Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Egyes pszichológusok miért...

Egyes pszichológusok miért alkalmaznak vallási eszközöket?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a vallási meditációra, az elmélkedő imádságra, a lelkigyakorlatra vagy a böjtre. Szabályos ez egyáltalán? Hallottam, hogy egyes iskolapszichológusok bevezetést kívánnak nyújtani terápia címszó alatt a théraváda meditációba (ez a klasszikus, mondhatni "ortodox" buddhizmus eszköze) vagy éppen az elmélkedő imádságba. Sőt, olyat is, hogy egyes pszichológusok azt tanácsolták a pácienseknek, hogy böjtöljenek vagy vonuljanak el lelki gyakorlatra.

2021. okt. 24. 14:30
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
*lelkigyakorlatra
2021. okt. 24. 14:32
 2/14 A kérdező kommentje:
Ráadásul, amint írtam, van olyan iskolapszichológus is, aki vállal elmélkedő imádság vagy buddhista meditáció oktatást. Szabályos az ilyen egyáltalán?
2021. okt. 24. 16:09
 3/14 anonim ***** válasza:
50%
A vallások rengeteg alapvető igazsagot tártak fel az ember lelki életéről, de ezt a 18-20. századi vallásellenes propaganda igyekezett kitörölni az emberek fejéből. Szerencsére nem sikerül, és lassan kezd visszaterni az emberek tudatában. Még szerencse hogy nem tiltják...
2021. okt. 24. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Dorkász06 ***** válasza:
80%

Sokat olvastam én is ebben a témában. Egy gondolat megragadta a figyelmemet, az imával kapcsolatban: a szakemberek azt állapították meg, hogy a rendszeresen imádkozó emberek kevésbé hajlamosak a depresszióra.

Vajon mi lehet ennek az oka?

Azért tartja hasznosnak a pszichológia ezt, mert ha megfogalmazzuk a gondjainkat, problémáinkat, akkor mi hátrább tudunk lépni, kívülről tudjuk azokat nézni, és így nem emésztenek fel.

Az ima közeledés Istenhez hangosan, némán és gondolatban.

Megfigyelhetjük, hogy minden korban, és nemzetségben jelentős szerepe volt az imának. Ennek oka az az emberi szükséglet, hogy kapcsolatot tartsunk egy felettünk lévő Istennel. Ez mutatja, hogy így vagyunk megalkotva.

Milyen nagyszerű, hogy számtalan bizonyíték igazolja, hogy teljes mértékben megbízhatunk a Biblia szavában. Itt arról olvashatunk, hogy nem csak beszélünk Istenhez, hanem ő meg is hallgat.

Így ír erről a Zsoltárok 65: 2- ben:

"Ó, ima meghallgatója, teeléd járul mindenféle ember"

Ő az ima meghallgatója, ebből sokat tanulhatunk róla. Pl azt, hogy annyira komolyan odafigyel ránk, hogy senkinek nem adta át ezt a feladatot. Sem az angyaloknak, sem az ő egyszülött fiának Jézusnak.

Így bebizonyosodik, hogy a tudomány, így az orvostudomány fejlődésével a Biblia csak nyerhet.

2021. okt. 25. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Aki meg kimondottan vallástalan vagy vallásellenes, arra ráerőszakolják a kereszténységet, buddhizmust, taoizmust, kabbalát stb., tehát a vallást?


A pszichológus nem vallási személy. Nem az lenne a feladata, hogy világi, segítségeket nyújtson?


Egy vallási személy tud egy embernek lelki vezetést nyújtani úgy, hogy nem pszichológus? Például egy pap, egy szerzetes, egy dervis vagy a buddhista szerzetes/tanító? Régen az embereknek ők nyújtottak lelki támaszt és az emberek még fel is néztek rájuk.


Nem csak kuruzslás az, amit a vallási tanítók (pl.: papok, szerzetesek) művelnek?


Nem kuruzslás az, amit ezek a pszichológusok csinálnak? A vallás nyúlta le a pszichológia módszereit vagy a pszichológia a vallás módszereit?

2021. okt. 25. 14:45
 6/14 A kérdező kommentje:
Egyébként egyetértek veled, vallásos vagyok, csak nem vagyok jártas a pszichológiában, ezért nem tudom, hogy mégis hogy jön össze a kettő, miért használja a pszichológia is, illetve nem tudom, hogy ezt alkalmazzák-e vallástalanoknál is.
2021. okt. 25. 19:37
 7/14 anonim ***** válasza:
40%

"Egyes pszichológusok miért alkalmaznak vallási eszközöket?"

Nem is gondolnád, hogy ilyen egyszerű a válasz. A pszichológia magyar neve lélektan. És a vallások is a lélekkel foglalkoznak.

2021. nov. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Godaime ***** válasza:

"A pszichológus nem vallási személy. Nem az lenne a feladata, hogy világi, segítségeket nyújtson?"

Ezt el lehet imával is érni. Nem számít, hogy egy kitalált személynek öntöd ki a szíved, a lényeg, hogy megteszed és könnyítesz a dolgodon.

2021. nov. 5. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Találkoztam már pogánnyal is. A buddhista, keresztény még jobb tészta. Egyesekkel nem ár vigyázni.
2021. nov. 22. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 tgt ***** válasza:
A pszichológus nem folytathat vallásos tevékenységet a munkája során, úgyhogy ha ilyet csinál, az szabálytalan. Viszont a meditációt, relaxációt, autogén tréninget szokták használni, ezek nem köthetők valláshoz.
2021. nov. 22. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!