Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha olyan embert temet a pap,...

Ha olyan embert temet a pap, aki rossz ember volt, netán bűnöző, embereket károsított meg, arról miket mond a pap? Róla is próbál némi jót mondani azzal kapcsolatban, hogy milyen ember volt? "Elmeséli" a halott bűneit is az összegyűlt násznépnek?

Figyelt kérdés
2019. jan. 21. 18:45
 1/8 anonim ***** válasza:
94%
A Katolikus Katekizmus, illetve a temetés liturgikus előírása kifejezetten azt írja, hogy a papnak kerülnie kell a "gyászbeszéd" jellegű beszédet a temetésen, tehát azt, amikor felsorolják a halott életének főbb állomásait, a tetteit és méltatják. A katolikus temetés nem erről szól és a pap beszédének sem ezt kell tartalmaznia (már ha a pap követi az Egyház kérését), akár jó embert temet, akár nem. A temetésen elhangzó prédikáció nem arról szól, hogy az elhunyt milyen ember volt, hanem arról, hogy mit tanít nekünk az Egyház a halál utáni életről.
2019. jan. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%
Van egy szertartáskönyv a temetéshez, a pap az abban leírtakat mondja el. Nem fogja ott megítélni a halottat, hogy milyen ember volt. Ha esetleg ismerte, akkor mond néhány személyes szót is róla. Bűneit pedig pláne nem meséli el, mert ha meggyónta, akkor gyónási titok miatt nem ejthet róla szót, ha nem gyónta meg, akkor sem olyan tapintatlan, hogy erről prédikáljon.
2019. jan. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
39%

Mivel sok normális választ kaptál, elmesélem az én történetem, csak hogy több válasz is legyen.


Hát, én voltam már olyan misén, hogy úgy mentek el az emberek, hogy azt mondták, hogy úgy kellett neki (egy aljas szemétláda volt). Meg jött a sugdolózás, hogy csak a halotti tor miatt csinálták. No meg persze a találgatások, hogy biztos a egész család benne van. A pap meg persze végig csak ironizált, majdnem abba kellett hagyni a misét (szóltak, hogy el fog hülni a pulyka, mert már nagy volt a lökdösődés). A kedvencem amikor azt adta elő, hogy bár éjszakánként a gyermekek sikolyát hallani, a nappalal megszűnik a sötétség, viszont a pokolban szűntelen a kín.

Aztán mutogatni kezdett, hogy kinek mi a bűne és xy is feküdhetne ott. Szóval durva volt...

2019. jan. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
78%

"Elmeséli" a halott bűneit is az összegyűlt násznépnek?"


Temetésen násznép? Ez aranyos...

2019. jan. 21. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
60%
Biztos a halállal házasodtak. Meg khhhm. Megcsapta a 220V.
2019. jan. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
73%
Leginkább a "Halottról vagy jót, vagy semmit" elvet követik. Senkinek nem hiányzik, hogy felhánytorgassák az életben elkövetett bűneit (még halálában sem), abból csak probléma lenne. Így inkább csak a jó dolgaira koncentrálnak, ha olyan meg nem nagyon volt, akkor elpuffantanak néhány általános frázist és kész.
2019. jan. 22. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
73%

Ahogy korábban írták a katolikus temetésen ilyesmiről nem feltétlenül esik szó.


Na de egy protestáns temetésen annál inkább! Egyszer megkérdeztem egy református lelkésztől pont ugyanezt a kérdést. Mesélte hogy pont nem rég temetett egy embert aki drogfüggő volt, bűnöző volt, és a családja is inkább megkönnyebbüléssel fogadta az ember halálát. Azt mondta, hogy eleve azt próbálja kihozni ilyenkor hogy az egyén élete hogy mutatott Krisztusra. Ennél az embernél valami olyasmi lett a beszéd lényege hogy az ember hogy keresi a boldogságot, de az igazi boldogság csak Krisztussal lehetséges. (Vagy valami ilyesmi, nem tudom szó szerint idézni, már régebben volt ez a beszélgetésem a lelkésszel.)

2019. jan. 22. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Amennyiben lehetőség van rá,mindekit meg gyóntatnak így vagy úgy. De ami lényegeseb fel is oldoznak,megkapja a betegek kenetét(utolsó kenet) 7. Szentség. Egyház szemében ilyenkor bűnbocsánatot nyer. ...
2019. jan. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!