Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ez, hogyan egyeztethető össze?

Ez, hogyan egyeztethető össze?

Figyelt kérdés

Mal. 3,6 "Mert én, az Úr, meg nem változom"

4 Móz. 23,19 "Nem ember az Isten, hogy hazudjék és nem embernek fia, hogy megváltozzék. Mond-é ő valamit, hogy meg ne tenné? Igér-é valamit, hogy azt ne teljesítené?"

Ezék. 24,14 "Én, az Úr szólottam; jőni fog és megcselekszem, el nem engedem s nem kedvezek és nem könyörülök"

Jak. 1,17 "a világosságok Atyjától száll alá, a kinél nincs változás, vagy változásnak árnyéka."


Ezzel szemben:

2 Móz. 32,14 "És abba hagyá az Úr azt a veszedelmet, melyet akart vala bocsátani az ő népére."

1 Móz. 6,6.7 "Megbáná azért az Úr, hogy teremtette az embert a földön, ... És monda az úr: Eltörlöm az embert, a kit teremtettem, a földnek színéről; ... mert bánom hogy azokat teremtettem."

Jón. 3,10 "... és megbáná az Isten azt a gonoszt, a melyről mondá, hogy végrehajtja rajtok, és nem hajtá végre."


Lásd még 2 Kir. 20,1-7, 4 Móz. 16,20-35, 4 Móz. 16,44-50. Lásd még 1 Móz. 18,23-33: itt ábrahám ráveszi Istent, hogy gondolja meg magát azt illetően, hogy legalább hány igaz embert kell találni Sodoma városában ahhoz, hogy a város elkerülje a pusztulást. Ábrahám lealkudja ezt a számot ötvenről tízre, de Isten csak játszott vele, hiszen mindentudó lévén előre tudhatta, hogy amúgyis elpusztítja majd a várost.


2014. márc. 1. 09:54
 1/7 anonim ***** válasza:
40%

Isten rájött, hogy elqrta, ezért kiűzte az embert az Édenből. Aztán megint rájött, hogy elqrta, és özönvizet zúdított a Földre, eltörölve munkáját. Aztán harmadszor is rájött, hogy megint elqrta, de már csak legyintett, hogy ilyen lett, már nincs mit tenni. Azóta nem törődik vele, hadd menjen minden a maga útján, már úgyis mindegy.


Persze, ha hiszel ebben a mesében. Ha nem, akkor eleve nem is volt teremtő identitás, eleve minden ment a maga útján, ahogyan a természeti törvények engedik.

2014. márc. 1. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

Nem veszem sorra a helyeket így most, de kiemelném az IMóz6;6-7 -ben szereplő "megbán" szó a héberben így néz ki:


נָחַם (náḥam)


1) búsul, sajnálkozik, bánkódik, megsajnál

2) megbán valamit, meggondolja magát

3) elégtételt vesz, bosszút áll, vigasztalja magát


együttérzést mutat, vigasztal


vigasztalódik


1) búsul, sajnálkozik, megsajnál

2) megvigasztalódik

3) bosszút áll, elégtételt vesz


Tehát az így nagyon egyszerű, hogy megbánta, de nem csupán ennyit jelent.

2014. márc. 1. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Amikor írták, tudták mit akarnak írni. Ne te döntsd már el, hogy értelmezési szempontból mi lehetett. Nem tudhatod, melyik az eredeti jelentés és azt sem, hogy szavak miért változtak az évszázadok során, miért vettek fel újabb jelentéseket. Így akarod a Bibliát értelmezni, hogy a több jelentésből kiemelsz önkényesen egyet és már minden meg van magyarázva? Végülis az ellentmondásokat így el lehet kerülni...
2014. márc. 1. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
2-es,köszönöm,de ettől tényleg nem lettem okosabb.
2014. márc. 1. 16:23
 5/7 anonim ***** válasza:
Ellenkezőleg! Nem emeltem ki egyet sem, te vagy ezek szerint az, aki kiemel egyet, és kijelenti, hogy ellentmondás van. Egy nyelvet nem lehet (főleg nem egy több ezer évest) egyszerűen átemelni egy más, mai nyelvbe.
2014. márc. 1. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia.


Isten az ÍGÉRETEIN, VAGY A SZÁNDÉKÁN nem változtat.

Ahogy a vers is mutatja.

Az ítélet, nem egyenlő az ígérettel,


(Jeremiás 18:7, 8) 7 Ha bármely pillanatban kimondom egy nemzetről és egy királyságról, hogy kiszaggatom, lerombolom és elpusztítom, 8 de megtér az a nemzet gonoszságából, amely ellen szóltam, akkor én sajnálatot fogok érezni a veszedelem miatt, amelyet el akartam hozni rá.


(Jeremiás 18:9, 10) 9 Ha azonban bármely pillanatban kimondom egy nemzetről és egy királyságról, hogy felépítem és elültetem, 10 de ő azt cselekszi, ami rossz a szememben, és nem hallgat szavamra, akkor sajnálatot fogok érezni a jó miatt, amelyről azt mondtam magamban, hogy megteszem javára.«



az ítéletet miért ne változtatná meg? Neki nem szerez örömet egy teremtménye elpusztítása, s nem is állna szándékában, csak ha minden kötél szakad, és javíthatatlan helyzet, mert az egyén kitart a gonoszsága mellett.


kész irgalmat tanúsítani

Jehova felülbírálta a korábbi döntését, ami nem ígéret volt, Amikor látta, hogy a niniveiek megváltoznak, jogos haragja lecsillapodott, és úgy ítélte meg, hogy nem lenne helyénvaló megbüntetni őket. Ezért irgalmat tanúsított irántuk.

Jehova korántsem az a merev, rideg, sőt könyörtelen Isten, amilyennek a vallási vezetők olyan gyakran beállítják. Épp ellenkezőleg, ésszerű, rugalmas és irgalmas. Ha úgy határoz, hogy megbünteti a bűnösöket, először mindig figyelmezteti őket a földi képviselői által, mert azt szeretné, ha a niniveiekhez hasonlóan megbánást tanúsítanának, és jó útra térnének


Talán így érthető, hogy ne keverd össze a két dolgot.


Katy Weaver

2014. márc. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

"az ítéletet miért ne változtatná meg? Neki nem szerez örömet egy teremtménye elpusztítása, s nem is állna szándékában, csak ha minden kötél szakad, és javíthatatlan helyzet, mert az egyén kitart a gonoszsága mellett."


Hát ezzel mondjuk nem értek egyet,gondolj az ember bukására,az pont az állításod ellenkezőjét igazolja.Ezen kívül Sodoma városban voltak kisgyerekek,csecsemők is.Ők milyen gonoszság mellett tartottak ki? És akkor a növényeket,meg állatokat nem is említettem.Ezek fényében az "ésszerű,rugalmas,és irgalmas" jelzők sem igazán fedik a valóságot,és ez nem a vallási vezetők beállításán múlik.

Még egy kérdéskör,ha Isten mindentudó,nem tudta előre,hogy egy nép milyen irányba fog változni? és miért szórakozott Ábrahámmal,azt sem tudta előre,hogy nem fog találni a nép között 10 igazat? Állítólag Istennél jobban senki nem ismeri az emberek szívét.


Lásd még 2 Kir. 20,1-7, 4 Móz. 16,20-35, 4 Móz. 16,44-50. Lásd még 1 Móz. 18,23-33: itt ábrahám ráveszi Istent, hogy gondolja meg magát azt illetően, hogy legalább hány igaz embert kell találni Sodoma városában ahhoz, hogy a város elkerülje a pusztulást. Ábrahám lealkudja ezt a számot ötvenről tízre, de Isten csak játszott vele, hiszen mindentudó lévén előre tudhatta, hogy amúgyis elpusztítja majd a várost.

2014. márc. 2. 08:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!