Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehet valaki azért fordul el...

Lehet valaki azért fordul el a vallástól mert logikátlannak találja?

Figyelt kérdés
Ismerősöm római katolikus és azért hagyta ott a vallását és az Isten hitet is mert logikátlannak találta sok mindenben és válaszokat kereset de nem talált
2023. febr. 28. 08:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Lehet.
2023. febr. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 UlfOrmson ***** válasza:
100%

Igen, előfordul (szerintem ez az egyik leggyakoribb).

Gyerekként református nevelést kaptam és elég sokáig hívőnek tartottam magam. Fiatal felnőttként már inkább felekezeten kívüli keresztényként hivatkoztam magamra. De egyre több kérdés merült fel bennem, amire a kereszténység nem adott kimerítő választ, esetenként akár ellentmondásokba is ütközik (ez csak személyes véleményem). Ezért a figyelmem a neopogányság felé kezdett fordulni (Ásatru), de ez még annyira sem volt következetes. Így rájöttem, hogy a mai kaotikus világban a vallás ugyan megnyugvást ad(hat) a látszólagos renddel, de ez nem szükségszerű. Engem például inkább zavart ez a látszólagos nyugalom, így lassan, több lépésben ateista lettem. Ennek ellenére tisztelem azokat, akiknek elég erős a hitük a mai világban és nem bizonygatom nekik, hogy márpedig nekem van igazam. Több vallásos barátom is van (katolikus és protestáns vegyesen), akikkel szívesen beszélgetek, mert egy-egy kérdést vagy problémát teljesen más szemmel néznek, így új nézőpontok kerülnek be a beszélgetésbe

2023. febr. 28. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
4%
Jézus itt volt közöttünk mi ebben a logikátlan?
2023. febr. 28. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
50%
El tudom képzelni, hogy valaki ezt mondja, de igazából szerintem nem ez áll a háttérben, mivel rengeteg logikátlan dolog van a világon így is, amit kérdés nélkül elfogadnak az emberek. Az lehet, hogy a válaszok, amiket kapott, nem voltak kielégítőek, és ezt az ember láthatja úgy, hogy észszerűtlen dolog hinni valamiben, ami nem nyújt kielégítő választ (amit meg tudok érteni). Sajnos a katolicizmus sokat kontraszelektált a kommunikációban a II. vatikáni zsinat óta, azt remélve, hogy a dolgok lebutítása majd befogadhatóbbá teszi, miközben éppen, hogy visszafelé sül el sokaknál a dolog, és ezért nem tudom ezeket az embereket hibáztatni.
2023. febr. 28. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
28%

"rengeteg logikátlan dolog van a világon így is, amit kérdés nélkül elfogadnak az emberek."


Például?

2023. febr. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
95%
Az emberek hisznek politikai eszméknek, politikusoknak, filmeknek, reklámoknak, sztároknak, milliárdosoknak, guruknak, tudósoknak, tankönyveknek. Egyik sem logikával igyekszik meggyőzni az embereket (még a tudós sem). Nem feltétlenül baj ez, csak egy megállapítás. Nem véletlen, hogy nem tanítanak logikát az iskolákban. A diákok még a végén elkezdenének kérdéseket feltenni.
2023. febr. 28. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
82%

Ha szélesebb körben oktatnák a kritikus gondolkozás technikáját (logikát), abból a vallások rosszul jönnének ki.


Szerintem a tudatos ateisták legnagyobb része azért nem hívő, mert logikátlannak és bizonyítatlannak látja a vallások kijelentéseit.


#6 Nem a logika tesz igazzá egy állítást. Lehet valami maximálisan logikus és összefüggő (pl. Harry Potter világa), abból nem következik, hogy igaz. Ha viszont valami logikátlan, akkor nem racionális hinni benne. Lehet tőle igaz, de a bemutatott "bizonyíték" alaptalan, hibás. A keresztény vallás is ilyen, az állításait az eddig prezentált "bizonyítékok" alapján nem lehet racionális alapon elfogadni.

2023. febr. 28. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
93%
A keresztény vallás nem a logikai vagy az ontológiai igazságon alapul elsősorban, hanem az erkölcsi igazságon: tehát azon, hogy az apostolok tényleg megtapasztalták-e azt, amit később hirdettek, tehát nem hazudtak róla.
2023. febr. 28. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%
Akkor ne töröld ki a feneked mert nem logikus úgyis szaros lesz! Érted mekkora hülyeséget kérdezel?
2023. febr. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
39%

#7 a keresztény vallás van annyira logikus és koherens, mint mondjuk a Harry Potter (illetve annál azért jóval koherensebb). A bizonyítékoknak nincs bizonyító ereje a logikában. Sőt, ilyen alapon például a természettudomány tulajdonképp illogikus volna.


#8-as igazat mondd azzal, hogy a kereszténység alapját nem alapfogalmak és axiómák adják, hanem történetek és hagyomány. A teológia csak egy későbbi származék.


Valójában az emberi élet jelentős részét ma is tradíciók és rítusok vezérlik, még nyugaton is, nem logikus következtetések. Nem is nagyon lehet másképp. Például az, hogy hogyan érintkezelbegy emberrel egy boltban, az utcán, a családban, vagy párválasztásnál, mélyen ritualizált cselekvés, aminek köze nincs a logikus következtetésekhez.


A jogot is nagyrészt tradíciók vezetik. Hogy mit minek ízélünk meg, mi bűncselekmény és mi nem az, leginkább hagyomány kérdése, mintsem logikáé.

2023. febr. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!