Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » M it jelent a Sma Jiszrael ima?

M it jelent a Sma Jiszrael ima?

Figyelt kérdés
2011. okt. 14. 17:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
2011. okt. 14. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Achillesz linkje teljesen hiteles :) ; csak valamilyen oknál fogva a szövegben az ékezetes magánhangzók helyett furcsa szimbólumok vannak, így meg elég nehéz olvasni.



A Shemá a Wikin:


[link]


Ugyanaz az oldal, mégis külön kiemelem:


[link] #Shema_in_Christianity



Találtam egy angol nyelvű honlapot is; ehhez ugyan nincs magyarázat, de remélhetőleg működik:


[link]



Nemrég valaki keresett egy zsidó imát, ott is felmerült a Semá. Úgyhogy néhány érdekességet bemásolok Neked is:

Több dialektus is létezik, az ima "neve" v. "címe" lehet: [smá]; [semá]; [sömá] ... Nekem az első jön be. :)


Egy rövid, énekes változat, érdemes meghallgatni:


Shema Israel

http://www.youtube.com/watch?v=aad0rYQ7p58&feature=related


Ez a két dal pedig nem kifejezetten csak az ima, de az 1.-ben benne van a szövege (a többi rész angol nyelvű); a 2. pedig egyszerűen csak gyönyörű...


1. Shema Yisroel - Yaakov Shwekey

http://www.youtube.com/watch?v=S8D1DuVmtVQ


2. Shma Israel – Sharita Hadad

http://www.youtube.com/watch?v=yXTukS7HoFg&feature=related


Shalom! :)

2011. okt. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
89%

Ez Izrael hitvallása.

Azt jelenti: Halld meg, Izrael, az Úr a mi Istenünk, egyedül az Úr. Szeresd azért az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből. Maradjanak szívedben azok az igék, amelyeket ma parancsolok neked. Ismételgesd azokat fiaid előtt, és beszélj azokról, akár házadban vagy, akár úton jársz, akár lefekszel, akár fölkelsz!Kösd azokat jelként a kezedre és legyenek fejdíszként a homlokodon. Írd azokat házad ajtófélfáira és kapuidra!

Mózes 5. könyvében a 6 fejezetben 4.-tól a 10. versig találod ezt. Az 5. fejezetben a 10 parancsolat időben korábbi változata szerepel. A SÖMA a nagyparancsolat, egyfajta összefoglalás: Szeresd az urat (az első 4 parancsolat az Isten iránti szeretetből fakad). Az Újszövetségben, a hegyi beszédben (Mt 5-7)Jézus a nagyparancsolatot kiegészíti az emberek iránti szeretettel (a 5-10. terjedő parancsolatok az ember iránti szeretetről szólnak) A parancsolatok evidenciák, azt mondják: Én vagyok az az Isten, aki megmentettelek téged, én előbb szerettelek téged, tehát te szeretsz engem, így evidens, hogy engedelmeskedsz. Úgy is lehet fordítani a héber szöveget, hogy pl. Nem ölsz. nem felszólító mód. Ami még fontos, hogy ez csak Isten megszabadított népére vonatkozik, akik átélték a szabadítást - így ma sem kérhetjük számon azokon a parancsolatok betartását, akik nem élték át Jézus Krisztus szabadítását.

2011. okt. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Gábor bátyó ***** válasza:

10-15 10:01-nek!


Volnál kedves az utolsó három sort bővebben kifejteni?

Különös tekintettel Genezis 9:5.-re.

2011. okt. 20. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Lehet, rosszul fogalmaztam. Nem úgy értettem, hogy aki nem keresztény vagy zsidó, az simán ölhet. Az élet védelme egyetemes parancs, de ha elolvasod a Tízparancsolatot, akkor meglátod, hogy a bevezetőjében le van írva, hogy ez Isten népének szól. Aki nem élte át a szabadítást, az nem fogja tudni Isten felé való szeretetből véghez vinni a parancsolatokat, vagyis nem fogja tudni megpróbálni véghezvinni őket. (Ne legyenek neked más isteneid rajtam kívül pl.)
2011. okt. 20. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szó szerint: Halld, Izrael!

Egy ima kezdősora.

"Shma, Yisrael, Adonai elochenu, Adonai echad!"


לשמוע את זה, ישראל

2011. okt. 20. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Kicsit pontosítok, az eredeti szöveg így hangzik:

שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה אֶחָד.

Kiejtése körülbelül: Sh'ma, Jisrael, Adonai elochenu, Adonai echad.

Jelentése: Halld, Izrael, az Úr (JHWH) az Isten, az Úr (JHWH) az egyetlen.

2011. okt. 20. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ajjaj, a gyakorikerdesek.hu-nak gondja van a héber billentyűzettel. Sajnos nem tudom pontosan leírni, mert mindenféle jelekre cseréli a betűinket. Ha gondolod, ímélben elküldöm...
2011. okt. 20. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!