Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van alapja Alister McGrath...

Van alapja Alister McGrath "The Twilight of Atheism: The Rise and Fall of Disbelief in the Modern World" című könyvében, az ateizmus jövőjét illetően megfogalmazottakról?

Figyelt kérdés

Alister McGrath könyvében arra az álláspontra helyezkedik, hogy az ateizmus nem lesz a jövő vallása. A könyvben McGrath azt állítja, hogy bár az ateizmus népszerűvé vált a 20. században, az emberi szellem természetét figyelembe véve ez csak egy időszaki trend volt. Szerinte az emberek belső szükségletükből fakadóan mindig valamilyen vallásos hitet fognak keresni és elfogadni. McGrath szerint az ateizmus a múltban és a jelenben is erős volt, de hosszú távon nem jelent fenntartható alternatívát a vallás iránti igények kielégítésére.


Nektek mi a véleményetek?



2023. júl. 30. 20:58
1 2 3 4 5 6 7
 1/68 Mojjo ***** válasza:
91%

Az ateizmus nem lesz a jövő vallása, tekintve, hogy nem vallás. Pl. a bélyegek vagy pokemon kártyák NEM gyűjtése sem lesz a jövő hobbija, hasonló okokból. Ennek megfelelően véletlenül sem a vallás iránti igények kielégítését célozza meg. Ateista pont az, akinek nincs igénye vallásokra. Mint ahogy a pokemon kártyák nem gyűjtése sem a pokemon kártyák iránti igény kielégítését célozza, a pokemon kártyát nem gyűjtők azok, akiknek nincs igénye pokemon kártyákra.

Az emberi természetben valóban benne van n+1 olyan dolog, ami miatt képesek voltak eddig is fennmaradni a vallások, és ha csak nem gondoljuk, hogy valamilyen okból maga az emberi természet fog nagyot változni, valóban továbbra is fent fognak maradni. De mivel az emberek sokfélék, nem mindenki gondolkozik és érez ugyanúgy, illetve az n+1 dologból legalább az egyik - az ismeretlen megmagyarázása iránti vágy - egyre kevésbé szorul a vallásokra, valóban hosszú távon a vallás aligha fog szignifikánsan erőre kapni és jobban elterjedni mint most, inkább visszaszorulás várható. Rövidebb távokon egyéb hatások miatt fluktuációk előfordulhatnak.

2023. júl. 30. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/68 A kérdező kommentje:

Mojjo te abból a prekoncepcióból indulsz ki, a vallások azért vannak hogy ezzel magyarázzák amit az emberiség még nem ért. Pedig ez a keresztény vallásra pont nem igaz.


"Az ateizmus nem lesz a jövő vallása, tekintve, hogy nem vallás."


Ezt a kijelentést nem szó szerint kellet volna értelmezni.

2023. júl. 30. 21:30
 3/68 Mojjo ***** válasza:
91%

@2: Nem, nem indulok ki abból a prekoncepcióból és semmi olyasmit nem írtam, ami erre utalna.

Azt írtam, hogy n+1 (értsd: jelentős mennyiségű) oka van a vallások kialakulásának és fentmaradásának, amiből 1 azaz egy darab csupán az ismeretlen megmagyarázásának vágya.


És sorry, nem szeretném elkezdeni találgatni, hogy vajon mit jelentenek az általad leírt szavak, mert biztos valami mást, mint ami a tényleges jelentésük. Érdemes a szavakat a valós jelentéstartalmuk szerint használni, és ez a beszélő feladata, nem a hallgatóságé a gondolatolvasás.

2023. júl. 30. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/68 anonim ***** válasza:
88%

Csak egyetérteni tudok Mojjoval.

A vallásosak egyik legnagyobb problémája az, hogy képtelenek még elképzelni is azt, ha valaki NEM hívő.

2023. júl. 31. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/68 anonim ***** válasza:
93%

Én nem értek egyet a szövegben azzal,hogy az embereknek vannak vallásos hit iránti igényei.

Szerintem a vallás más igényeket tud kielégíteni, mint például közösséghez való tartozás,közös világról alkotott elképzelések.


Én azt látom, hogy a vallások különböző funkcióit manapság már más dolgok képesek betölteni.

Szerintem nem fogják a vallások reneszánszukat élni,hanem nőni fog a számuk, és csökkenni a hívek száma.

2023. júl. 31. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/68 anonim ***** válasza:
17%

Lefordítom akkor:


Az a fajta szellemi áramlat, ami a francia forradalommal és az enciklopédizmussal indult útjára, és prominens képviselői a kulturális közéletben Richard Dawkins, Christopher Hitchens, (néhai) Stephen Hawking, Ricky Gervais, (néhai) George Carlin, Stephen Fry, na ez a fajta ateizmus hamarosan le fog futni, és elveszíti a szellemi bázisát. Két forgatókönyv van: vagy úgy tűnik el, hogy szépen idejétmúlttá válik és az emberek egyszerűen elfogynak mögüle, vagy valamilyen politikai mozgalom a zászlójára tűzi, és rendes politikai-társadalmi ideológiává kövesedik, ami már a többi ideológiával és vallási tradícióval fog versenyezni a narratíva uralásáért, magyarán kvázi-vallásos eszmévé alakul át. Az ateizmus egyfajta döntési helyzet elé fog kerülni: vagy felveszi a versenyt az emberek figyelméért (azaz imádatáért), és ugyanúgy kezd el működni, mint egy vallás vagy ideológia (azaz kvázi-vallás), vagy menthetetlenül lemorzsolódik a figyelemért folytatott virtuális versenyben.


Ez a feltevés megalapozott, a jelen folyamatok is erre mutatnak, legfőképp a virtualizáció és a mesterséges intelligencia erőteljes térhódítása az, ami meglepő gyorsasággal "rearchaizálja" a társadalmakat, és bebizonyítják az ateizmus alapvetéseiről, hogy nem illeszkednek a valóságra, bár a folyamat már korábban elindult.

2023. júl. 31. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/68 Mojjo ***** válasza:
100%

@6: Na azért ez így már jóval érdekesebb :)

Viszont nem hiszem, hogy ez lesz a helyzet:

"Az ateizmus egyfajta döntési helyzet elé fog kerülni: vagy felveszi a versenyt az emberek figyelméért (azaz imádatáért), és ugyanúgy kezd el működni, mint egy vallás vagy ideológia (azaz kvázi-vallás), vagy menthetetlenül lemorzsolódik a figyelemért folytatott virtuális versenyben."


Több okból sem. Egyrészt eleve nem hiszem, hogy szüksége van az ateizmusnak bármiféle figyelemre. Mivel az emberek sokfélék és sokféleképpen látják a világot, mindig lesznek olyanok, akik vagy egyáltalán nem érdeklődnek a vallások iránt, nem hisznek semmiféle istenben, de nem is érdekli őket a téma és nem foglalkoznak vele vagy épp érdeklik a vallások, meg is nézik azokat ilyen-olyan szinten, de úgy találják, hogy nem a vallások világképe tűnik nekik valósnak, és elvetik azokat. Egyikhez sem kell semmiféle figyelemért versenyeznie az ateizmusnak, egyszerűen az adott ember saját belső beállítódottságsból adódik.

De ami a figyelmet illeti, úgy gondolom, mindaddig lesz figyelem az ateizmuson, amíg van figyelem a vallásokon. Hisz a vallásokon lévő figyelem tereli az ateizmusra a figyelmet. Amíg van a vallásokon figyelem, lesznek ateisták, akik szeretik majd hangoztatni, hogy szerintük nem úgy van ám az, amit a vallások állítanak. Amíg van figyelem a vallásokon, lesznek, akik megvizsgálják ezen vallások állításait és enyhe agyérgörccsel kezdenek hangosan ellenkezni. És mindig lesznek emberek, akiknek épp olyan a beállítódottságuk, hogy felkapják a fejüket ezekre az ellenkezésekre és beállnak mögéjük. Mert ilyen az emberi természet.

Az ateizmuson akkor nem lesz figyelem csak, ha a valláson sem.

2023. júl. 31. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/68 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tapasztalom, hogy csökken az érdeklődés a vallások iránt és így lesznek az emberek ateisták. Nem érdekli őket az egész, nem foglalkoznak vele és nem is hisznek benne.


Sok ateista esetén ez nem nyilvánul meg másban csak abban, hogy nem foglalkoznak a vallással.

2023. júl. 31. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/68 anonim ***** válasza:
100%

ÉN úgy tapasztalom, hogy a hívőknek mindig kell valamiféle ideológia az ateistákkal kapcsolatban (is) - méghozzá azért, mert az a vallás, amivel nem foglalkoznak eleget, tehát nem erőltetik - elsorvad.

Ebbe beletartozik az is, hogy a legváltozatosabb köntösöket próbálják ráhúzni az ateistákra, lásd: "az ateista is hívő, mert"...

az ateizmus viszont alapból nem sorvad el, ahogy Mojjo is írta, mert nem ilyen a természete.

2023. júl. 31. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/68 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek egy része alapból ateista hajlamú, más része hívő hajlamú.

Ez azt jelenti, hogy magától, kényszerítés nélkül ezeket az ideológiákat keresi, ebben érzi jól magát.

Úgy gondolom, hogy egy jelenlegi, felvilágosult társadalomban ez 50-50%

Ezt viszonylag stabilnak tartom, annyi kiegészítéssel, hogy a fejlődéssel az ateisták aránya növekszik.

2023. júl. 31. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!