Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A gyóntatószékből mit vihet...

A gyóntatószékből mit vihet ki a gyóntató pap?

Figyelt kérdés
Gyónni voltam. 2-3 napra rá a gyóntató szájából azt hallottam vissza, amit a gyónásban elmondtam neki. Fel vagyok azóta teljesen zaklatva. Mit tegyek?

2018. máj. 21. 12:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
76%

Hogy hallottad vissza?

Valakinek elmondta, hogy a Jóskapista ezt és ezt a bűnt követte el, vagy általánosan prédikációban hangzott el épp az a bűn, amit te is elmondtál, név nélkül. Mert nem mindegy. Ha az utóbbi esetről van szó, megnyugtatlak, az emberek általában ugyanazokat szokták elkövetni, szóval ezt a bűnt nem csak a te szádból hallhatta.

Szóval, mi is történt pontosan?

2018. máj. 21. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Amit elmondtam neki, azt abból pár napra rá egyetlen dolgot kiragadott és nyilvánosan visszatért rá a jelenlétemben.
2018. máj. 21. 12:55
 3/16 anonim ***** válasza:
19%
Akkor ez a pap csak a pénzért lett pap mert lusta volt tanulni.
2018. máj. 21. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
88%

Ez tipikus esete annak, amikor bemegy a néni gyónni, majd a pap egyik prédikációjában arról a bűnről beszél. A mise után felháborodva újságolja mindenkinek a néni, hogy kiprédikálta a pap a gyónását. Nos egészen addig az ég világon senki rajta kívül nem tudta volna. Utána ő maga mondta el, hogy mit gyónt ezzel a tettével.


Ha egy adott bűnről beszélt a pap, akkor valószínűleg rajtad kívül még sok millióan elkövetik, legyen az bármi. Az pedig gyakran előfordul, hogy a papok különböző bűnökről is prédikálnak. Szóval szerintem higgadj le és ne kürtöld világgá, hogy te pont azt követted el, amiről beszélt a pap.

2018. máj. 21. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Utolsó! Te nem tudsz olvasni? Nem prédikált semmit a pap! Amit elmondtam neki a gyónásban, azt újra előszedte ugyan úgy, mint ahogy elmondta és hozzátette, hogy ez meg ne ismétlődjön még egyszer. Nem négyszemközt történt, hanem volt hozzá közönség is. Ha csak általánosságban említi meg azzal nincs bajom. Ilyet még a kommunizmusban se éltem meg!
2018. máj. 21. 13:30
 6/16 A kérdező kommentje:
Ja, és azóta sem beszéltem én erről senkinek. Ide kiírtam, mert hát ugye ebből azért az érintettekre vonatkozóan semmi konkrétum nem tudható.
2018. máj. 21. 13:32
 7/16 anonim ***** válasza:
75%
Nem hinném, hogy egy pap megszegi a gyónási tikot, mert náluk az mindennnél nagyobb bűn. Lényegében ha kinyírnak egy embert, az is kisebb súlyú, mint a gyónási titok megsértése. Lehet a példám tulzó volt, de érzékeltetni szerettem volna fontosságát.
2018. máj. 21. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 KZitus ***** válasza:
0%

Hát nagy szerencséd van, hogy "Ilyet még a kommunizmusban se éltem meg!"


Mert akik megélték azokat el is vitte a rendőrség elég hamar...sajnos sok ilyen esetről tud a történelem, és a környezetemben élő emberek is....

2018. máj. 21. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
88%

Egy részletet idéznék, hogy a gyónási titok mennyire szent. Nem lesz túl hosszú, de érdemes elolvasni.


---------------------

Vencel király udvari társaságával a Hradzsinban lakománál ült. Hirtelen mindnyájan megdermedtek, mert uruk dühödten tört ki magából, és a szakácsért kiáltott. Úgy látta, rosszul van megsütve a kappan, amit fogyasztani akart. Dühösen megparancsolta, hogy magát a szakácsot húzzák tüstént nyársra, és süssék meg, jobban, mint ő a kappant. Rémületében senki sem merészkedett ellentmondani a szeszélyes királynak.


Akkor fölállt János kanonok, a királyné szónoka és gyóntatója, a király lába elé esett, és nyomatékosan kérte, hogy vonja vissza parancsát: ,,Uram, királyom, üzend meg a hóhérnak, hogy csak tréfáltál!''


Vencel haragja újra föllobbant, és megparancsolta az őrségnek, hogy vessék a papot sötét börtönbe. János sokáig ült a rabságban. A király meg akarta törni, mert már többször merészelt neki ellentmondani, és visszautasítani a királyi kívánságokat. Most itt volt a várt alkalom.


Néhány nap múlva hívatta a király. János nagy csodálkozására barátságosan fogadta. ,,Kedves barátom -- mosolygott a király --, sajnálom, hogy olyan gorombán bántam veled. De hát mi ütött beléd, hogy az összegyűlt udvari nép előtt ellentmondj nekem? Nos, hagyjuk a dolgot. Egyébként azért hívattalak, hogy megmondjam: püspöki széket szánok neked vagy a visehrádi prépostságot. Tudod, hogy ezzel a hivatallal együtt jár az örökös királyi kancellári cím és évi százezer arany jövedelem.''


,,Meglepsz, fönséges uram -- mondta a kanonok --, de...'' ,,Nem, ne ellenkezz, Nepomuki János! Meg tudom én jutalmazni az érdemet. Egyébként jelentették nekem, hogy a feleségem gyakran gyón nálad, és csak hosszú idő után távozik onnan. Aggódom érte!'' -- Egy darabig hallgatott a király, majd folytatta: ,,Talán tudsz nekem valami fölvilágosítást adni, hogy miről van szó az ilyen hosszú gyónások alkalmával?''


,,Mindenben engedelmeskedem neked, ahol az bűn nélkül lehetséges -- válaszolta a pap --, de a gyónási titok pecsétjének megőrzése rám nézve kötelező, és nem tűri a legkisebb sérelmet sem.''


,,Tudd meg, János úr -- jött indulatba Vencel --, hogy az én országomban csak egy olyan pecsét van, amellyel törődöm: az enyém. Ki vele hát, mit tudsz? Titoktartásom felől biztos lehetsz.''


,,Egy papnak erre csak egyetlen felelete van: Nem, és ezerszer is nem!'' -- tiltakozott a kanonok fölháborodva. ,,De ha a király parancsolja!'' -- sziszegte Vencel, és a harag pírja öntötte el arcát. ,,Isten akkor is tiltja!''


Jánost ismét visszavitték a börtönbe. Kimondhatatlan kínokat kellett a hű hitvallónak kiállnia a torony mélyén. A király még egyszer rátámadt. Ígéreteket tett, fenyegetett, ütött, sőt a megkínzott testét maga sütögette égő fáklyával. Végül a király dühöngve így kiáltott: ,,Reszkess, te pap! Ha nem mondasz el rögtön mindent, amit a királyné meggyónt, Istenemre mondom, hogy vizet kell nyelned!'' János válasza változatlan maradt: ,,A pap, akinek Isten zárta be a száját, örökké hallgatni fog.''


Az érseknek a pápához intézett hiteles jelentése e szavakkal végződik: ,,Helynökömnek az oldalát oly súlyosan összeégették, hogy erőszakos halál nélkül is bele kellett volna halnia. Azután a tiszteletreméltó János doktort teljes nyilvánosság mellett a város útjain és utcáin át a Moldvához vonszolták. Ott kezét hátrakötötték, a fejét karikában a lábához erősítették, és száját egy fapöcökkel szétfeszítették, majd a prágai hídról letaszították, és így vízbe fulladt.''

2018. máj. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Semmi nóvum nincs számomra a venceli történetben. Éppen ezért vagyok lefagyva.
2018. máj. 21. 15:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!