Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A hívők egy része nem tudja...

A hívők egy része nem tudja magáról, hogy valójában agnosztikus teista?

Figyelt kérdés

Van az az érvelés, hogy neki könnyebb Istenben hinni, mint nem hinni. Vagyis ő sem tudja pontosan, hogy létezik-e Isten, (agnosztikus), de vannak érvek, amik alapján valószínűsíti (teista).


Pontosabban:


"Az agnosztikus teizmus filozófiai nézet, teológiai csoportosításokban az ateizmus, gnoszticizmus és teizmus mellett szerepel.


Az agnosztikus gondolkodókkal ellentétben az agnosztikus teizmus követői elismerik bizonyos istenérvek létezését, amelyekkel szemben nincsenek hasonlóan erős tagadó érvek. Ezek az istenérvek ugyan nem bizonyítékok Isten tényleges létezésére, de - agnoszikus teisták szerint - elegendőek a mellette való állásfoglaláshoz, egyszerűbben: Isten létezése valószínűbb, mint a nem létezése.[1]"


Forrás itt: [link]


Elképzelhető, hogy a teisták kevesebben vannak mint gondolnánk, mert a hívők egy része valójában agnosztikus teista?


2021. jan. 24. 16:47
 1/5 anonim ***** válasza:
56%
Én tudom magamról, de nem azért, mert "könnyebb Istenben hinni, mint nem hinni" - ezt az érvet én még nem is hallottam soha.
2021. jan. 24. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem teljesen így mondják, de ez a lényege. Ahogy a cikkben van: "Isten létezése valószínűbb, mint a nem létezése". Tehát elismerik, maguk sem biztosak benne, van Isten, de valószínűbbnek tartják.
2021. jan. 24. 17:42
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon biztosan így van, de a harmadik világban nem biztos. Én inkább esek az agnosztikus teista kategóriába mint a hívőbe a leírtak alapján, de egy szubszaharai-afrikaira vagy közel-keletire vagy dél-amerikaira nem biztos, hogy egy igaz.
2021. jan. 24. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Hát igen. A modern társadalmakban szkeptikusabbak az emberek.
2021. jan. 24. 21:00
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Helyes felvetés, de a hívő vs ateista dichotómiában az agnosztikus ateizmus nem egy megengedett álláspont. Az embereknek általában nem így teszik fel a kérdést, hanem úgy, hogy hiszel Istenben? Igen=teista; nem=ateista.


Mivel az emberek nem szívesen válaszolják a nemet, mert a tagadas,egy túl erős álláspont. Ezért inkább azt mondják, hogy a "maguk módján hisznek", ami azt jelenti, hogy bármikor kihátrálhatnak és nem kell elköteleződniük, de azért nem merik azt mondani, hogy Isten nincs.


Ha kicsit finomítanák az álláspontjuk,akkor kb az agnosztikus teizmust mondanák, de ez, mint mondtam, nem megengedett, mert egyeseknek érdekük a hamis dichorómia fenntartása (mindkét oldalon).



Üdv,

Egy meggyőződéses teista

2021. jan. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!