Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehet vért adnom, vagy kapnom?

Lehet vért adnom, vagy kapnom?

Figyelt kérdés
Szóval szeretnék pár részt a Szent Bibliából, hogy alátámassza valamelyik állítást a kettő közül. Vagyis lehet-e vért adni vagy kapni vagy sem?
2011. máj. 18. 17:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha élni akarsz, hagyod, hogy kapj, adni nem muszáj. Most nyíltan foglak hülyének nézni, mert egyáltalán elgondolkoztál azon, hogy vallási okokból elutasíts egy olyan beavatkozást, amely megmentheti az életedet. [megkezdtem a hülyének nézést]
2011. máj. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Azt tudom, hogy a Jehova tanúinak a személyiébe bele van irva, hogy nem kaphatnak vért.

Szerintem ha Katolikus vagy Evangélikus vagy akkor kaphatsz, ha meg tudják menteni az életed. Ha adsz is, akkor te is megmentheted valaki életét. Én adnék, de nem birom az ilyesmit :S

2011. máj. 18. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
83%

Szia!


A keresztények közül egyedül Jehova tanúi tanítják, hogy a véradás, ill. vérátömlesztés tilos. A Biblia a vér fogyasztását tiltja meg, az életmentő véradást ill. vérátömlesztést nem. Úgy gondolom ez már olyan túlzásnak minősül, mint amit Jézus is elítélt, például amikor arról beszélt, ha valakinek az állata beesik a kútba akkor azt ki kell menteni szombatnapon, vagyis szabad jót cselekedni. A véradás ill. véátömlesztés egyértelműen az emberi élet megmentését szolgálja.


Üdv. Péter

2011. máj. 18. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
A biblia természetesen nem beszélhet a véradásról/kapásról, hiszen azokban az időkben ez még nem létezett. A vértől azért kell magunkat távol tartani, mert az az élet hordozója, azaz az állati vért nem szabad elfogyasztanunk. Erre vonatkozik a szabály, ezt mindenki úgy bonyolítja magának, ahogy akarja. Számomra Krisztus áldozata volt a legnagyobb véradás, és szerintem keresztényi kötelesség, ha egészségi állapotod engedi, vért adni.
2011. máj. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Tyler913 ***** válasza:
Jól írták a többiek! Az Ószövetség nem ilyen értelemben tiltja a vér elfogyasztását.Tehát nyugodtan adj vért,illetve fogadd el a vérátömlesztést,ha ne adj' Isten arra kerülne a sor.
2011. máj. 18. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Szia!


A biblia valóban nem ír a vérátömlesztésről!

Anélkül, hogy magyaráznám vagy cáfolnám bizonyos egyházak hozzáállását a kérdéshez a következő biblia verseket ajánlom a figyelmedbe:



5 Mózes 12:23-

Cselekedetek 15:28-

2011. máj. 19. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 dudiska ***** válasza:
25%
Sajnos a baj itt kezdődik. Isten Szavát figyelmen kívül hagyják.Ugyan ilyen az abortusz kérdés.Isten szava kimondja "NE ÖLJ"még is meg ölik a magzatukat az anyák,több millió gyermeket ölnek meg évente az abortusz segítségével.Vér kérdésben pedig ugyanígy tilos minden formában adni-kapni.Erről nem beszélnek, milyen sok ember hal meg a vér adás következtében,vagy mennyi ember kap a vérátömlesztés miatt gyógyíthatattlan betegségeket is.Ennek fényében bölcs tanácsot ad a Biblia a vérre vonatkozóan.Amúgy meg ennek köszönhetően,hogy a Tanúk nem fogadnak el vért,külföldön az orvosok alkalmaznak olyan műtéti eljárásokat amihez nem kell használni vérátömlesztést.Magyarország szegény, ezért nem tudják alkalmazni.
2011. máj. 19. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Kedves első válaszoló! Ha Isten azt mondaná hogy nem adhatok vagy nem kaphatok vért, akkor nem tenném meg! Sajnos viszont erre még nem találtam választ, de már nagyon szeretnék! Ezzel a hozzászólásoddal pedig egyáltalán nem voltál a hasznomra...
2011. máj. 19. 17:14
 9/13 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Örülök, hogy van még ember, aki így gondolkodik: Ha Isten ezt, vagy azt mondja, akkor az úgy van.

Sajnos egyértelmű választ a Bibliából szóról szóra értelemben nem kapsz, magyarán egyértelmű idézettel nem szolgálhat senki, de....

Az én (!) olvasatomban a Biblia egyértelmű kijelentést tesz, hogy a vérben van az élet, és az Úr számon kéri mindenki vérét. Máshol meg ezt: tartózkodjunk a vértől.


Ha pusztán evilági szemmel nézzük, akkor lehet-e kockázata a vér kapásának? Csak gondoljunk bele, hogy kimutatható-e az hiv vírus néhány héten belűl, miután az alany elkapta? Bizony nem. Kimutatható-e minden fertőzöttség? Kivizsgálnak-e mindent a levett vérben?

Én úgy gondolom, hogy evilági értelmezés szerint mindenki önmaga mérlegeli, miképpen dönt, a mérleg melyik oldalára billen. A nagy esetek többségében szerintem szinte mindenki az orvostudományban bízva a vérátömlesztés mellett dönt.


Másfelől hitéleti kérdésben gondoljunk csak bele, azon kívűl, hogy sajátos (?) értelmezés szerint minden módon tartózkodjunk a vértől, nézzük meg mit is tett Ábrahám, hogyan igazult meg a hitétől, miképpen bízott teljes szívéből Istenben.

Mit is mondott Krisztus?

Mt 10,29 "Nemde, két verebecskét meg lehet venni egy kis fillérért? És egy sem esik azok közül a földre a ti Atyátok akarata nélkül!"


Bizony a hívő ember hiszi, (hinnie kell), hogy nem halhat meg, míg Isten arra "rá nem bólint". Minden vérátömlesztés, mely csak és kizárólag az mentheti meg, valóban csak az mentheti meg? Nem fog meghalni soha? Bizony meghal, és hitt-e Istenben, bízott-e Istenben? Nyert 10-20-30 évet, de nyert-e örök életet? Mondta-e magában, hogy "legyen meg Uram a Te akaratod"? Kiben bízott? Istenben, vagy az orvostudományban? Nincs-e megírva, hogy az igaz ember hitből él?


Zárszóként: Senkit nem akarok semmi ilyesmiben befolyásolni, mindenki döntsön belátása szerint, de ha nem adom magam oda Istennek minden bajban, gondban, örömben, akkor milyen hívő is vagyok? Valószínű egyházban, vallásban hiszek akkor, és nem Istenben, a Biblia istenében, a világ teremtőjében.

2011. máj. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A vérkészítmények ma már ellenőrizve vannak. A vér naponta ment életeket. Ha a gyermekemnek szüksége lenne rá, az utolsó csepp véremet is megkapná. Vagy hagyjam meghalni? De akkor mi a helyzet a "ne ölj" törvénnyel?


Vannak olyan szekták, ahol nem lehet vért adni/kapni, ott történtek is halálesetek. Magyarországon is. Volt akit kizártak, mert elfogadta hogy vért kapjon a gyermeke.


Az abortusz kérdés egyáltalán nem ilyen, mint a vérkérdés. Mert a ne ölj! Egyértelműen az abortusz ellen szól. Itt nincs mit magyarázni.


A vértől való tartózkodás egészségügyi törvény, ahogyan a fúlva holt állat fogyasztásától is tartózkodni kell. Ez nem belemagyarázás, hanem egyszerűen ezt másképp ítéljük meg, és majd az Úr eldönti. Nem hiszem, hogy valaki véradás/kapás miatt nem kerülhetne Istennel közösségbe. Szerintem a véradás/kapás tiltása és erőltetése tipikus farizeus gondolkodás. Ha valakinek ez az elve a saját életében, azt tisztelem, de ennek kierőltetése, gyülekezetből való kizárással fenyegetés szerintem bűn, elhordhatatlan terhet ró az emberekre, akiknél ez életet menthet, és ostoba félelemből elutasítják. A Biblia nem kívánja.

2011. máj. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!