Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Tervezi-e valaki közületetek...

Tervezi-e valaki közületetek egy nagyobb terjedelmű, komolyabb hangvételű vallásos tanulmány "elkövetését"?

Figyelt kérdés
2011. okt. 22. 09:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Bocsi, én nem, viszont szívesen elolvasnám, ha valaki írna ilyet, mert nagyon érdekelnek a vallások (és nem csak a sajátom). Te esetleg ilyesmit készülsz írni?
2011. okt. 22. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Szükségesnek érezném a magam okulására legalább, hogy áttekintsem, letisztázzam amit eddig sikerült átlátnom. Szerintem mindenkinek hasznos lehet egy ilyen munka, mert rendezi a gondolatait, érzéseit. Szóval én mindenkit bátorítanék ilyesmi írására, elvégre oly sokan adnak itt is (számomra, hol elfogadható, hol elfogadhatatlan) igényes válaszokat. Természetesen nem gondolom, hogy amit így elvégzek, az rajtam kívül bárkinek is érdekfeszítő lesz, ám abban az esetben ha valaki más is örömét leli benne, talán már nem haszontalan.
2011. okt. 22. 09:34
 3/11 A kérdező kommentje:

kedves 61 %-os!


Nekem nem tűnik túl objektívének a véleményed. de azért köszönöm. Érdekes milyen fontos számodra, hogy meggyőzd a másikat Az igazságról :) Tisztára mint egy klerikális :) Sok sikert!

2011. okt. 22. 13:44
 4/11 A kérdező kommentje:

Bocs ezt még megkérdezem:



"Ehh, ezek a vallások amolyan soviniszta történetek."


milyen értelemben soviniszta történet, teszem azt a taoizmus?

2011. okt. 22. 13:45
 5/11 anonim ***** válasza:
Én NEM.
2011. okt. 22. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Ez érdekes lehet.Nagyon sok vallás van, mi alapján választanád ki azt hogy melyiket tartod érdemesnek arra hogy tanulmányozd?A másik mi értelme ennek?A harmadik, nem tudhatjuk pontosan egyik vallásnak se a pontos eredetét, igazszág tartalmát.Az emberek hite tartja fent Őket.A negyedik kérdésem szerinted miért van szügség vallásra?Miért fontos a hit?:)
2011. okt. 23. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Nos, szerintem a szükségességének az értelmét megadtam: a magam okulására és esetleg mások örömére. Miért van szükség vallásra? Nem tudom. Számos vallástörténeti, valláslélektani, eredeti vallási irodalom, filozófiai és társadalom tudományos munka elolvasása után, úgy vélem azonban, hogy a vallás témája megkerülhetetlen, továbbá azt hiszem, többet érdemel lapos somázatoknál.

Első nekifutásra tetszetősnek találom az antropológiai megközelítését a témának. Vagyis leginkább azt érdemes megérteni, hogy az adott vallást gyakorló egyén és közösség MAGA milyen jelentést, értelmet, funkciót tulajdonít a vallásnak.

Emellett igen izgalmasnak találtam a freudi, de mégizgalmasabbnak a jungi lélektani megközelítését a témának. Jung kerek-perec természeti jelenségnek tekinti a vallást (ahogyan a pszichét is, és a psziché egyik legáltalánosabb és legmakacsabb tartalmának(archetípusának)/funkciójának(működésének).

Ezekután érdemes volna, filozófiai vizsgálódásnak alávetni némely nagy vallást, azon szempontból, hogy egyáltalán milyen fogalmakra lehetséges redukálni, milyen ontológiai, fenomenológiai, episztemológiai kérdések merülnek, fel a vallások, illetve egy-egy konkrét vallás esetében. Ezután kiválasztanám az egyiket (valószínüleg a magamét) és kísérletet tennék annak tömör, a belső ellentmondásit kiísimitó, a történeti szempontoknak, és a vallásom sajátos szempontjainak megfelelő bemutatására. Véleményem szerint így egy meglehetősen biztos rendszert kaphatnék, számos öntudatlan indíttatás átlátására, és intelektuálisan kimeríteném tárgyamat. Ezután az emberi teljesség egyéb területeinek, esztétikai minőség (alkotás) emocionális stb szabadabban mégis biztosabban lenne tárgya a vallásos tartalom. Első nekifutásra ennyi. Egy ilyen vizsgálatnál természetesen nem kizárólagos materialista/ateista alapról indítanék, hanem plurálisan több szempontból közelíteném tárgyamat, azt vizsgálva melyik-melyik közelítéssel juttok jelentősebb, eredetibb értelemhez.

2011. okt. 24. 13:25
 8/11 anonim ***** válasza:

Szia, én már régóta, de az a baj, hogy nem igazán tartozom semmilyen "bevett" közösséghez, és így valószínű, ha bárki beleolvasna, az eretneknek tartana meg bolondnak vagy ezoterikusnak, vagy -ahogy a férjem szokta mondani- titkos buddhistának.

Pedig egyik sem vagyok. Krisztust próbálom követni, több, kevesebb sikerrel.


Freya

2011. okt. 25. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Minden valláskutatás fontos ismeretekhez juttat. Saját hitedet úgy is annak megfelelően erősíted, amilyen ismeretekkel rendelkezel. Minél szélesebb körben képzed magad, annál jobban ki tudod választani, hogy számodra mi az elfogadható. Viszont tartozni nagyon jó egy (vallási) közösséghez tartozni. Különösen annak, aki egyedül él. A fontosság érzete erősít.
2011. okt. 27. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Nem, sőt még csak meg sem fordult a fejemben ilyen.
2011. okt. 27. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!