Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az ateisták miért találtak ki...

Az ateisták miért találtak ki vallásokat?

Figyelt kérdés

Mit akartak ezzel elérni?

A többi ateista miért hitt nekik?



2013. ápr. 20. 18:07
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
100%

Aha, szóval Te most azt akarod mondani, hogy az emberiség történelmében a vallásokat ateistáknak köszönhetjük?


Ha ezt gondolod, akkor ezt mégis milyen logika alapján hoztad össze? Valami eszement jehovista tanulmányából vetted?

2013. ápr. 20. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:

Miért ne? A sátánra nem szabad tolni a felelősséget, de a vallásra igen?

Mi lenne, ha mindenki vállalná legalább saját magáért és nem általánosítana?


Vajon a hit nevelés kérdése? A környezetünktől függ szerintetek, hogy valaki hisz? Genetika?

Vagy egyszerűen csal elintézitek úgy, hogy a buta ateistákból hívő lesz.

2013. ápr. 20. 22:25
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

Ja, már azt hiszem kezdem érteni.


Én több okra tudnám visszavezetni:


1) Nagyobb volt az ismeretlenség. Amikor az emberek azt sem tudták, miért van földrengés, könnyebb volt Isten haragjának mondani. Most, a tudomány korában egyre inkább visszaszorul a vallásos irracionalizmus, és egyre több mindenre kapunk igazi választ.


2) Hatalom. Az embert alapvetően meghatározza a csordaszellem. És mi jobb a tömegek irányítására, mint egy vallás, amely szigorú keretbe foglalja az egyéni gondolkodást?


3) Jobb félni mint megijedni mentalitás. Ezt Michael Shermer nagyon egyszerű, de nagyszerű példával illusztrálta: képzeld el, hogy egy békés növényevő majom vagy. Hallod, hogy a bozótos megremeg. Ha egy ragadozó van ott, és nem nézel oda, megesznek. Ha odanézel, van esélyed a túlélésre. Tegyük fel, hogy odanéztél, és túlélted.

Na most, ha legközelebb hallod, hogy a bozót megremeg, oda fogsz nézni legközelebb is, még ha semmi nincs is ott, mert így mész biztosra, és így tudod a génjeid örökíteni.


Ez lényegében összeköthető az egyes ponttal: az emberek először fákat, köveket, folyókat kezdtek imádni, majd totemeket, aztán embereket, mert azt hitték, ezzel biztosítják a saját túlélésüket. Imádkoztak, és áldozatokat mutattak be különböző szellemeknek, istenségeknek, hogy ezzel elkerüljék a halált. Ma már tudjuk, hogy nem így van.

2013. ápr. 20. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:

Tehát akkor az ateista kifejezés csak annyit jelent, hogy tagadja Isten létezését és kész?

Vagy egy komplett világnézet is van mögötte?

Mondhatja valaki magára, hogy ateista, úgy hogy közben nem ismeri a világot és nem is érdekli őt?

Hihet-e egy ateista irracionális réveszmékben, ami mögött nem a tudomány van.

Például abban, hogy egy banánból lett a világ, amit a mikulás hozott a holdról....


1) Bekezdésed mivel támasztod alá? Ott voltál? Mi a tudományos bizonyíték?


2) Érdekes. Nekem nincs példa képem. Szeretek magam lenni a magán nézeteim vallani.

Az ateistáknak miért sikerült kitörni a csordaszellemből?


3) Én úgy tudom, hogy vannak élőlények, akik halálra eszik magukat vagy öngyilkosságot követnek el.

Mindegy, már nem tudom, miért írtam ezt. De ha mindentől csak rettegnénk, szerintem máshogy nézne ki a világ.

Szerintem akkor jó félni, amikor indokolt. Megijedni meg nem kell.

Azt akartad írni, hogy a vallás egy rossz szokás, aminek alapja a félem? Szerinted ennek az intelligens majomnak nem tűnne fel, hogy nem mindig van igaza?

A szelekció hogy tartotta életben?


Az utolsó bekezdéseddel kapcsolatban megint csak azt tudom kérdezni, hogy mi alapján mondod?

Mármint honnan tudod ilyen biztosan a motívációjukat?

De azért köszönöm a válaszod...

2013. ápr. 20. 22:55
 15/31 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát akkor az ateista kifejezés csak annyit jelent, hogy tagadja Isten létezését és kész?

Vagy egy komplett világnézet is van mögötte?

Mondhatja valaki magára, hogy ateista, úgy hogy közben nem ismeri a világot és nem is érdekli őt?

Hihet-e egy ateista irracionális réveszmékben, ami mögött nem a tudomány van.

Például abban, hogy egy banánból lett a világ, amit a mikulás hozott a holdról...."


Embere válogatja. Én pl. nem hiszek semmilyen irracionálisban. A kristályterápia, horoszkóp, tenyérjóslás számomra épp annyira bizonyítatlan marhaság, mint a keresztény isten.


"1) Bekezdésed mivel támasztod alá? Ott voltál? Mi a tudományos bizonyíték?"


Több ezer bizonyíték van, és igazából ezt szerintem te is tudod. Hogy a földrengés példájánál maradjunk, a szeizmográfot a 19. században találták fel. Ennek következtében teljesen más volt a vélekedés a földrengésről mondjuk az 1800-as években, és teljesen más most. Azt meg nem értem, miért kérdezed, hogy ott voltam-e. Nem, nem voltam ott, de éppenséggel te se, mégis elhiszed nekem, hogy a szeizmográfot feltalálták, nem? Dédanyám születésénél se voltam ott, mégis tudom, hogy élt. Nem minden tudományos eredmény származik közvetlen tapasztalásból, létezik ún. a priori tudás is (mint pl. a matematikai bizonyítások)


"2) Érdekes. Nekem nincs példa képem. Szeretek magam lenni a magán nézeteim vallani.

Az ateistáknak miért sikerült kitörni a csordaszellemből?"


Persze, minden ember szereti hangoztatni, mekkora individuum, ő egyedülálló, stb. Egy darabig ez még igaz is, de végső soron ugyanúgy egy nagy kollektíva része vagy, amiből sehogy se tudsz kitörni. Én sem, sőt, szerintem senki se. De ha már egy nagy kollektíva vagyunk, akkor jó célra kéne használni a tömegben lévő erőt. Én speciel ezért ellenzem az egyházakat, és az intézményesített vallást.


"3) Én úgy tudom, hogy vannak élőlények, akik halálra eszik magukat vagy öngyilkosságot követnek el.

Mindegy, már nem tudom, miért írtam ezt. De ha mindentől csak rettegnénk, szerintem máshogy nézne ki a világ.

Szerintem akkor jó félni, amikor indokolt. Megijedni meg nem kell."


Ez mind szép és jó, de a félelemről te is tudod, hogy nem Te döntöd el, mikor indokolt. Sőt, szerintem az emberek nagy része nem is tudja megindokolni, mikor, mitől, miért fél. Ez nem olyasmi, amit az ember dönt el, hanem a környezete.


"Azt akartad írni, hogy a vallás egy rossz szokás, aminek alapja a félem? Szerinted ennek az intelligens majomnak nem tűnne fel, hogy nem mindig van igaza?

A szelekció hogy tartotta életben?"


Nem értetted meg...Elmagyarázom újra.


Mivel TELJESEN a véletlenen alapul, mikor lapul egy ragadozó a bozótban, és mikor nem, ezért a majom, legyen akármennyire intelligens, NEM TUDHATJA, mikor nincs igaza, és mikor van...ha 5x odanéz, és 5x nincs ott semmi, mit fog tenni? Nagy valószínűséggel hatodszorra már nem néz oda. Ha pedig a hatodik alkalommal PONT egy ragadozó bújik meg a bozótban, a majmot elkapja, és azzal az az egyed többet már nem örökíti a génjeit. Így szelektálódtak az egyedek, minél óvatosabb volt, minél "paranoiásabb" ha úgy tetszik, annál jobbak voltak az esélyei a túlélésre. Az ember esetében pedig, mivel az evolúció útján igencsak fejlett agyra tett szert, ez az óvatosság nagy mértékben átfordult irracionalitássá, igazi paranoiává. Ez a válaszom erre a kérdésedre:


"Az utolsó bekezdéseddel kapcsolatban megint csak azt tudom kérdezni, hogy mi alapján mondod?

Mármint honnan tudod ilyen biztosan a motívációjukat?"

2013. ápr. 21. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
36%

A kérdés nem is annyira ostoba, mint aminek tűnik.

Akik kitalálják a vallásokat, általában nem hisznek benne, csak célzatosan irányítják a befolyásolt embereket.

Még az is meglehet, hogy a hiszékenységnek van genetikai alapja is, de a szocializálódási folyamat egyértelmű.

Minden ember gondolkodására a szűkebb, tágabb környezet rányomja a bélyegét. A gyermekkor élményei befolyásolhatnak mindenkit, kit fogad el tekintélynek, elhiszi e a csodás meséket, vagy hajlamos e a kételkedésre.

A neveltetés azt is meghatározza, hogy leragad e valaki az ódon erkölcsi törvények mellett, vagy képes továbblépni és befogadja a modern humánum eszméit.

A keresztény vallások erőszakossága, gyűlölködése és a mérlegelés nélküli súlyos ítéletek kimondása régen nem viszi előre a világot és szerencsére sok embert gondolkodásra késztet.

Sajnos nem mindenkit.

2013. ápr. 21. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
100%
Az embereknek (sok embernek), főleg régen, mikor bizonyos vallások kialakultak, fénykorukat élték, szükségük volt valamire, ami úgymond értelmet ad a szenvedéseiknek. Valóban olyan emberek találták ki feltehetőleg, akik nem hittek semmilyen istenben, mert hát nyilván egyszerűbb ilyen módszerekhez folyamodni, mint felelős vezetőként ténylegesen jó életet biztosítani a mélyen tisztelt polgártársaknak. Ha csak a kereszténységet nézzük például... A rengeteg görög illetve római istennek mi történt? Nyugdíjba mentek? Na de a keresztes hadjáratok... Minden volt az csak nem keresztényi. Nem akarok megbántani senkit ezért nem írom le az általam oly nagyon semmibe vett irányzat nevét, de hogy lehet az, hogy ha x vallás a szerény életmódot hirdeti, tanítja, akkor az adott egyház vezetői fényűző pompában élnek? X vallás követőinek a nagy nagy százaléka pedig nyomorban sínylődik. Nekik nyújt vigaszt, hogy egyszer majd a mennyországba kerülnek, ahol nem kell többé szenvedniük, mert azt itt a földön már megtették és haláluk után jól elnyerik méltó jutalmukat. Eközben hőn szeretett vezetőik selyem ágyneműből kipattanva, jóllakottan hirdetik az igét az emelvényről. (Tisztelet a kivételnek!) Ebből kiindulva nem nehéz rájönni miért találták ki a vallásokat. Nagyon jó biznisz. Ettől függetlenül nem gondolom, hogy a vallás egy eredendően rossz dolog lenne, mert sokaknak segít. Reményt és erőt valószínűleg könnyű meríteni belőle azoknak, akiknek ez alapból nem megy.
2013. ápr. 21. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
0%

A világon minden - ismétlem: MINDEN - nép hisz valamiben! A világon a legtöbb ateista Kelet-Európában van, ahol tiltották a vallást.


A világ ateista 4%-a hülyének nézi a világ 96%-át. Hát...

2013. ápr. 21. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
24%

"Akik kitalálják a vallásokat, általában nem hisznek benne, csak célzatosan irányítják a befolyásolt embereket."


Komolyan, ez melyik vallásra igaz? A Hit Gyülekezetére talán... De a nagy világvallásokat nem "kitalálták". De ha tudsz ellenpéldát, akkor írhatod!

2013. ápr. 21. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
100%

"A világon minden - ismétlem: MINDEN - nép hisz valamiben! A világon a legtöbb ateista Kelet-Európában van, ahol tiltották a vallást."


Ööö, nagyon tévedsz. A legtöbb ateistát számláló ország között ott szerepel Svédország, Dánia, Norvégia, de még Hollandia is. Ott is tiltották volna a vallásokat...?


"A világ ateista 4%-a hülyének nézi a világ 96%-át. Hát..."


És mégis mit akarsz ezzel mondani? Tételezzük fel, hogy elvégzel egy közvéleménykutatást. Összehozol egy 10 fős csoportot dagadt amerikaiakból, és 9 meg lenne győződve róla, hogy a Big Mac egészséges, és diétás, amikor kutatások igazolják, hogy egy műanyag szar...akkor nekik lenne igazuk, mert szimplán többségben vannak??


Az, hogy valamit sokan követnek, vagy sokan hisznek benne, abszolút nem jár azzal, hogy nekik igazuk is van.


Alkoholt is iszik a fél világ, mégis mindenki tudja szerintem, hogy méreg. Na most emiatt az, aki nem iszik, és absztinens, az a hülye? Szimplán mert kisebbségben van? Nem hiszem.

2013. ápr. 21. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!