be kell látni, hogy az álláspontok nem közeledtek, és fel kell állni az asztaltól. Jézus azt mondta, hirdessétek az evangéliumot. Egy szóval sem mondta, hogy le kellene nyomnunk egymás torkán a kéretlen nézeteinket. Azt mondta, ha bementek egy házba, mondjátok azt, hogy békesség e háznak, de ha valahol nem fogadnak be benneteket, még a port is verjétek le a lábatokról és hagyjátok ott őket. A hívő ember felelőssége mindössze annyi, hogy hirdeti-e az evangéliumot, a hallgató felelőssége pedig az, hogy mit kezd a hallottakkal. A hirdetőnek a legjobb tudása szerint kell megértetnie, hogy miről is van szó. De ha meggyőződött arról, hogy a másik fél érti, hogy miről van szó, onnan kezdve az övé a felelősség. Sok esetben kell időnek eltelnie ahhoz, hogy a megértett igazság meg is érjen. Éppen ezért nem szabad siettetni a hallgatót. Sajnos azonban tapasztalat, hogy a másik fél nem jut el a megértésig sem. Ebben az esetben is van egy pont, amiről fentebb írtam, amikor az ember felismeri, hogy süket füleket dönget, veszi a kalapját, és megy.
2017. nov. 26. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
55%
Én úgy vagyok vele, hogy amíg az én oldalamon a Biblia, addig nincs mitől félnem egy vitában. Olyan persze előfordulhat hogy tévedek a Biblia értelmezésében, akkor meg módosítom az álláspontomat.
2017. nov. 26. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!