Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Egy szívátültetés mennyire...

Egy szívátültetés mennyire változtatja meg magát az embert?

Figyelt kérdés

Gyakran hallani a vallásosaktól az emberi egóról, a halhatatlan lélekről, a szellemről és ezekkel kapcsolatban számos kérdés merül fel.

Hol laknak az emberben, hol helyezkednek el?

A kisujjam körmében biztosan nem, mert azt gyakran levágja az ember, de a vesében sem, ami a folyadékkiválasztást végzi és ezt is szokták átültetni más emberbe, elég gyakori műtét.

A szív az, ami évszázadok óta kiemelt jelentőséggel bír a vallásosak körében, a Jehovisták még a hozzá kapcsolódó vért is szentnek tartják.

Egy szívátültetés mennyire kavarja meg az ember lelkét szerinted, már ugye, ha hiszel a lélekben egyáltalán?

A szívátültetés nem éppen annak a bizonyítéka, hogy ilyesmi nem létezik?



2014. okt. 3. 13:23
1 2 3 4
 1/33 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Éppenséggel pont Jehova tanúi nem hisznek a lélekben, mint láthatatlan, halhatatlan, halálunk után a testünktől elszakadó valamiben, szerintük a lélek maga az ember, halálunkkor megsemmisül, és nagyjából ezt hiszem én is.


Érdekes, hogy Jehova tanúi gyakran emlegetik az ember "szívállapotát". Ezt a Bibliából szedik, és nyilván jelképesnek gondolják, de azért érdekes képzavar. Semmit nem befolyásol az ember pszichéjén, ha egy szervét kicserélik, leszámítva persze magának a betegségnek, a műtét traumájának, és a gyógyulásnak a pszichére gyakorolt triviális hatásait.


Bármi, amit a vallások és más felekezetek a misztikus léleknek vagy a szív állapotának tulajdonítanak, az agy biokémiájából eredeztethető, az agyat pedig nem lehet átültetni.

2014. okt. 3. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
61%

Lélek létezésében nem hiszek, s semmiféle vallás nem áll közel hozzám. Így a kérdésednek ezt a részét nem tudom megválaszolni.

De tény az, hogy a szívátültetettek személyisége szinte kivétel nélkül megváltozott. Nem úgy, hogy újra értékelték az élet egyes mozzanatait, súlyát, emberi kapcsolatokat. Ennél profánabb.

Eddig meg nem evett bizonyos ételeket, utána kedvence lett. Korábban szerette az operát, most ki nem állhatja. Agresszív, gorombából szelíd házcica lett stb.

Nem tudok linkelni, de számos orvosi tanulmány szól erről. A felvett tulajdonságok mindig a donornál megtalálhatók voltak. Nem volt teljes személyiségcsere, de a leírtakat nem lehet véletlen számlájára írni.

2014. okt. 3. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
37%

igen, így van a szívállapot jelképes.


Valóban a Biblia szerint a lélek maga az élö ember, vagy élö állat, amíg él, mozog. /lelkem Iluskám...már többször idéztem Petöfi Sándor verséböl/


Az egész ember tulajdonképpen egy kémiai gyár. Még ha szerelmesek vagyunk is kémia..... és mégis milyen csodálatos


Érdekes, ha valakit féltünk miért szorul össze a szívünk? Ha valaki, akit nagyon szerettünk meghal, miért kaphatunk szívinfarktust? Miért dobog erösen a szívünk ha félünk, ha megijedünk?


Jeremiás próféta arról beszélt hogy a hasa háborgott. Ezt is ismerjük, idönként átéljük ha komoly stresszes helyzetbe kerülünk. Az idegrendszer, az agy, a hormonjaink szintén megteszik a magukét.


Miért mondjuk tiszta szívemböl szeretlek, vagy gyülöllek és még tényleg érzünk is valamit a szívünk körül.


Ezen a szívátültetésen én is elgondolkodtam hogy mit érez-e valami mást az ember mint azelött? Tudatosítja, hogy egy halott ember szíve dobog benne? Vagy igyekszik nem gondolni rá?


Láttam a tv-ben, hogy egy ember több napig élt teljesen mü szívvel, aztán valami fertözéses betegség miatt halt meg. Tényleg érdekelne, változtat-e esetleg valamit az emberen vagy nem?

2014. okt. 3. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:

A szívátültetést kb. úgy képzeld el, mintha a kocsidban meghibásodik valami, és te kicseréled.

Persze úgy, hogy a kocsiból kiszállni nem tudsz, és ha tönkremegy, akkor neked is véged.

Ami változás van, az mind ezzel kapcsolatos (pl. eddig kb. halhatatlannak vélted magad - most pedig rádöbbentél, hogy bizony nem vagy az).

Mivel a szív nem készít semmilyen hormont, valamint nincs benne idegrendszer (mint pl. a hasadban), ezért más módon nem befolyásolja a személyiségedet.


Más: az agyat is át lehet ültetni - de mert a személyiséged az agyadban van, ezért ilyenkor testátültetésről beszélhetünk, nem agyátültetésről.

2014. okt. 4. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:

Szerintem a szívben is vannak idegek bőven, csak ezek nem az agyba, hanem a gerincbe futnak, a vegetatív idegrendszer részei.

Agyátültetést tudtommal emberen még nem hajtottak végre, de persze lehetséges elvileg, nyulakon végzett kísérletekről már hallottam, jelentős sikereket értek el. Az idegsebészet is komolyan fejlődik és a szükséges műszerek is.

Az is figyelemre méltó, hogy agyvérzéses betegek is gyakran életben maradnak, pedig agyuk egyik, másik része tönkremegy, vagyis elég nehéz lenne a lélek helyének beazonosítani még azt is, ráadásul az egyes agyi területek funkcióit elég jól ismerik és az adattárolás módjáról, a gondolkodásról is egyre többet tudnak meg. Patkányaggyal kombinált computerről már hallottam és egyéb biokísérletekről is és mindezek a lélek hiányáról árulkodnak.

2014. okt. 4. 10:55
 6/33 Ozmium42 ***** válasza:

A szívnek saját idegrendszere van, ami a dobogást létrehozza és szabályozza, a központi idegrendszer ezt csak befolyásolni tudja, vagyis a szív teljesen önjáró. Ezért lehetséges a szívműtét is. A transzplantált szív már soha nem lesz bekötve a központi idegrendszerhez, de mivel a saját ingerkeltő rendszer be van építve, ezért működni fog enélkül is.


Agyátültetés elvileg sem lehetséges, mivel a központi idegrendszer axonjai nem regenerálódnak. A perifériás idegrendszerben, ha egy axont átvágnak, akkor az axon elpusztul, de a neuron életben marad, és az elpusztul axon helyén marad egy szöveti "sín", és ezt mint nyomvonalat használva a neuron újra tudja növeszteni az axont, és a kapcsolat újra létre tud jönni.


A központi idegrendszerben ez pont fordítva működik. Egyrészt a neuronok között sokkal nagyobb, akár méteres távolságok is lehetnek, másrészt a sérült axon helyén nem marad meg a szöveti nyomvonal, azt gliasejtek lebontják, illetve ezzel el is torlaszolják az utat, és még termelnek is olyan anyagokat, amik az axon növekedését direkt gátolják. Tehát az agyban emiatt nincs regeneráció, ha az agy sérül, az úgy marad.


Az agyvérzés nem feltétlenül okoz szöveti károsodást, vagy ha okoz, szerencsés esetben elég kicsit, azzal az érintett még együtt tud élni, illetve az agy néha arra is képes, hogy sérült agyterületek feladatát egy másik épen maradt agyterület átvegye, vagy olyan agyterület is sérülhet, ami úgymond egyébként is nélkülözhető.

2014. okt. 4. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:

"a szívben is vannak idegek bőven"

Idegek nem nagyon vannak, csak azok, amelyeken a központi utasítások érkeznek.

A szívnek egy saját vezérlőrendszere van (bár ez nem ideg, hanem a szív falában egy közvetlen jelterjedés).

Viszont a szív működése nem hat vissza az agyra.

Mondom: alkatrészt cserélsz a kocsidban. Ettől lehet, hogy magabiztosabb leszel (ha az eddigi megbízhatatlan helyett egy szuper megbízható, nagy teljesítményűt kapsz), de ez nem közvetlen hatás.


Az agysejtek pedig bizonyos - ritka - körülmények között tudnak gyógyulni is.


Agyátültetést külön nem szoktak végezni, hanem mindig fejjel együtt. Sajnos a gerincvelői idegeket egyelőre nem lehet összekötni, anélkül meg nem sokat ér az egész.

2014. okt. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:

Kedves kérdezö, valóban nem találhatnak az emberben semmi különálló lelket, mert a lélek kifejezés magát az életet jelenti, amíg élünk- lélegzünk, emberek, lelkek vagyunk. Ugyanúgy az állatok is.


A Biblia sem tanít arról, hogy az embernek vagy az állatoknak lenne különálló lelkük.


Mikor Ádámot Jehova megteremtette a Biblia ezt írja: "...és lehelt az ö orrába életnek lehetetét, és így lett az ember élö lélekké"


Ugyanakkor azt is tudatja velünk a Biblia, hogy a lélek meghal. Nem él tovább semmiféle más változatban, sem a mennyben, sem az újraszületésben a keleti filozófiák szerint.

2014. okt. 4. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 Napfonat ***** válasza:

Morgan Freeman: A Féreglyukon át című sorozat egyik epizódjában arról volt szó, hogy egy szívátültetés hatására a fogadó beteg micsoda változásokon ment keresztül műtétje után.

Dagadék, hájpacni öltönyös menedzserből extrém-sportokat kedvelő ember lett. Gyorsan lefogyott, és vegetáriánus lett, és elkezdett rock zenét hallgatni, holott korábban egyáltalán nem szerette. Sportkocsit vett, és azzal száguldozott, holott korábban semmi ilyesmi nem vonzotta.


A donor egy kaszkadőr volt, akinek nem nyílt ki az ejtőernyője. Ő a rockzenét szerette, az extrém sportokat, vega volt és száguldozott a kocsijával, amíg élt.

2014. okt. 4. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
0%

Jók ezek a városi legendák... ugyan semmi alapja, az igaz.


Magyarázd már el, hogy pl. a rockzene szeretete milyen módon jut el az agyadból a szívedbe?

És ott milyen szervrendszer dolgozza fel és tárolja ezt az információt?

2014. okt. 4. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!