Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidók mit csinálnak karácso...

A zsidók mit csinálnak karácsonykor?

Figyelt kérdés

A legtöbb más vallású ember ilyenkor általában szabadságon van, otthon a családjával ünnepel. Fát állítanak, nagyokat zabálnak, általában semmi nincs nyitva és a tv-ben is vígjátékok és mesék mennek reggeltől estig.

A zsidók ez alatt mit csinálnak? Csak elvannak, punnyadnak három napig?


2018. aug. 12. 17:15
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Akkortájt van hanuka is. Mondjuk idén december másodikától tizedikéig fog tartani.
2018. aug. 12. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a zsidók is szabadságon vannak, ha olyan munkahelyen dolgoznak... Én nem vagyok zsidó, mégsem csinálok mást karácsonykor, mint húsvétkor vagy akár bármikor máskor.
2018. aug. 12. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

"mégsem csinálok mást karácsonykor"

Nem is állítasz fát, nincs ajándékozás, nincs karácsonyi vacsora, semmi?

Én sem vagyok vallásos, de azért a karácsonyt tartjuk. Húsvétkor is van tojásfestés, sonkafőzés, stb.

2018. aug. 12. 18:06
 4/16 anonim ***** válasza:
16%

Kevered.

Ha megírod, hogyan kell nyári almából körte-befőttet csinálni, megírom, mit csinálnak a zsidók, a muszlimok és a buddhisták egy keresztény ünnepen!

2018. aug. 12. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Igen, csak elvannak, punnyadnak 3 napig. De éppenséggel ők is kihasználhatják vendégeskedésre ezt a 3 napot, és nagyon sok zsidó nem vallásos, ők állíthatnak karácsonyfát is, sőt akár ajándékot is adhatnak, pláne, ha gyerek is van.
2018. aug. 12. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kérdés. Nagy általánosságban azt mondanám, hogy ahány ház, annyi szokás. Van aki valóban csak punnyad 3 napig, mint pl én tavaly, nem volt lehetőségem hazautazni, így nem tudtam régi szokásomhoz híven meglátogatni a szüleimet. Az én vallásos elképzeléseimbe nem fér bele, hogy fát állítsak, különleges vacsorát főzzek, így szimplán élveztem, hogy 3 napig nem kell sehova menni, és jó a tv műsor.


Vannak családok, ahol vallástól függetlenül állítanak fát, ezek általában nem túl vallásos családok.


Amerikában terjedt el az utóbbi években egy érdekes szokás, sok zsidó család szenteste a kínai étteremben vacsorázik (más nem nagyon van ugyanis nyitva).


Az ultra-ortodoxoknál van 1-2 speciális szokás ilyenkor, pl tilos karácsonykor Tórát tanulni (náluk ez amúgy napi tevékenység). Az ideológiai magyarázat erre az, hogy úgy tartják, a Messiás eljövetele a tóratanulással van összefüggésben. Na most, ha pont karácsonykor jönne, a keresztények azt mondhatnák, hogy az ő kedvükért jött, ezért ezen a napon biztos ami sicher alapon nincs tanulás. A valódi ok azonban ennél sokkal gyakorlatiasabb, és az 1800-as évekre vezethető vissza. Azokban az országokban, ahol a mai ultra-ortodox zsidók felmenői éltek (mai Lengyelország, Ukrajna, Oroszország) szomorú "hagyománnyá" vált, hogy szenteste a zsinagógából hazatartó zsidókat részeg keresztény fiatalok megtámadták, sokukat meg is öltek, amolyan bosszú gyanánt Jézus kereszthaláláért. Ezért a korabeli rabbik betiltották ezen a napon a tanulást, így mindenki biztonságban otthon maradt a 4 fal között, és nem volt balhé. Ez a gyakorlati ok mára nyilván okafogyottá vált, és feledésbe is merült, a hagyomány viszont megmaradt, csak kapott egy új magyarázatot. Sok ultraortodox családban, mivel ugye semmi teendő nincs, ilyenkor szokták egész évre letépkedni a WC papírt, mivel szombaton az ő köreikben ez is munkának számít, és ezért tilos.

2018. aug. 12. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Azért nem csináljuk össze magunkat abban a három napban, boltba úgyis csak egy héten egyszer járok, a vonatok amúgy is meg vannak ritkítva az egész téli szünetben, tévét X éve nem láttam, mert a youtube-on kizárólag az Uráltól keletre születő tartalmakat nézek, ott nem lesz műsorfennakadás. Szóval azt se nagyon vágom, pontosan melyik napra esik ez az izé. Nem zsidóként írom, csak valamennyi felmenőm erősen rühelli, és kikéri a kereszténységet, még csak fenyő se volt nálunk tudatosan soha... Amúgy meg van 104 db élő fenyőnk a hátsó kertben, épp elég az egész évre. A tobozokat egy-egy szeles nap után úgy kell lapátolni a járdákról.
2018. aug. 13. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
29%

#6

"Azokban az országokban, ahol a mai ultra-ortodox zsidók felmenői éltek (mai Lengyelország, Ukrajna, Oroszország) szomorú "hagyománnyá" vált, hogy szenteste a zsinagógából hazatartó zsidókat részeg keresztény fiatalok megtámadták, sokukat meg is öltek, amolyan bosszú gyanánt Jézus kereszthaláláért. "


"Sok ultraortodox családban, mivel ugye semmi teendő nincs, ilyenkor szokták egész évre letépkedni a WC papírt, mivel szombaton az ő köreikben ez is munkának számít, és ezért tilos."



Hm... Nem mondom, (és akkor még a zsidóság tartja a keresztényeket antiszemitáknak?) :)


Mi ez, ha nem színtiszta rasszizmus, amely a Wc papírt és az állítólagos "részeg"? keresztény? gyilkosságot? összefüggésbe hozza az egyik legszentebb keresztény ünnepel? Szomorú, hogy vannak akik ilyen mélységekbe képesek süllyedni... :(

2018. aug. 13. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Gondolom, bosszankodnak egy jót.
2018. aug. 13. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Tehát a békés védekezés egy eredetileg nagyon reális fizikai fenyegetés ellen rasszizmus lenne? Érdekes feltételezés. Arra fel voltam készülve, hogy a modern ideológiai magyarázat (a "nehogymá' pont karácsonykor jöjjön a Messiás") valakinél kiveri a biztosítékot, ha már feltétlenül keresünk valamit, amit keresztény ellenességként is fel lehet fogni, ez tökéletes lenne. De hogy pont a gyakorlati indok fájjon valakinek ennyire...? Ez tényleg őszintén meglep. Persze értem hogy mire célzol: "Keresztény nem lehet sem részeges, sem gyilkos, sem másfajta bűnöző, ha pedig mégis, akkor az csak álkeresztény." Ez a fajta érvelés minden általam ismert vallásban előfordul, legyen az keresztény, zsidó, muszlim, stb... Személy szerint nagyon károsnak tartom, mert így eleve lehetetlenné válik a felelősségvállalás. Egy vallásközösség lényege, hogy felelősek vagyunk azért, amit az egyes tagjaink a hétköznapokban művelnek. Kötelesek vagyunk fellépni tagjaink esetleges rossz cselekedetei ellen, és tanítani őket a helyes szellemíségre. Ha szimplán elintézzük annyival, hogy azok nem is tartoznak hozzánk, akkor kizárjuk a lehetőségét is, hogy ezen kötelességünknek eleget tegyünk.


Az amiről te (és sok más keresztény, zsidó, muszlim, stb...) beszélsz, egy ideális állapot, amelynek az elérése érdekében követünk ilyen-olyan vallásokat. Ha már elértük volna ezt az ideális állapotot, nem lenne szükség sem vallásra, sem vallásközösségre, sem vallási vezetőkre. Ez az állapot a keresztények szerint Jézus 2. eljövetelével, a zsidók szerint a Messiás eljövetelével, a siíták szerint a nem-tudom-hanyadik imám visszatértével fog bekövetkezni. Addig viszont nekünk kell egymásért felelősséget vállalni.

2018. aug. 13. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!