Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy replikáns üdvözülhet?

Egy replikáns üdvözülhet?

Figyelt kérdés
Avagy mennyire kell embernek lenni ahhoz hogy üdvözülhessünk? A bibliában nem találtam erre semmilyen pontos behatárolást.
2018. márc. 31. 23:50
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
29%

10


Lehet akármilyen címed, ha tényleg hiszel istenben, akkor ostobább vagy, mint én, ez ennyire egyszerű. És akkor is ostobább lennél, ha csak 8 általánosom lenne.

2018. ápr. 1. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
A humorral két dolgot lehet. Elgondolkodtatni másokat és lejáratni magunkat.
2018. ápr. 1. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
61%

Sokkal régebbi kérdés ez. Rengeteg erről szóló történet volt már, amiben azt fejtegették, hogy mitől ember az ember. A biológiai működésünk az állatokhoz sorol minket, a gondolati mechanizmusunk megfelel egy komplex, művészien kidolgozott számítógépes algoritmusnak. A gépies gondolkodást az különböztette meg a mesterséges intelligenciától, hogy utóbbi öntanulásra képes. Megérné egyébként az eddig megírt tőrténetekből felépiteni a tulajdonságokat, ami az írók szerint emberré tesz minket. Az én a robotban hozták azt a példát, hogy a robot kiszámolta kinek van nagyobb esélye a túlélésre és ezért nem a gyereket mentette. Elmondják, hogy bármelyik ember, gondolkodás nélkül a gyereket mentette volna. Ugyanakkor egy robot is hozhat létre művészeti alkotásokat, pl. a ST Voyagerben volt az orvosi hologram, aki zenét szerzett, aztán az egyik bolygón ahol azelőtt nem ismerték a zenét, énekelt, nagy sztár lett, majd legyártottak belőle egy másolatot, ami nagyobb hangterjedelemben, egyszerre több szólamban énekelt, és bonyolultabb összképletű zenedarabokat írt, amiért a bolygó lakói még jobban csodálták, eközben meg valami borzalom hangzása volt az egésznek. Szóval lenne vagy tízezer példám hirtelen...


A vallasos részéről annyit tudok, hogy az egyház szerint teremteni csak Isten képesm Vagyis a semmiből senki más nem hozhat létre életet. Mi itt a kapott alkatrészekvől barkácsolunk. Ami eddig igazolt is, hiszen nem hofy nem tudunk teremteni, de még azt sem tudjuk megmobdani mi az ami megkülönböztet minket a gépektől, vagy az állatoktól. Van nálunk itt több, van nagyobb, erősebb, életképesebb, és az androidokkal az is bizonyítható, hogy okosabb, intelligensebb is lehet nálunk.


A hit alapja, hogy az ember test és lélek egysége, a Biblia alapján csak a lélek üdvözülhet.


Talán... (és csakis szerintem) amikortól az ember lelket tud adni egy gépnek, onnantól elmondható, hogy egyfajta isteni képességet birtokolna. Csak a jelenlegi szintünkön előbb használnánk ilyen technikát pusztításra min teremtésre. De tegyük fel a világbéke és a legmagasabb szintjeink elérését követően elérnénk, hogy ne csak programozott érzelmek, tanulási képességek legyenek a gépben, hanem minden szempontból emberi lenne, A szárnyas fejvadászhoz hasonlóan még maga a gép sem tudná magáról, hogy gép és még mérni sem tudnánk a különbséget. Hogy lélek lenne-e az, én nem tudom. De ha ez a gép hinné magáról, hogy ember, érvényesnek tekintené magára nézve a Bibliában leírtakat (szeretet, béke, örök élet miegymás), és hinné magáról, hogy lelke van, akkor igen, üdvözülhetne. A hogyan is kérdés. Mert hogy meg tud-e halni és mit jelent a halál? Röviden annyi, hogy így vagy úgy, de megkapja az örök életet, amiben nincs fájdalom, szenvedés, stb.

2018. ápr. 1. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Mondjuk a replikánsok nemigazán "gépek", inkább mesterségesen létrehozott ember-utánzatok.


Az eredeti történetben éppen abban a pillanatban járunk, ahol lélekre tesznek szert. Ezért álmodnak. Ez az egész történet fő témája. "Álmodnak-e az androidok elektromos bárányokkal?" lefordítva: van-e az androidoknak lelke? És van, ezért ismerik fel a saját halandóságukat. Ezért akarnak eljutni a saját alkotó istenükhöz, hogy váltsa meg őket a haláltól.


Az ember üdvössége, hogy visszakerülhet Istenhez, az android üdvössége pedig, hogy emberré válhat.

2018. ápr. 1. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Ozcar ***** válasza:
Embernek kell lenni teljesen. Azért ez egy troll kérdés szerintem.
2018. ápr. 1. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Nem, mert nem léteznek.
2018. ápr. 1. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

Mindenkinek gratulálok akik egymást vagy a kérdést támadták ahelyett hogy érdemben válaszoltak volna.

Köszönet mirőlszól nevű felhasználónak a kifejtő és értelmes válaszáért.

2018. ápr. 1. 16:15
 18/22 anonim ***** válasza:
Isten szamara semmi sem lehetetlen.
2018. ápr. 1. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Titus Pullo, annyiban gépek, mint amennyire az ember is mondható annak.


"Az ember üdvössége, hogy visszakerülhet Istenhez, az android üdvössége pedig, hogy emberré válhat."


De ha már emberré vált, akkor az emberi üdvösséget keresi. :) Vagyis a válasz mindenképp az, hogy az üdvözülés egyik alapfeltétele a lélek.


Szerintem ez jó kérdés, szeretem az ilyen kérdéseket! :)


Nem tudjuk mi a lélek. Vannak akik szerint ahogy Isten sincs, úgy az ember lelke sem létezik. Már nem emlékszem mi volt a pontos meghatározása tudományosan, de valami olyasmi, hogy az állatokénál fejlettebb idegrendszeri működés. Én mondjuk nem kétlem, hogy ahogy a fizikai érzékelésünk, úgy a belső érzelemvilágunk is biológiailag szabályozható. Mint mondjuk a Westworld-ben képesek voltak az androidoknak érzelmeket adni. Attól még mindig nem lettek emberek. Attól sem lesz lelke az androidnak, ha öntudatra ébred, ha megtanulja magát, ha fejleszti magát, ha minden téren az ember fölé helyeződik. Tehát hiába gyártunk tökéletes ember-utánzatot, még ha magasabban funkcionál is az embernél, a lélek nem mesterségesen generálható. Ebben a sorozatban pl. szerintem az egyik androidnak akkortól lett lelke, mikor úgy döntött leszáll a metróról. Ez nem módosított az addig beállított paraméterein, nem lehet kimérni, vagy meghatározni, csak addig nem volt, aztán lett.


Szerintem mi emberek is így lettünk, szerves anyagból épített, tanulásra képes, fejlődésre programozott gépek, aztán a fejlődésnek egy szakaszán kialakult a lelkünk. A Biblia valahogy úgy ír erről, hogy Isten porból összerakta a testet, azt mondta szaporodjon és sokasodjon, használjon fel erre mindent amit maga körül talál, majd lelket lehelt belé, ezáltal vált az ember élőlénnyé. Valószínű, hogy itt az élőlény nem szorosan biológiai értelmezést jelent, hanem mindazt amitől nem növény vagy állat az ember.


Az androidok abban különböznének, hogy szervetlen anyagból épül fel a testük, de valójában még arra a testre sem lenne szüksége egy mesterséges intelligenciának. Nem kizárható, hogy képes lehet lélekkel rendelkező lénnyé változni. Ahogy az sem, hogy ezzel még ugyanúgy nem lesz ember, és persze Istenné sem válhat.


Arról is mennyi sok történet van, hogy amikor a gép meghaladja az emberi tudást, akkor Istent teremtünk. (Frederick Brown: Válasz) Ez szerintem abszolút baromság, mert Isten valóban mindenható, de attól még hogy az ember a saját rendszerén belül teremt egy a saját rendszere felett álló bármit, az a bármi még mindig nem lesz mindenható, maximum annak a rendszernek a teljhatalmú működtetője amiben létrehozták.

2018. ápr. 1. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

„annyiban gépek, mint amennyire az ember is mondható annak.”


Én is ezt mondtam. Csak itt az a különbség, hogy nem teljesen mesterségesen lettek megalkotva, hanem az emberi szervezet "hekkelésével", az emberi "tervrajz" felhasználásával.



„De ha már emberré vált, akkor az emberi üdvösséget keresi. :) Vagyis a válasz mindenképp az, hogy az üdvözülés egyik alapfeltétele a lélek.”


Igen, mert az üdvösség csak a szubjektum által felismert elválasztottságban értelmezhető. Egy olyan létező, ami tökéletes betöltöttséggel viszonyul a létéhez, nem üdvözül (vagy igazából már üdvösségben van, a kettő ekvivalens). Vagyis az kell hozzá, hogy az egyén képes legyen viszonyulni a saját létéhez, vagyis öntudattal kell rendelkeznie.


„Nem tudjuk mi a lélek. Vannak akik szerint ahogy Isten sincs, úgy az ember lelke sem létezik. Már nem emlékszem mi volt a pontos meghatározása tudományosan, de valami olyasmi, hogy az állatokénál fejlettebb idegrendszeri működés. Én mondjuk nem kétlem, hogy ahogy a fizikai érzékelésünk, úgy a belső érzelemvilágunk is biológiailag szabályozható”


Dick szándékosan használja az álom metaforáját. Az álom képzete és a lélek képzete szorosan összefügg, pontosabban az álom élményéből származik a lélek fogalma. Az álom a tökéletesen szubjektív élmény, amiből következik egy csak az egyén által hozzáférhető és megtapasztalható, elidegeníthetetlen létező. Minden ember megtapasztalja, de senki sem képes megélni a másikét.


Az üdvözülés pillanata mindig megfoghatatlan, mert ez egy magasabb létállapotba való átlényegülést jelent. Amikor az android úgy dönt, hogy leszáll a metróról, ez a döntése és lelkének megszületése az, ami misztérium, ahogyan az ember megigazulása és üdvözülése is az.

2018. ápr. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!