Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ma megkértem a ChatGPT-Chatbot...

Ma megkértem a ChatGPT-Chatbot, hogy kreáljon nekem, eddig még az emberiség által ismeretlen, Istenérvet. Mi a véleményetek az AI által generált Istenérv(ekről)?

Figyelt kérdés

Kérésem a következő volt a Chatbot irányában:


"Tudsz nekem egy új, eddig még az emberiség által ismeretlen, Istenérvet kidolgozni?"


Válasza:


1. Kozmikus komplexitás elve: A világegyetem, amelyben élünk, elképesztően összetett struktúrákkal rendelkezik, amelyek lehetetlenek a véletlen eredményeként. Ezek a struktúrák tökéletesen kiigazodnak minden fizikai törvényen és az összetettség magas foka szabályozza őket. Ezek az egyedülálló struktúrák magas szintű tervezésre utalnak, amely lehetetlenné teszi a véletlen eredetüket.


2. Morális tudatosság elve: Az emberi lényekben létezik egy morális tudatosság, amely képessé teszi őket az erkölcsi döntéshozatalra és az etikus viselkedésre. Ez a morális érzékenység nem magyarázható teljes mértékben biológiai vagy társadalmi tényezőkkel. Az emberi lények Isten teremtése lehetnek, mivel csak egy isteni forrásba gyökerező abszolút értékek és etikára alapozott morális lényekként jelenhetünk meg.


3. Transzcendens élmény elve: Az emberiség számos jelentős vallási tapasztalatról számolt be, ahol emberek közvetlen kapcsolatba kerültek az isteni vagy transzcendens valósággal. Ezek a tapasztalatok egyedülálló módon sugallják, hogy egy isteni entitás létezik, amely magasabb rendű és áthatóbb, mint a fizikai világ.


Ezek csak néhány ízelítő az új, eddig nem ismert istenévről. Természetesen fontos megjegyezni, hogy az istenérv sokféle formában létezik, és az egyéni meggyőződésektől és hitrendszerektől függően eltérhet. Az istenérv mindig is megosztó téma volt a filozófiában és a vallástudományban, és mindenki szabadon választhatja, hogy elfogadja vagy elutasítja ezeket az érveket.



2023. júl. 18. 19:56
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
96%
A magam szerény véleménye szerint ezek nem ismeretlen istenérvek, én mindhármat ismerem.
2023. júl. 18. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 Demion ***** válasza:
75%
Ráadásul mindhárom "istenérv" számtalanszor meg lett cáfolva.
2023. júl. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

A 3. nyilván nem új, a válaszban is benne van.

"Ezek a struktúrák tökéletesen kiigazodnak minden fizikai törvényen"

Hát persze, hiszen a világot írták le a fizikai törvényekkel. A következménnyel nem magyarázható az ok.

"Ez a morális érzékenység nem magyarázható teljes mértékben biológiai vagy társadalmi tényezőkkel."

Ezt kéne bebizonyítani.

2023. júl. 18. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%

Érdekesebb a nyelvhelyességi hibája:

"csak egy isteni forrásba gyökerező"

és az, hogy magára is emberként hivatkozik:

"morális lényekként jelenhetünk meg."

2023. júl. 18. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

#1 Egyetértek.


Ezeket az Istenérveket már kidolgozták csak kicsit más formában, de a lényege ugyanaz.


Na már most, vagy az van hogy mi vagyunk hülyék és csak azt gondoljuk, hogy ezek nem is új érvek. Vagy a Chatbot nem elég intelligens a feladat megoldásához.


Persze a vele való beszélgetést még tovább folytattam, és megkérdeztem hogy "Lehetséges olyan érvelést kidolgozni, mely kétségtelenül bizonyítaná Isten létezését?"


Az erre adott válasza:


"A kétségtelen bizonyíték Isten létezésére vonatkozóan vitatható téma a filozófiában és a teológiában. Az Isten létezésének kétségtelen bizonyítékát tartalmazó érvelés elég nehéz feladat lenne, mivel ezek a kérdések mélyén mi is pontosan az Isten fogalma és miben áll a “bizonyíték” kategóriája.


A filozófusok és teológusok sokféle istenérveléssel foglalkoztak évszázadokon keresztül, amelyek megpróbálnak racionális alapot adni az istenhitnek. Azonban még a legelismertebb és leghíresebb istenérvelések sem tekinthetőek egységesen kétségtelen bizonyítéknak.


Fontos megérteni, hogy az istenhit inkább hiten, meggyőződésen és valláson alapul, mintsem olyan bizonyítékokon, amelyek racionálisan bizonyíthatóak. Ezért a kérdésben való közeledés szubjektív és sok múlik az egyén hitvilágán és meggyőződésén.


Az istenlét kérdése továbbra is vita és filozófiai kutatás tárgya, és mindig lesznek kritikusok és ellenérvek a különböző istenérvelésekkel kapcsolatban."


Hm.... elgondolkodtató........


Csak most tudatosult bennem úgy igazán, hogy mennyire nem kis pálya az Isten lét kérdésének fejtegetése. Még az is csoda, hogy itt lehetünk, és képesek vagyunk egy ilyen nagy kérdésen gondolkodni.

2023. júl. 18. 20:56
 6/27 anonim ***** válasza:
76%
Na, kb. ezért egy sz*r ez... ebben semmi eredeti nincsen, ezerszer megtárgyalt, megrágott és megemésztett maszlag, és nem is érti, amit ír.
2023. júl. 18. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
94%

#5: ez kb. egy wikipédia szócikk szintje.

Nem igazán értem: most az győzött meg a kérdés bonyolultságáról, hogy kifogott a chatboton? Egész egyszerűen erre nem jó.


Ha érdekel a téma, olvass inkább könyveket erről.

2023. júl. 18. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
93%

A válaszok annyiban nagyon is intelligensek, hogy mindenképpen el akarja kerülni, hogy állást foglaljon, de mivel istenérvet kértél tőle, hát megpróbált neked prezentálni.

Ha visszakérdezel, akkor egyből ki akar siklani a kérdés súlya alól, de azért az nyilvánvalónak tűnik, hogy nálad a gép intelligensebb, mert ezek szerint sikerült neki.

Különben jobban megizzasztod, mert vissza lehetett volna sok helyen kérdezni, például az 'arra utal' kifejezésnél, hogy mondjuk ' ez valószínűséget jelent és ha igen, akkor mennyit?'

Vagy megkérdezhetted volna, hogy miképpen teszi lehetetlenné a magas szintű struktúrák kialakulását a véletlen, ha ismerünk ilyeneket, mint a csillagokat, galaxisokat, bolygókat, stb..., meg mit ért azon, hogy véletlen?

Aztán mindenhol lehetne kérni, hogy - bizonyítsd be!-

A transzcedenst átélő emberek esetén is vissza lehet kérdezni, hogy tud e róla, hogy az emberi psziché igen befolyásolható különféle dolgokra, gázokra, kémiai anyagokra, vizuális és hangeffektusokra, képzelet által teremtett illúziókra, tehát ő ennek ellenére megbízhatónak tartja ebben a kérdésben?

Aztán amikor az Istenhit szubjektív voltáról halandzsázik, akkor miért nem kérdezted meg, hogy mondja meg egyenesen, most van Isten, vagy nincs?

Simán lerázott téged.

2023. júl. 19. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
0%

"az Istenhit szubjektív voltáról halandzsázik, akkor miért nem kérdezted meg, hogy mondja meg egyenesen, most van Isten, vagy nincs?"

Talán mert szubjektív?

2023. júl. 19. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
100%

"Tudsz nekem egy új, eddig még az emberiség által ismeretlen,"

ChatGPT ről/vel beszélsz. Ez nem egy csoda tevő jó tündér vagy a filmekben szereplő szuper intelligencia.


Arra készült, hogy beszélgess vele nem arra, hogy feltaláljon neked dolgokat. Azt tudja amit az emberek tudnak MAXIMUM. Ennél fogva képtelen a kérésed teljesítésére. Ennek eredménye az, hogy a kérésedet félre értelmezi és csak simán Isten érveket ír le.


Ha képtelen vagy felfogni, hogy mivel is beszélsz akkor lehet inkább hagynod kéne. Akkor legalább kevesebb lenne az ilyen értelmetlen kérdés.

2023. júl. 19. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!