Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért lenne baj ha Isten úgy...

Miért lenne baj ha Isten úgy korlátozná a szabad akaratunkat, hogy nem tudnánk rosszat választani?

Figyelt kérdés

Keresztények nagy része valja a szabad akaratot hogy az milyen ajándék, milyen fontos dolog Isten részéről. Viszont a szenvedések és a rossz nagy része pont a szabad akarat miatt van. Isten még a fiát is feláldozta emiatt. A szabad akarat miatt kerül az emberek többsége pokolra. A szabad akarat miatt létezhetett Hitler, Sztálin is.


Viszont a szabad akarat azért nem mindig van jelen ennek ellenére, pl. a mennyországban sem tudjuk a rosszat választani, tehát ott is korlátozva van valamilyen formában a szabad akarat. Attól még hogy korlátozva lenne a szabad akaratunk Isten részéről még önálló emberek maradhatnánk szerintem. Hiszen most sincs teljesen szabad akaratunk, ahogy ezt sok protestáns vallás hiszi is. Hiszen vannak olyan vágyaink amiről nem tehetünk és nem a szabad akaratunk során alakul ki. De az élet ezer részében nincsen szabad akaratunk. Miért lenne baj ha pont a rossz választásában korlátozna minket Isten a szabad akaratunkban.

Pláne hogy Isten mindenható, így mindent tudó is így a teremtés pillanatában kellett tudnia hogy mi is lesz abból ha szabad akaratot ilyen formában adja meg az emberek számára...


2023. jún. 8. 08:24
 1/5 Darkmoon80 ***** válasza:
2023. jún. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez nem kéne a szabad akaratot korlátotni. Szimplán úgy megalkotni a világot, hogy eleve ne létezzen semmi rossz, mint lehetőség.

Ahogy például most sem azért nem tudsz 100 méter magasra nőni, mert a szabad akaratod korlátozva van, hanem mert a világunk olyan, hogy ilyesmi nem lehetséges.

2023. jún. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem még a lehetőséget is meg lehetne hagyni és elegendő lenne az embereket/környezetet megváltoztatni úgy, hogy ne folyamodjanak ehhez önszántukból.


De persze a bűn nem léte is egy jó megoldás mert ha valakiben van egy kis erkölcsi érzék akkor az belátja, hogy annak a lehetősége, hogy valaki tudjon lopni ha akar egyáltalán nem ér annyit, hogy ezért embereknek szenvednie kelljen.


Ennek belátása azonban problémákat vett fel a vallásban ezért bizonyos emberek ezt nem fogják belátni.

2023. jún. 8. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Péter!

Egy Isten van. Egy szabad akarat van. Isten akarata szabad. Azok pedig akik egy akaraton vannak Istennel, szintén szabad akarattal rendelkeznek. Mert ők a kiválasztottak.

Isten bölcs, jóságos, szereti az embert. Szabad akaratot úgy adott az embernek, hogy az Ő akaratát adta az embernek. Ám szabad döntési lehetőséget adott.

Minden ember szabadon eldöntheti, hogy a saját értelmét követi-e vagy azét, aki bölcsebb az embernél. Ez Isten.

A szabad akarat ajándék? Igen, az. De az ember akarata láthattuk a történelemben, hogy hova vezet. Pusztulásba visz.


Az ember pedig kezdetben egy akaraton volt Istennel. Gondolj bele: Két ember aki a saját akaratát követi, nem lehet szabad akaraton, mert a másik akaratától is függ. Ádám hiába volt egy akaraton Istennel, ha Éva megetette azzal, amit nem lett volna szabad megenni. Az átok, nem Isten átka, ami a halálba vezet, hanem a tudás átka, ami hatalomvágyból fakadt.


De Isten megoldást dolgozott ki: Odaát van a megoldás. Ideát már csak a hatalom utáni sóvárgás átka maradt. Isten prófétákat támasztott. Isten szerette az embert és az embert választotta. Évezredek vagy több idő is eltelt, mire megszületett a megoldás: Jézus. Jézus pedig teljessé tette az írások és tanítások értelmét. Összekötötte a pontokat, hogy az embernek legyen elve, ami alapján meghozhatja a döntéseit.

Jézus pedig a kereszten végezte Isten Fiaként.

De ez nem a teljes kép. Istennek se eleje, se vége nincs, mert Ő a kezdet és a vég. Jézus pedig Isten Fia volt, egészen a keresztig. Azután pedig Ő vált Istenné. Istennek pedig az idő folyása nem szab határt. Isten megteremtette az Univerzumot, benne Ádámot és Évát és az egész történelmet ami Jézusig vezetett. Istennek önmagát kellett megalkotnia a keresztel együtt, hogy Jézus Istenné válhasson. Hogy legyen, aki megteremti a világot. Mert Ádámtól és Évától egész Krisztusig nem volt Istennek sem szabad akarata, mert szerette az embert, mint saját gyermekét.


Ez sokkal mélyebb. Én erre jöttem rá. Én ennek fényében olvasom az írást egy ideje. több értelme van így szemlélni az egészet, mint különválasztani Istent Atya-Fiú-Szentlélekre. Múlt, jelen és jövő.


Olvastad az írást Péter! Nézd:


"A tizenkettő közül az egyik, Tamás, vagy melléknevén Didimusz, nem volt velük, amikor megjelent nekik Jézus. A tanítványok elmondták: „Láttuk az Urat!” De kételkedett: „Hacsak nem látom kezén a szegek nyomát, ha nem helyezem ujjamat a szegek helyére, és oldalába nem teszem a kezem, nem hiszem.” Nyolc nap múlva ismét együtt voltak a tanítványok, s Tamás is ott volt velük. Ekkor újra megjelent Jézus, bár az ajtó zárva volt. Belépett, megállt középen, és köszöntötte őket: „Békesség nektek!” Aztán Tamáshoz fordult: „Nyújtsd ide az ujjadat és nézd kezemet! Nyújtsd ki a kezedet és tedd oldalamba! S ne légy hitetlen, hanem hívő!” Tamás fölkiáltott: „Én Uram és Istenem!” Jézus csak ennyit mondott: „Hittél, mert láttál. Boldogok, akik nem látnak, mégis hisznek.” Jézus még sok más csodajelet is mutatott tanítványai előtt, amelyeket nem jegyeztek föl ebben a könyvben. Ezeket azonban följegyezték, hogy higgyétek: Jézus a Messiás, az Isten Fia, s hogy a hit által életetek legyen az ő nevében." (János 20: 24-31)


Szerintem ez az egész sztory igaz, kivéve az utolsó mondat. Az utolsó mondat második fele sántít. Mert ha tamás felkiált: "ÉN URAM ÉS ISTENEM"

És erre Jézus helyesel, hogy: „Hittél, mert láttál. Boldogok, akik nem látnak, mégis hisznek.”

A végén pedig János evangélista Isten Fia-ként hivatkozik rá. De csupa nagy kezdőbetűvel, mint a "Seregek Ura".

Péter! Tesó! Jézus a Messiás, az Isten.


Láttam, hogy szeretnél keresztény lenni, de nem megy. Térdelj le a szívedben és valld meg a bűneidet Jézusnak, ha pedig nincs bűnöd, akkor mondj érte hálát Jézusnak.


üdv, Krisztián

2023. jún. 9. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
0%
Belovics Krisztián
2023. jún. 9. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!